Παναθηναϊκός-Γκλάντμπαχ 1-0 (photos)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 την Γκλάντμπαχ στην Αυστρία, στο τελευταίο φιλικό του παιχνίδι πριν τις αναμετρήσεις με τη Σπάρτα Πράγας. Πρώτο γκολ για τον Τζιμπρίλ Σισέ με τη φανέλα του "τριφυλλιού".

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος στο τελευταίο τεστ και ο Τζιμπρίλ Σισέ είχε κέφια, κάνοντας αισθητή την παρουσία του, ενώ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την "πράσινη" φανέλα με ωραία κεφάλια. Ο Γάλλος φορ είχε μεγάλο πάθος και ενδεικτική ήταν η έντονη διαμαρυρία του στον διαιτητή για ένα φάουλ που του έγινε, λίγο μετά το γκολ που πέτυχε. Παράλληλα ο Κώστας Κατσουράνης βοήθησε στην ανάπτυξη της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο και ο Γιώργος Καραγκούνης επέστρεψε από τον τραυματισμό του στην επανάληψη, ανεβάζοντας την απόδοση του "τριφυλλιού". Ο Λέτο ήταν δραστήριος, χωρίς όμως να του βγουν οι φάσεις.
Το φιλμ του αγώνα

Στο 4' διπλή απόκρουση του Τζόρβα σε σουτ του Ματμούρ.

Στο 9' σουτ του Σισέ από πλάγια η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

Στο 24' ο Σισέ βρίσκει ευκαιρία αλλά πλασάρει άτσαλα.

Στο 29' νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, το πλασέ του Σισέ φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 74' ωραία επιθετική ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, καταλήγει στο Σισέ που πλασάρει ψηλά.

Στο 76' γκολ για τον Παναθηναϊκό! Σέντρα του Μουν, κεφαλιά του Σισέ, 1-0.

Ο Χενκ Τεν Κάτε παρέταξε την 11αδα σε σύστημα 4-2-3-1 που σκέφτεται να χρησιμοποιήσει στην κρίσιμη αναμέτρηση της ερχόμενης Τρίτης με τη Σπάρτα στην Πράγα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Σιμάο και Κατσουράνης ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, με τους Γκάμπριελ-Λέτο στα άκρα και τον Σαλπιγγίδη πίσω από τον Σισέ ο οποίος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης. Στην άμυνα, οι Βύντρα και Καντέ βρέθηκαν στο κέντρο, με τους Μουν και Σπυρόπουλου στα άκρα και τον Τζόρβα κάτω από τα δοκάρια.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησαν δύο φορές (η πρώτη φάση ξεκίνησε απο λάθος του Μουν) με τον Τζόρβα να είναι σε ετοιμότητα, πραγματοποιώντας θετικές επεμβάσεις. Οι "πράσινοι" είχαν προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού στα πρώτα 20 λεπτά και στο 9' ο Σισέ με ατομική προσπάθεια σούταρε άουτ, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμούς. Στο 24' βγήκε η πρώτη ωραία φάση, ο Κατσουράνης τροφοδότησε με εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον Σισέ ο οποίος νικήθηκε από τον Γερμανό τερματοφύλακα και στο 30' απο νέα ασίστ του Κατσουράνη, ο Γάλλος επιθετικός εξαπέλυσε δυνατό σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του, ψάχνοντας το γκολ της νίκης, μετά την είσοδο του Γιώργου Καραγκούνη στον αγώνα. Στο 74' από ωραίο ομαδικό συνδυασμό, ο Σισέ αστόχησε, ωστόσο στο 75' με ωραία κεφαλιά έπειτα από τη σέντρα του Μουν, ο Γάλλος σταρ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Για πρώτη φορά εφέτος αγωνίστηκε ο Ζιλμπέρο Σίλβα και ο Χενκ Τεν Κάτε έχει πλέον όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

Ο Παναθηναϊκός θέλει ακόμη δουλειά για να βγάλει την ποιότητα των νέων του παικτών στο γήπεδο,ωστόσο αρχίζει να έχει καλά διαστήματα στο παιχνίδι του και είναι σε θέση στην παρούσα φάση να αποκλείσει τη Σπάρτα Πράγας. Βελτιωμένη ήταν και η αμυντική λειτουργία της ομάδας και ο Τζόρβας ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Τζόρβας, Μουν, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Καντέ, Σιμάο, Κατσουράνης (62' Ζιλμπέρτο Σίλβα), Γκάμπριελ (84' Νίνης), Σαλπιγγίδης (62' Καραγκούνης), Λέτο (76' Χριστοδουλόπουλος) και Σισέ (80' Πετρόπουλος).

Η αποστολή του Παναθηναϊκού θα επιστρέψει το απόγευμα της Τρίτης στην Αθήνα και την Πέμπτη θα γίνει η επίσημη παρουσίαση της ομάδας στο γήπεδο της Λεωφόρου.