Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 1-3 (vid)

Ο εξαιρετικός Λούα Λούα βρήκε δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα και ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από την Τρίπολη (1-3) μπαίνοντας ξανά γερά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Το τρίτο γκολ των ερυθρολεύκων ο Στολτίδης, στο -3 πλέον η διαφορά από τον Παναθηναϊκό.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού από την Καβάλα, οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν άλλον δρόμο να ακολουθήσουν πέραν της νίκης στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης. Ετσι, μετά από πολύ καιρό είδαμε στον αγωνιστικό χώρο έναν ψυχωμένο Ολυμπιακό (με 4-3-3 και τους Λούα Λούα - Ντάτολο στα άκρα), ο οποίος ήξερε πώς να διαχειριστεί την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, μαθημένος από τα πρωταθλήματα που έχει κατακτήσει τα τελευταία 13 χρόνια.

Η ευκαιρία του Μαρέσκα μόλις στο 3ο λεπτό ήταν η προειδοποιητική βολή για να έρθει ένα λεπτό αργότερα ο Λούα Λούα να κερδίσει στο σπριντ τους αντιπάλους και με πλασέ να ανοίξει το σκορ. Σε αντίθεση με άλλα φετινά παιχνίδια οι Πειραιώτες δεν αρκέστηκαν από το πρώτο τέρμα και κυνήγησαν και δεύτερο, το οποίο δεν άργησε να έρθει. Στο 8ο λεπτό με αριστερό σουτ ο Στολτίδης νίκησε τον Αναστασόπουλο και έγραψε το 0-2 και ουσιαστικά το -3 από την κορυφή.

ΚΑΡΕ - ΚΑΡΕ

3ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό σε κοντινό πλασέ του Μαρέσκα, η μπάλα κοντράρει στον Ουριμπάρι και καταλήγει κόρνερ.
4ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Λούα Λούα βγαίνει απέναντι στον Αναστασόπουλο και πλασάρει εύστοχα για το 0-1.
8ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Στολτίδη με το αριστερό, έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα!
33ο λεπτό: Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης! Ο Τσέζαρεκ έδωσε έτοιμο γκολ στον Εντερ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι μείωσε με πλασέ σε 2-1.
40ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Λούα Λούα συνεργάζεται με τον Ντάτολο και με θαυμάσια ενέργεια και πλασέ ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-1.
76ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια από τον Εντερ που φτάνει έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, σουτάρει αλλά ο Νικοπολίδης μπλοκάρει.

Το δεύτερο τέρμα έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κάααατσουν (όπως έλεγε και ο αείμνηστος Μίμης Φωτόπουλος), αφήνοντας τον Αστέρα Τρίπολης να κερδίσει κάποια μέτρα και να επιτεθεί προς την εστία του Νικοπολίδη. Φάσεις μεγάλες δεν δημιούργησε, ωστόσο στο 33’ σε μια οργανωμένη προσπάθεια ο Εντερ δέχθηκε έτοιμο γκολ από τον Τσέζαρεκ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, μειώνοντας σε 1-2.

Ξάφνου ξύπνησαν εφιάλτες από πολλά φετινά παιχνίδια του Ολυμπιακού, ωστόσο ο Λούα Λούα είχε τη λύση, αφού στο 40’ με θαυμάσιο πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στα δύο τέρματα.

Η αποστολή των Πειραιωτών στο δεύτερο μέρος ήταν απλή. Να διαχειριστούν το υπέρ τους 1-3 και να οδηγηθούν χωρίς προβλήματα στη νίκη και στη μείωση της διαφοράς από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Αυτό ακριβώς έκαναν μετατρέποντας ένα ματς σε φάρμακο κατά της αϋπνίας, αφού το θέαμα έπεσε αισθητά και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν είδος προς εξαφάνιση.

Το θέμα, όμως, είναι το αποτέλεσμα και αυτό το πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος παραμονή της Καθαράς Δευτέρας πέταξε αετό και πλησίασε σε απόσταση μίας νίκης τον Παναθηναϊκό.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα και κάπου εκεί τελείωσε η όποια κριτική για το παιχνίδι. Ακόμα και όταν ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε το σκορ λίγοι πίστεψαν πως ο αφιονισμένος Ολυμπιακός θα χάσει βαθμούς. Το τρίτο τέρμα και δεύτερο προσωπικό του εξαιρετικού Λούα Λούα ήταν η επιβεβαίωση.

MVP:

Ο Λούα Λούα έβγαλε πολλά από τα λεφτά της μεταγραφής του με τα δύο γκολ που πέτυχε, αλλά και τη γενικότερη εμφάνισή του. Φαίνεται πως θα είναι η σημαντικότερη προσθήκη στο ρόστερ του Ολυμπιακού και ο άνθρωπος που μπορεί να ξυπνήσει τους ερυθρόλευκους και να τους οδηγήσει στη μεγάλη ανατροπή.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Σίγουρα ο Αστέρας Τρίπολης ήταν απογοητευτικός, αλλά υπάρχει η δικαιολογία των δύο γρήγορων γκολ που πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων τα όποια σχέδια του Βαγγέλη Βλάχου.