Πανθρακικός-Άρης 1-1

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε το Σάββατο ο Πανθρακικός με το 1-1 κόντρα στον Άρη. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με πέναλτι, ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου μέρους το συγκρότημα του Μαζίνιο. Είχαν την ευκαιρία να "καθαρίσουν" τον αγώνα από το πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, με δέκα τελείωσε η ομάδα της Κομοτηνής.

Eικόνα του αγώνα

Με 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Αλμπέρ Καρτιέ, έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα σε σχέση με τον αγώνα στην Κρήτη. Στον πάγκο οι Μπαχαρίδης, Μαρσέλο, Ολίσε, Ντιαλό, με τους Μπουβάλ, Ενγκαμπί, Βελάσκο και Οράκ να παίρνουν θέση στο αρχικό σχήμα.

Οι απουσίες των Ναφτί και Γκαρσία έχρισαν τους Φλάβιο και Ρόβα αμυντικά στον Άρη. Στο κέντρο της άμυνας το κενό του Ρονάλντο κλήθηκε να το καλύψει ο Ρομπέρζ.

Ο Γάλλος αντιμετώπισε προβλήματα πάνω στο μαρκάρισμα του Καζάκη. Αρχικά, στο 9’ τον πρόλαβε στη μονομαχία μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι για τον Πανθρακικό. Το «θύμα» δεν ήταν σε θέση να εκτελέσει και έτσι ο Φαγιάρδο στάθηκε απέναντι στον Σηφάκη κάνοντας το 1-0. Τα προβλήματα του Ρομπέρζ με τον Καζάκη έγιναν ξανά εμφανή στο 41’, όταν ο πρώην επιθετικός της Ξάνθης τον εξέθεσε, αλλά το πλασέ του ήταν απογοητευτικό.

Ο Άρης ήταν αυτός που είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες του πρώτου μέρους. Στο 7’ ο Νέτο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βρονταρά και στο 25’ ο Φλάβιο τον έβγαλε σε θέση για γκολ, αλλά ο Βραζιλιάνος πλάσαρε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Βρονταρά. Πάντως, η πιο μεγάλη ευκαιρία για τους «κίτρινους» ήρθε στο 22’, αλλά το δεξί χέρι του τερματοφύλακα του Πανθρακικού του στέρησε το γκολ.

7': Μακρινό σουτ του Νέτο στο δοκάρι του Βρονταρά.

10': Ο Καζάκης προλαβαίνει τον Ρομπέρζ και κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Γάλλου.

12': Ο Φαγιάρδο εκτελεί το πέναλτι και κάνει το 1-0 για τον Πανθρακικό.

13': Ο Κόκε βγαίνει τετ α τετ με τον Βρονταρά, αλλά ο τελευταίος τον σταματά με το δεξί χέρι.

22': Κάθετη μπαλιά του Φλάβιο στον Νέτο μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και μόνος του πλασάρει έξω.

41': Ο Καζάκης περνάει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ρομπέρζ, αλλά πλασάρει ψηλά από καλή θέση.

45': Ο Φλάβιο σουτάρει από μακριά, η μπάλα βρίσκει στον Ενγκαμπί και ξεγελά τον Βρονταρά για το 1-1.

66': Σέντρα του Αράνο, μόνος στην περιοχή ο Αμπρέου χάνει μοναδική ευκαιρία.

72': Ο Ντιαλό ξεπερνά τον Νασούτι και βγαίνει τετ α τετ, αλλά ο Σηφάκης τον νικά.

73': Φάουλ του Κλεμάν με τις γροθιές ο Σηφάκης

83': Σουτ του Νέτο πέφτει και μπλοκάρει ο Ρόκα

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν σε μία φάση που τους βοήθησε η τύχη, αφού το μακρινό σουτ του Φλάβιο βρήκε στο σώμα του Ενγκαμπί και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Βρονταρά (1-1).

Στην επανάληψη ο Άρης πίεσε για το γκολ, αλλά ως το 65’ δεν έκανε τη μεγάλη φάση για να απειλήσει τον Βρονταρά. Ο Μαζίνιο είχε κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με τον Κάλβο, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε σωστά. Στη μοναδική μεγάλη ευκαιρία ο Αμπρέου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρόκα (είχε περάσει στο 58’), αν και ήταν μόνος στο πέναλτι.

Ο Πανθρακικός μπορούσε να πάρει τον αγώνα στο 73’, αλλά ο Σηφάκης είπε όχι σε ευκαιρία του Ντιαλό. Η πίεση των φιλοξενούμενων δεν είχε αποτέλεσμα και έτσι οι γηπεδούχοι έφυγαν από το γήπεδο με τον παρθενικό τους βαθμό στο πρωτάθλημα. Από την άλλη οι «κίτρινοι» συνεχίζουν χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Kλειδί αγώνα

Η αστοχία των παικτών του Άρη στο πρώτο μέρος. Οι Κόκε και Νέτο έχασαν μεγάλες ευκαίριες για να σκοράρουν και να απαντήσουν στο γκολ των γηπεδούχων. Παρά το ότι ισοφάρισαν σε ιδανικό σημείο οι «κίτρινοι» δεν ήταν καλοί στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να πέσουν στην παγίδα του Πανθρακικού και να χάσουν ακόμα και το ψυχολογικά πλεονέκτημα του γκολ στο 45’.

ΜVP

Οι δύο βασικοί τερματοφύλακες (σ.σ τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Βρονταράς) δήλωσαν παρόντες όταν τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία. Τα τετ α τετ τον Κόκε και Ντιαλό ήταν…μισό γκολ, αλλά κανείς τους δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει.

Για άλλο ένα παιχνίδι ο Λεάντρο Γκρασιάν δεν βοήθησε την ομάδα του. Ο Αργεντινός συνεχίζει να είναι εκτός κλίματος και δικαιολογημένα αντικαταστάθηκε από τον Ιομάρ Μαζίνιο.

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Γούκος (Ηπείρου)