17αγ: Λάτιν σόου στο "Κλεάνθης Βικελίδης", λάτιν θρίλερ στο ΟΑΚΑ

Κάμπορα και Κάλβο έβαλαν τη σφραγίδα τους στον θρίαμβο (4-2) του Αρη επί του συμπολίτη Ηρακλή. Ματς ανατροπών στο ΟΑΚΑ, όπου ο Ατρόμητος έκοψε την φόρα της ΑΕΚ (3-3). Αγχωτική νίκη (2-1) και αποδοκιμασίες για τον Ολυμπιακό του Ζίκο στο Καραϊσκάκη.

Στο -κατ’ ευφημισμόν όπως αποδείχθηκε- ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Αρης του Κούπερ επιβεβαίωσε την ισχύ του και ο Κάμπορα τη σχέση του με τα δίχτυα. Κοντά του έγινε σκόρερ και ο Κάλβο. Ο Ηρακλής των προβλημάτων (και των… μπράβων) έπεσε φυσιολογικά και θα χρειαστεί αγώνας για να ξανασηκωθεί.

Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα στο γρήγορο γκολ του Ατρομήτου, γύρισε το ματς από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με το προσωπικό γκολ του Σκόκο, φάνηκε να το κλειδώνει με το γκολ (επιτέλους) του Μπλάνκο, αλλά λογάριασε χωρίς τον Περόνε. Ο Ατρόμητος του Δώνη πήρε την ισοπαλία και ο Μπάγεβιτς την κρυάδα μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι.

Υπό το βάρος της ήττας στο ντέρμπι και των παρεπομένων της, ο Ολυμπιακός φάνηκε να καθαρίζει το ματς με την ελλιπή Λάρισα από το α’ ημίχρονο, αλλά προς το τέλος τα χρειάστηκε. Προβλέψιμη η συμπεριφορά του κόσμου που αποδοκίμασε τον Ζίκο.

Αρωμα πεντάδας είχε η νίκη του Αστέρα επί της Καβάλας (1-0), άρωμα παραμονής εκείνη του ΠΑΣ στην Κομοτηνή (2-1).