Ηρακλής-ΑΕΛ 1-0 (videos)

Η ΑΕΛ είχε τις ευκαιρίες, ο Ηρακλής το γκολ. Ο Κουζέν σκόραρε σε λάθος τέρμα και ο Γηραιός πήρε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα (1-0), φτάνοντας τους 7 βαθμούς σε τρεις αγωνιστικές.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αν κάποια ομάδα δικαιούταν κάτι από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης του Καυτανζογλείου αυτή ήταν η ΑΕΛ. Είχε καλύτερη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο, ήταν πιο επιθετική με καλύτερες θέσεις από τον αντίπαλο και είχε και την πολύ καλή ευκαιρία με τον Κουζέν στο 6ο λεπτό.

Στο ποδόσφαιρο, όμως, όπως είθισται να λέμε δεν κερδίζει ο καλύτερος. Ο Ηρακλής δεν ήταν καλός. Για να το πούμε καλύτερα ήταν ο γνωστός Ηρακλής του πρώτου ημιχρόνου με Ολυμπιακό και Ατρόμητο. Εδειχνε να ψάχνεται στο γήπεδο και να μην μπορεί να επιβάλει τον ρυθμό της. Ολα αυτά, όμως, άλλαξαν στο 29' όταν ο Κουζέν έστειλε άθελά του την μπάλα σε λάθος δίχτυα, της ομάδας του για την ακρίβεια, δίνοντας στους κυανόλευκους το προβάδισμα.

Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν αίφνης πίσω στο σκορ και με την πλάτη στον τοίχο, ενώ ο Ηρακλής δέχθηκε με ευχαρίστηση το αυτογκόλ του Κουζέν, ανεβάζοντας την απόδοσή του. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το σκορ θα μπορούσε να είναι 2-0 αν μετρούσε το γκολ του Γιάκομπ, ο διαιτητής Χαραλαμπίδης, όμως, είδε επιθετικό φάουλ υπέρ του Νταμπίζα, κάτι που δεν φάνηκε ξεκάθαρα από το ριπλέι.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ:

9ο λεπτό: Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Καλό σουτ του Κουζέν, ο Ελευθερόπουλος διώχνει σε κόρνερ.
26ο λεπτό: Καλή εκτέλεση φάουλ του Κανόμπιο, ο Ελευθερόπουλος πέφτει στη γωνία και διώχνει σε κόρνερ.
29ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Λίμα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Κουζέν θέλοντας να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. 1-0 για τον Ηρακλή.
45ο λεπτό: Ο Γιάκομπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ υπέρ του Νταμπίζα. Από το ριπλέι δεν φαίνεται κάποια παράβαση.
64ο λεπτό: Κεφαλιά του Νταμπίζα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ελευθερόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.
82ο λεπτό: Ο διαιτητής Χαραλαμπίδης κλείνει τα μάτια σε πέναλτι του Χοσέμι στον Μπλάζεκ.
85ο λεπτό: Δεύτερη κίτρινη στον Ταυλαρίδη για φάουλ στον Γιάκομπ.
90ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μακίνουα απέναντι από τον Ελευθερόπουλο πλασάρει άουτ.
92ο λεπτό: Νεύρα για φάουλ στον Παπαστεριανό. Κίτρινη κάρτα στον Μπλάζεκ και κόκκινη στον Γκαρσία. Την κόκκινη έπρεπε να δει και ο Κανόμπιο, αλλά την γλίτωσε.

Στο δεύτερο μέρος το ματς δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα, αφού η ΑΕΛ και πάλι πίεσε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ηρακλής γύρισε πίσω θέλοντας να διασφαλίσει το 1-0 και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην περιοχή των κυανόλευκων, έψαξαν το γκολ, αλλά στάθηκαν άτυχοι στην τελική προσπάθεια, ενώ έπεσαν πάνω σε έναν πολύ καλό Δημήτρη Ελευθερόπουλο.

Το ματς κύλησε έτσι για αρκετή ώρα, σε βαθμό ρουτίνας. Στα τελευταία λεπτά, όμως, άρχισε να παίρνει φωτιά. Αρχικά στο 82ο λεπτό ο διαιτητής Χαραλαμπίδης δεν είδε καθαρό πέναλτι του Χοσέμι στον Μπλάζεκ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ταυλαρίδης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις τέλος, οι κοκορομαχίες των παικτών των δύο ομάδων έστειλαν στα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα τον Πίτου Γκαρσία, ενώ λανθασμένα δεν έγινε το ίδιο και με τον Κανόμπιο.

Για να επιστρέψουμε στην μπάλα, η ΑΕΛ πήγε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι με τον Μακίνουα, αλλά το εξ επαφής πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το ματς άλλαξε όταν ο Κουζέν έβαλε το αυτογκόλ. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη του Ηρακλή, αλλά το 1-0 άλλαξε τα δεδομένα. Μπορεί οι βυσσινί να πίεσαν για την ισοφάριση, ο Γηραιός όμως είχε την ψυχραιμία και τον Ελευθερόπουλο για να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο διαιτητής Χαραλαμπίδης είχε κάποιες ξεκάθαρες φάσεις, αλλά τα έκανε... σαλάτα με αποτέλεσμα να αφήσει με παράπονα τόσο τον Ηρακλή όσο και την ΑΕΛ.