Παναθηναϊκός-Γκρόιτερ Φιρτ 2-1 (vids)

Ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο φιλικό του παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους, νίκησε 2-1 τη Γκρόιτερ Φιρτ, που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος. Τα γκολ πέτυχαν οι Καντέ και Πετρόπουλος. Ντεμπούτο για Σισέ και Λέτο. Κορυφαίος ο Κατσουράνης.

Ο Χενκ Τεν Κάτε παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 και στοτρίτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, δίνοντας την ευκαιρία σε αρκετούς αναπληρωματικούς παίκτες. Ο Κατσουράνης αγωνίστηκε για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με παρτενέρ τον Σιμάο στη μεσαία γραμμή, και ο Γκάμπριελ βρισκόταν μπροστά τους, με τον Χριστοδουλόπουλο αριστερά και με τον Νίνη δεξιά. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πετρόπουλος.

Η αμυντική γραμμή είχε και πάλι "πειραματικό" χαρακτήρα, καθώς δεξιός μπακ ήταν ο νεαρός Μαχλελής και αριστερός ο Μελίσσης! Στο κέντρο της άμυνας ο Καντέ είχε δίπλα του τον υπό δοκιμή Γκανέζο, Μενσά, ενώ τερματοφύλακας ήταν ο Καρνέζης.

Τα κενά στην άμυνα ήταν εμφανή στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν, ανοίγοντας το σκορ με τη κεφαλιά του Ζάιλερ μέσα από τη μικρή περιοχή στο 10'. Οι "πράσινοι" απάντησαν άμεσα με το πλασέ από κοντά του Καντέ στο 12' έπειτα από το κόρνερ του Νίνη.

Φάσεις:

5ο λεπτό: Ο Καρνέζης έδιωξε σε κόρνερ μακρινό σουτ.

10ο λεπτό: Γκολ! Κενό στην άμυνα του Παναθηναϊκού και η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ζάιλερ.

12ο λεπτό

: Γκολ! Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Καντέ μετά από κόρνερ του Νίνη.

32ο λεπτό: Κεφαλιά του Πετρόπουλου, η μπάλα λίγο άουτ.

37ο λεπτό: Μετά από διπλή προσπάθεια, ο Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε άουτ σε σχεδόν κενή εστία.

40ο λεπτό: Γκολ! Κάθετη μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου στον Πετρόπουλο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1.

58ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια του Λέτο, το σουτ του ήταν αδύναμο.

87ο λεπτό: Ο Ζάιλερ είχε πλασέ στο δοκάρι.

Οι παίκτες του "τριφυλλιού" ανέβασαν στροφές μετά το ημίωρο, ότανκαι ξεκίνησαν να πιέζουν ψηλά, ενώ βγήκαν και οι πρώτες κάθετες μπαλιές, ο Χριστοδουλόπουλος αστόχησε στο 37' από την ασίστ του Γκάμπριελ, ωστόσο στο 40' ο Χριστοδουλόπουλος τροφοδότησε τον Πετρόπουλο, ο οποίος με ωραίο αριστερό σουτ στην κίνηση έκανε το 2-1.

Ο Κώστας Κατσουράνης ήταν απλός στις κινήσεις του (αυτό είναι το ζητούμενο στο σημερινό ποδόσφαιρο) και βοήθησε στην ανάπτυξη της ομάδας, ανοίγοντας το παιχνίδι με μπαλιές στα πλάγια. Αγωνίστηκε για 62 λεπτά και ήταν ο κορυφαίος παίκτης του "τριφυλλιού".

Ντεμπούτο για Σισέ και Λέτο

Στην επανάληψη ο Σεμπαστιάν Λέτο έκανε την πρώτη εμφάνιση του με το νούμερο 11 στην πλάτη και αγωνίστηκε από τα αριστερά, με τον Νίνη να πηγαίνει στον άξονα και τον Χριστοδουλόπουλο στα δεξιά. Ο Αργεντινός μέσος ήταν δραστήριος και απείλησε στο 57' με ωραία ατομική προσπάθεια. Κάποιες φορές συνεργάστηκε με τους συμπαίκτες του, ενώ σε κάποιες άλλες επιδόθηκε στις γνωστές του ντρίμπλες.

Την πρώτη εμφάνιση του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έκανε και ο Τζιμπρίλ Σισέ που αγωνίστηκε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Το διάστημα ήταν μικρό και ο Χενκ Τεν Κάτε θέλησε απλά να τον βάλει στο πνεύμα της ομάδας.

Σε γενικές γραμμές, ο Παναθηναϊκός είχε κάποια καλά διαστήματα στο παιχνίδι του και το θετικό στοιχείο είναι ότι ξεκίνησαν να μπαίνουν στην ομάδα οι Σισέ, Λέτο και Κατσουράνης, οι οποίοι θα προσπαθήσουν να κάνουν τη διαφορά για το "τριφύλλι". Άλλωστε ο Έλληνας μέσος ξεχώρισε με την απόδοση του στο νικηφόρο φιλικό παιχνίδι με τη Γκρόιτερ Φιρτ, στο οποίο ο ρυθμός των "πρασίνων" έπεσε μετά την αποχώρηση του από το γήπεδο.

Πέρα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, κενό στην άμυνα υπήρξε και στο φινάλε του αγώνα με τον Ζάιλερ να σημαδεύει το δοκάρι του Καρνέζη στο 87'.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Καρνέζης, Μαχλελής, Μελίσσης (74' Σπυρόπουλος), Καντέ, Μενσά, Κατσουράνης (62' Σαριέγκι), Σιμάο, Γκάμπριελ (46' Λέτο), Νίνης (80' Σαλπιγγίδης), Χριστοδουλόπουλος (70' Μουν), Πετρόπουλος (74' Σισέ)

Στα δύο επόμενα φιλικά παιχνίδια με Χόφενχαϊμ την Παρασκευή και Γκλάντμπαχ τη Δευτέρα, θα δούμε λογικά την 11αδα που έχει στο μυαλό του ο Χενκ Τεν Κάτε για τον πρώτο αγώνα στογ' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, στις 29 ή 30 Ιουλίου (η κλήρωση θα γίνει την Παρασκευή).