Ηρακλής - ΠΑΟΚ 1-1 (vid)

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Ηρακλής και ΠΑΟΚ στο Καυτανζόγλειο στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, με τον δικέφαλο του βορρά να δέχεται γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από 775' λεπτά. Ο Μουσλίμοβιτς άνοιξε το σκορ στο 37' ενώ για τον "γηραιό" ισοφάρισε ο Γιάντσης στο 55'.αξύ του Ηρακλή και του ΠΑΟΚ.

Εικόνα του αγώνα

Τον χαρακτήρα του ντέρμπι επιβεβαίωσαν με την εικόνα τους στο ματς Ηρακλής και ΠΑΟΚ, παρά την τεράστια διαφορά στη βαθμολογία που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα, δεν επηρεάστηκαν από το ρεκόρ του ΠΑΟΚ που ήθελε απαραβίαστη την εστία του Χαλκία εδώ και 8 ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το γκολ του Μουσλίμοβιτς στο 38’ με τέρμα του Γιάντση στο 55’, χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία στο τέλος να πετύχουν την πλήρη ανατροπή.

Ο δικέφαλος του βορρά δεν κατάφερε ούτε και φέτος να φύγει νικητής από το Καυτανζόγλειο, έστω και αν προηγήθηκε στο 38’ με τον Μουσλίμοβιτς ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Φερνάντες μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά του Ίβιτς.

Μια αψυχολόγητη ενέργεια του Βιτόλο όμως στην εκπνοή του πρώτου μέρους, έφερε τον Ηρακλή να έχει ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, προκειμένου να κυνηγήσει την ανατροπή.
Καρέ - καρέ

37’ ΓΚΟΛ: Ο Ίβιτς τροφοδοτεί όμορφα τον Μουσλίμοβιτς ο οποίος προλαβαίνει την έξοδο του Φερνάντες και με το μυτάκι νικάει τον Πορτογάλο γκολκίπερ.

55’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, ολιγωρία στην άμυνα του ΠΑΟΚ και ο Γιάντσης με κοντινό πλασέ ισοφαρίζει για τον Ηρακλή.

74’ Κεφαλιά του Γιάκομπ σε σέντρα του Επστάιν με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

76' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με το δυνατό διαγώνιο σουτ του Αραμπατζή έξω από την περιοχή, να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

86' Δοκάρι για τον Ηρακλή μετά από δυνατό σουτ του Επστάιν έξω από την περιοχή.

88' Φάουλ του Επστάιν από αριστερά, ο Παπαζαχαρίας παίρνει την κεφαλιά και τον Μαλεζά να διώχνει με τον ώμο την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Οι κυανόλευκοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια, μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο αποφασισμένοι να μη χάσουν και πολύ γρήγορα κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, όταν η παράλληλη μπαλιά του Γιαννούλη από αριστερά στο 55’, έφτασε στα πόδια του Γιάντση, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία του ΠΑΟΚ.

Το γκολ αυτό έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους οι οποίοι στη συνέχεια πίεσαν ακόμη περισσότερο, με τον ΠΑΟΚ να μη δείχνει ικανός με παίκτη λιγότερο, να βγει μπροστά και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πάρει το ματς.

Τα λεπτά κύλησαν με τον Ηρακλή να έχει την πρωτοβουλία, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεκλειδώσει την άμυνα των φιλοξενούμενων για δεύτερη φορά. Οι δύο ομάδες είχαν μάλιστα από ένα δοκάρι. Αρχικά ο ΠΑΟΚ με τον Αραμπατζή στο 76’ για να απαντήσει ο Ηρακλής με τον Επστάιν 10 λεπτά αργότερα. Στο 88’ ο Μαλεζάς με τον ώμο πάνω στη γραμμή, έδιωξε την κεφαλιά του Παπαζαχαρία δίνοντας στην ομάδα του τη δυνατότητα να παραμείνει για ακόμη ένα ματς αήττητη.

Κλειδί

Η αψυχολόγητη ενέργεια του Βιτόλο να κάνει χέρι σε μια ακίνδυνη για την ομάδα του φάση στο χώρο του κέντρου λίγο πριν το ημίχρονο, έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να παίξει ένα ολόκληρο δεύτερο μέρος με παίκτη παραπάνω και να καταφέρει έτσι να ισοφαρίσει.

Πολύ καλή η παρουσία του Επστάιν ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός και προκάλεσε αρκετά ρήγματα. Είχε μάλιστα ένα σουτ στο δοκάρι στο 86’ του αγώνα φάση στην οποία ο Ηρακλής αν στεκόταν λίγο πιο τυχερός πιθανόν και να έφτανε στη νίκη.

Τα νεύρα και οι απερίσκεπτες ενέργειες. Ίσως από τύχη, δεν είχαν στοιχήσει μέχρι σήμερα στον ΠΑΟΚ. Στο παιχνίδι αυτό όμως ο δικέφαλος του βορρά πλήρωσε την αποβολή του Βιτόλο χάνοντας έτσι δύο πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής: Η. Σπάθας
Βοηθοί: Δ. Γκάγκας, Η. Αλεξέας