ΠΑΟΚ-Οφενμπαχ 1-3 (video)

Ευάλωτος στην άμυνα και ακίνδυνος επιθετικά παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ στο φιλικό με την Οφενμπαχ (ήττα 1-3), προκαλώντας δικαιολογημένο προβληματισμό ενόψει των αναμετρήσεων για τα προκριματικά του Champions League (pics).

Η εικόνα του Μάριο Μπερέτα να αποχωρεί εκνευρισμένος για τα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, αξίζει όσο χίλιες λέξεις. Ενας κακός ΠΑΟΚ, χωρίς συνοχή, χωρίς πάθος και με πολλά λάθη ήταν εύκολη λεία για την Οφενμπαχ, η οποία κατάφερε να κλείσει τα πρώτα 45 λεπτά έχοντας προβάδισμα στο σκορ με 3-0.

Οσοι δεν παρακολούθησαν το φιλικό μπορεί να έχουν σχηματίσει την εντύπωση πως η γερμανική ομάδα, η οποία ειρήσθω εν παρόδω αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία, ήταν πιο έτοιμη από τον δικέφαλο του Βορρά. Η απόσταση από την πραγματικότητα είναι μεγάλη, αφού η αλήθεια είναι πως ο ΠΑΟΚ ήταν τόσο προβληματικός που γέννησε ερωτήματα για το κατά πόσο θα είναι έτοιμος ενόψει των αγώνων με τον Αγιαξ. Πάντως, για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά ότι οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν θα κάνουν ξανά τόσο κακή εμφάνιση.

Ο Μάριο Μπερέτα παρέταξε τον δικέφαλο ξανά με 4-2-3-1, βάζοντας στόπερ τους Τσιρίλο και Μαλεζά, πλάγια μπακ τους Σαβίνι και Μπουσαΐντι, αμυντικά χαφ τους Φωτάκη και Γκαρσία, δεξιά στην επίθεση τον Σαλπιγγίδη, αριστερά τον Βιεϊρίνια και τον Φιλομένο πίσω από τον Μουσλίμοβιτς.

Φαινομενικά η ενδεκάδα αυτή ήταν επιθετική, η Οφενμπαχ, όμως, ήταν εκείνη που βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα και μάλιστα τρεις φορές, απογοητεύοντας τους περίπου 2000 οπαδούς της ελληνικής ομάδας που παρακολούθησαν το φιλικό από τις εξέδρες.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σε βαθμό τέτοιο που απέφυγε τα λάθη, πήρε πρωτοβουλίες και έγινε πιο δραστήριος. Σε αυτό βοήθησε και η είσοδος του Σορλέν, ο οποίος καλυτέρευσε την κυκλοφορία της μπάλας.

Βέβαια, στο επιθετικό κομμάτι δεν είδαμε κάτι συγκλονιστικό, αφού πέραν του γκολ από τον Μουσλίμοβιτς στο 76ο λεπτό δεν δημιουργήθηκε άλλη αξιόλογη φάση. Αντίθετα, η Οφενμπαχ έφτασε μια φορά με αξιώσεις μπροστά και έχασε μεγάλη ευκαιρία για το τέταρτο γκολ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ:

21ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Η Όφενμπαχ ανοίγει το σκορ. Σέντρα από τον Νίσιτς και αυτογκόλ του Μαλεζά στην προσπάθεια του να διώξει.
32ο λεπτό: Ο Τελς περνάει στη θέση του Χούμπερ που αποχωρεί τραυματίας.
35ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Όσιαν κέρδισε στο πρώτο δοκάρι την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χαλκιά.
37ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Το 0-3 για την Οφενμπαχ, με τον Μέσιτς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα του πέναλτι.
46o λεπτό: Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Παπάζογλου αντί Φιλομένο και Σορλέν αντί Γκαρσία.
62ο λεπτό: Μαλεζάς, Φωτάκης και Σαβίνι αποχωρούν. Βιτόλο, Ζουέλα και Σνάουτσνερ παίρνουν θέση στο γήπεδο.
65ο λεπτό: Ευκαιρία για την Οφενμπαχ. Ο Μπέργκερ από πλάγια θέση σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
69ο λεπτό: Ο Αθανασιάδης αντί του Σαλπιγγίδη.
76ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Μουσλίμοβιτς μειώνει σε 3-1 με κοντινό πλασέ μετά από παράλληλη σέντρα του Βιεϊρίνια.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μπουσαϊντι, Σαβίνι, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Φωτάκης, Γκαρσία, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Φιλομένο, Μουσλίμοβιτς

ΟΦΕΝΜΠΑΧ: Βουλνικόφσκι, Χούμπερ, Τεξέιρα, Κόπιλας, Νταμάχου, Μπέργκερ, Όσιαν, Χας, Φέλντχαν, Μέσιτς, Στάντελ