Παναθηναϊκός-Χοφενχάιμ 0-1

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη γερμανική Χόφενχαϊμ, στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι στην Αυστρία που αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε για το Τσάμπιονς Λιγκ. Βασικοί οι Σισέ-Λέτο-Κατσουράνης και ντεμπούτο για Μπιέρσμιρ.

Ο Χενκ Τεν Κάτε παρέταξε την ομάδα (με εξαίρεση τον τραυματία Καραγκούνη) που σκέφτεται να χρησιμοποίησει στον πρώτο αγώνα με τη Σπάρτα Πράγας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, στις 28 ή 29 Ιουλίου. Το σύστημα άλλαξε σε 4-3-3 και ο Σαλπιγγίδης με τον Λέτο αγωνίστηκαν στα άκρα της επίθεσης με τον Σισέ στην κορυφή. Στη μεσαία γραμμή ο Μάτος είχε δεξιά του τον Γκάμπριελ και αριστερά τον Κατσουράνη και στην άμυνα, ο Βύντρα με τον Σαριέγκι ήταν στο κέντρο και ο Μουν με τον Σπυρόπουλο στα άκρα, ενώ κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαλίνοβιτς.

Στα πρώτα 25 λεπτά του πρώτου ημίχρονου, είδαμε παιχνίδι-κέντρου με τους "πράσινους" να μην μπορούν να βρουν ρυθμό και απείλησαν μόνο μια φορά με τη κεφαλιά του Σαλπιγγίδη στο 14', παράλληλα τα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία δεν έλλειψαν και στο 27' έπειτα από το λάθος του Βύντρα, ο Ιμπίσεβιτς ελίχθηκε ωραία στην περιοχή του Παναθηναϊκού και άνοιξε το σκορ με σουτ. Η Χοφενχαϊμ κυκλοφορούσε καλά τη μπάλα, δυσκόλευε αφάνταστα τους παίκτες του "τριφυλλιού" και συνέχισε να είναι απειλητική για την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 14'ο Γκάμπριελ εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή, ο Σαλπιγγίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Χίλντεμπραντ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 28' γκολ για την Χοφενχάιμ! Ατομική προσπάθεια του Ιμπίσεβιτς και ωραίο σουτ για το 0-1.

Στο 86' πολύ ωραίο, δυνατό σουτ του Πετρόπουλου, η μπάλα μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βάλει τη μπάλα κάτω και να απειλήσει από τα άκρα, όμως δεν του βγήκαν οι φάσεις, αν και με την είσοδο του Σιμάο στο 58', κέρδισε τη μάχη του κέντρου. Με την αποχώρηση του Κατσουράνη στο 72΄, το σύστημα άλλαξε σε 4-4-2 και η μόνη επικίνδυνη φάση στην εστία των γερμανών έγινε στο 86' με το δυνατό σουτ του Πετρόπουλου.

Ο Σισέ θέλησε να κάνει αισθητή την παρουσία του, ωστόσο δεν τροφοδοτήθηκε από τους συμπαίκτες του, μέτρια ήταν η εμφάνιση και του Λέτο, ενώ καλά στοιχεία έδειξε ο Μπιέρσμιρ στο ντεμπούτο του.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την απαιτούμενη φρεσκάδα (λόγω και των προπονήσεων) και γνώρισε δίκαια την ήττα από τη Χόφενχαϊμ που έδειξε να είναι πιο έτοιμη.

Ο Χενκ τεν Κάτε έχει 10 ημέρες στη διάθεσή του για να δουλέψει σκληρά με τους παίκτες του έτσι ώστε ο Παναθηναϊκός να παρουσιαστεί έτοιμος στο πρώτο παιχνίδι με τη Σπάρτα στην Πράγα.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Γκαλίνοβιτς, Μουν (64΄Μπιέρσμιρ), Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σαριέγκι, Μάτος (58΄Σιμάο), Κατσουράνης (72΄Καντέ-88΄Μαχλελής), Γκάμπριελ, Σαλπιγγίδης, Λέτο (77'Χριστοδουλόπουλος) και Σισέ (83΄Πετρόπουλος).