Ατρόμητος-Ηρακλής 1-1 (video)

Με έναν πολύτιμο βαθμό στις αποσκευές του έφυγε από το Περιστέρι ο Ηρακλής. Ο Σολτάνι ισοφάρισε στο 88' και ο “Γηραιός” στέρησε από τον Ατρόμητο την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα (1-1).

Eίναι από τα παιχνίδια που η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν έχει καμία σχέση μ' αυτή του δευτέρου. Στα πρώτα 45 λεπτά οι δύο αντίπαλοι κακοποίησαν το ποδόσφαιρο, μαζί και τα μάτια μας. Αν εξαιρέσει κανείς ένα ενθουσιώδες ξεκίνημα του Ηρακλή στο πρώτο πεντάλεπτο, ο Ατρόμητος πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά μέχρις εκεί. Με χαρακτηριστική βραδύτητα στην ανάπτυξη και χωρίς καμία σπουδαία προσωπική έμπνευση οι προσπάθειες των Περιστεριωτών ήταν καταδικασμένες σε αποτυχία κόντρα σε μία καλά οργανωμένη άμυνα.

Αντιθέτως στην επανάληψη το μόνο που παρέμεινε ίδιο ήταν η ατολμία του Ηρακλή να δημιουργήσει ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι , περισσότερο αποφασισμένοι και κυρίως πιο γρήγοροι, έφτασαν πολλές φορές με αξιώσεις στα καρέ του Ελευθερόπουλου. Τους έλειπε όμως η κάθετη μπαλιά την οποία όμως χάρισε ο Εδουάρδο Μπρίτο μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο. Στο 63' ο Βραζιλιάνος μέσος πάσαρε, ο Περόνε τελείωσε τη φάση και ο Ατρόμητος προηγήθηκε.

Φάσεις και γκολ

Στο 14' σουτ του Μελισσά εκτός περιοχής, επεμβαίνει ο Ελευθερόπουλος.

Στο 43' σουτ στην κίνηση του Μπαζίνσκι διώχνει και πάλι ο ο Ελευθερόπουλος.

Στο 48' μακρινό σουτ του Ολιβέιρα, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 54', κόρνερ του Νεμπεγλέρα, προβολή του Μπαζίνσκι, σε ετοιμότητα ο Ελευθερόπουλος.

Στο 61' ο Περόνε στρώνει στονΜπρίτο που σουτάρει στα χέρια του Ελευθερόπουλου.

Στο 65' γκολ για τον Ατρόμητο! Εξοχη κάθετη πάσα του Μπρίτο, ψύχραιμο πλασέ του Περόνε, 1-0.

Στο 88' γκολ για τον Ηρακλή! Σέντρα του Λίμα από αριστερά, ο Σολτάνι στοπάρει και με κοντινό σουτ ισοφαρίζει.

Η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια σε καμία περίπτωση δεν προϊδέαζε για το θρίλερ των τελευταίων λεπτών. Ο Ατρόμητος είχε και άλλες φάσεις για να τελειώσει το ματς, ενώ ο Ηρακλής, παρά το γεγονός ότι ο Ουζουνίδης γύρισε το σύστημά του σε 4-4-2, δεν έδειχνε καθόλου απειλητικός. Και όμως, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν στο 88' με τον Σολτάνι στην πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία τους στο παιχνίδι. Οτι και αν έκαναν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια δεν θα μπορούσε να πιάσει.Ποιος είπε ότι ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου δεν ισχύει;

Κλειδί αγώνα

Η αστοχία και το...υπεροπτικό ύφος των επιθετικών του Ατρομήτου μπροστά στο γκολ έδωσε το δικαίωμα στον Ηρακλή να διεκδικήσει την ισοπαλία μέχρι το τέλος και να τα καταφέρει. Μία ευκαιρία βρήκε ο Σολτάνι στο 88' και τιμώρησε τον αντίπαλο.

ΜVP

Μετά την εξαιρετική εμφάνισή του στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ο Καρίμ Σολτάνι βοήθησε ξανά αποφασιστικά τον Ηρακλή. Μπήκε στο ματς στο 67' και στο 88' χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του χωρίς να σπαταλήσει ευκαιρίες.

Αδύναμος Κρίκος

Aποβολή εξπρές

Ο Ηλίας Αναστασάκος πήρε θέση στο γήπεδο στο 83' και στο 91' αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες.

Αν ο Ατρόμητος χρειάζεται τέσσερις, πέντε ευκαιρίες για να σκοράρει είναι φυσικό να υποβάλλεται σε σοκ όπως αυτό κόντρα στον Ηρακλή. Aπό τους επιθετικούς του λείπει, προς το παρόν τουλάχιστον, το killer instinct.

Διαιτητής: Θάνος
Βοηθοί: Γκάγκας, Τρύφων