Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-1 (vid)

Σε ένα κάκιστο παιχνίδι, με λίγες φάσεις και ακόμη λιγότερες συγκινήσεις, ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 1-0, με τον Ντάρμπισαϊρ να πετυχαίνει νωρίς στον αγώνα (7') το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Με δέκα παίκτες από το 51' οι "ερυθρόλευκοι" λόγω της ανόητης αποβολής του Ντάτολο και με τον Πανιώνιο να απειλεί στο τέλος αλλά να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ακόμη πιο σημαντικό, ήταν το γεγονός ότι το γκολ το πέτυχε ο ταλαιπωρημένος φέτος Ντάρμπισαϊρ, που ήταν και το πρώτο του στο φετινό πρωτάθλημα. Η φάση ξεκίνησε από ωραία σέντρα του Μπράβο, με τον Καστελιόνε να απλώνει το πόδι για να απομακρύνει τη μπάλα αλλά να τη στέλνει κατ' ευθείαν πάνω στον Άγγλο. Ο τελευταίος ήταν αφύλαχτος και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι ισορρόπησε, αλλά χωρίς να συγκινεί με φάσεις ή ωραίες ενέργειες. Από το 12' εξάλλου, οι φίλοι του Πανιωνίου άρχισαν να πετούν κροτίδες στους παίκτες του Ολυμπιακού που πήγαιναν να εκτελέσουν κόρνερ. Ο Κύρκος διέκοψε δύο φορές το ματς και προειδοποίησε για την επόμενη.

ΚΑΡΕ - ΚΑΡΕ

7' ΓΚΟΛ: Ο Ραούλ Μπράβο σεντράρει από αριστερά, η μπάλα κοντράρει στον Καστελιόνε και φτάνει στον αφύλαχτο Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό.
20': Ο Μανιάτης βγάζει τον Μπάλαμπαν στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά εκείνος κάνειτην προβολή πάνω στο Νικοπολίδη που είχε προλάβει να βγει.
36': Από εκτέλεση φάουλ του Ντάτολο, ο Στολτίδης πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπεθέρα.
51': Με ανόητο τρόπο, ο Ντάτολο φλέρταρε με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και τελικά τη δέχτηκε, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με δέκα παίκτες.
52': Ο Δημήτρης Κύρκος με τους βοηθούς του φεύγουν για τα αποδυτήρια, καθώς είχαν προειδοποιήσει πως θα το κάνουν αν έπεφταν ξανά κροτίδες στο γήπεδο. Επέστρεψε έπειτα από δεκάλεπτη διακοπή και το παιχνίδι άρχισε εκ νέου.
77': Μετά από περίτεχνη ατομική ενέργεια, ο Μπάλαμπαν πλασάρει μέσα από την περιοχή και βλέπει τη μπάλα να φεύγει ξυστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.
85': Ο Κούκετς σουτάρει δυνατά μέσα από τη μεγάλη περιοχή και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο β' βοηθός, Τρύφων, το ακυρώνει ως οφσάιντ, σε μια φάση που φάνηκε να είναι αρκετά οριακή.
93': Ο Νικοπολίδης πραγματοποιεί την απόκρουση του αγώνα, καθώς πέφτει στη δεξιά του γωνία και αποσοβεί αυτογκόλ του Στολτίδη που προσπαθούσε να απομακρύνει.

Στο 19' ακυρώθηκε ορθώς γκολ του Ντάρμπισαϊρ ως οφσάιντ, ενώ στο 20' ο Πανιώνιος απώλσε την πρώτη του καλή στιγμή στον αγώνα, με το Νικοπολίδη να νικά τον Μπάλαμπαν. Στο 36', ο Ολυμπιακός είχε τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του με την κεφαλιά του Στολτίδη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Μπεθέρα.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και σε μια διεκδίκηση της μπάλας, ο Σκούφαλης χτύπησε τον Ντάρμπισαϊρ στο ζυγωματικό. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πρηστεί το πρόσωπο του, να υποστεί κάκωση και στην ανάπαυλα να αντικατασταθεί.

Σε αντίθεση με την αρχή του αγώνα, η επανάληψη ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τους "ερυθρόλευκους". Ο Ντάτολο είχε πιθανώς ξεχάσει ότι είχε ήδη μία κίτρινη από το 41' και πήγε εντελώς ανόητα μπροστά σε αντίπαλο του και δεν τον άφηνε να εκτελέσει φάουλ. Η δεύτερη κίτρινη ήρθε μοιραία. Την ίδια στιγμή, οι φίλοι των γηπεδούχων άρχισαν και πάλι να πετούν αντικείμενα και κροτίδες, με αποτέλεσμα ο Κύρκος να πάρει τους βοηθούς του και να πάνε στα αποδυτήρια. Βγήκε εννέα λεπτά αργότερα, όταν τα πράγματα είχαν πλέον ηρεμήσει και το ματς ξεκίνησε εκ νέου.

Η διακοπή και η αποβολή, ωστόσο, φάνηκε να επηρεάζει δραματικά την εικόνα των δύο ομάδων. Η συνέχεια περιελάμβανε ένα άτεχνο και άχαρο παιχνίδι, χωρίς σπουδαίες φάσεις, με τον Ολυμπιακό να κοιτά πλέον περισσότερο να διατηρήσει το 0-1 και τον Πανιώνιο να προσπαθεί να επιτεθεί αναποτελεσματικά.

Στο 72' υπάρχει μια περίπτωση πέναλτι που θα συζητηθεί, σε ένα μαρκάρισμα με πολύ ρίσκο του Αβραάμ στον Μπουβάλ, στα όρια της περιοχής του Ολυμπιακού. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ο Πανιώνιος ήλεγξε πλήρως το ρυθμό, επιχείρησε να επιτεθεί αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Ο Μπάλαμπαν στο 77' απώλεσε σημαντική ευκαιρία, ενώ στο 85' ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κούκετς, το οποίο ήταν απολύτως οριακό, άρα και αμφισβητούμενο. Στις καθυστερήσεις, οι "κυανέρυθροι" έφτασαν πολύ κοντά στο 1-1 από παίκτη του Ολυμπιακού, τον Στολτίδη, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει, έσπρωξε τη μπάλα προς το τέρμα, για να έρθει ως "απο μηχάνης θεός" ο Νικοπολίδης και να διώξει σωτήρια.

Το κλειδί του αγώνα

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στη Νέα Σμύρνη χάρη στο γρήγορο γκολ του Ντάρμπισαϊρ, αλλά κυρίως χάρη στο γεγονός ότι άντεξε στην πίεση του Πανιωνίου στο δεύτερο μέρος, οπότε και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο. Οι Νεοσμυρνιώτες δεν ήταν αποτελεσματικοί παρά τις όποιες ευκαιρίες είχαν. Είναι σαφές ότι του έλειψαν πολύ οι Εστογιανόφ και Κουμορτζί.

Ο Ματ Ντάρμπισαϊρ πέτυχε το γκολ που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα και ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε για ένα μόλις ημίχρονο. Κοντά του και ο Αντώνης Νικοπολίδης, που πραγματοποίησε στις καθυστερήσεις την απόκρουση του αγώνα.

Ο Ντάτολο "κρέμασε" την ομάδα του με τις δύο αχρείαστες κίτρινες κάρτες που δέχτηκε. Η πρώτη για υπόδειξη προς το διαιτητή να δείξει κάρτα σε άλλον και η δεύτερη επειδή πήγε και καθόταν μπροστά σε αντίπαλο του που ήθελε να εκτελέσει φάουλ.

Διαιτητής: Κύρκος
Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Τρύφων