ΠΑΟΚ-Αρης 0-1 (videos)

Ο Κούπερ έστησε μαεστρικά τον Αρη και ο Χαβίτο πέτυχε το γκολ της... δωδεκαετίας (0-1) χαρίζοντας στους "κίτρινους" τη νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ για πρώτη φορά μετά το 1998. Κούπερ: "Συγχαρητήρια στα παιδιά". Ενταση στην Τούμπα, αποδοκιμάστηκε ο Σαλπιγγίδης. Ζαγοράκης: "Eξαπατηθήκαμε από την ομάδα, δεν πάμε για πρωτάθλημα" (vids).

Εικόνα του αγώνα

Η δύναμη της έδρας, η ένταση, το πάθος και ενίοτε οι σκληρές μονομαχίες, δεν μπόρεσαν να αποτελέσουν τα χαρακτηριστικά που θα χάριζαν στον ΠΑΟΚ το "τρίποντο" στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας απέναντι στον Άρη, για την 5η αγωνιστική της Superleague.

Ο Κούπερ έκανε "ματ" στον Δερμιτζάκη στη σκακίερα της Τούμπας και κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη που της δίνει ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της συνέχειας, εγκλωβίζοντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ ακόμη περισσότερο στην εσωστρέφεια και στην αναζήτηση λύσεων, που θα επαναφέρουν τον δικέφαλο του βορρά στον δρόμο των επιτυχιών.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξ' αρχής μια φλύαρη υπεροχή, προσπαθώντας να δώσουν βάση στην ουσία βάζοντας στην άκρη το θέαμα, τα θαλάσσωσαν όμως στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη πλευρά ο Άρης καραδοκούσε. Έψαχνε την στιγμή που θα χτυπήσει. Οι ευκαιρίες άλλωστε που παρουσιάστηκαν στους φιλοξενούμενους ήταν λιγοστές, ωστόσο όσο κατάφερναν να κρατούν απαραβίαστη την εστία τους, όλο και μεγάλωναν οι πιθανότητες να κάνουν τη ζημιά.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, ενώ το δεύτερο μέρος δεν επεφύλασσε εκπλήξεις. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους δύο προπονητές να αναζητούν τον τρόπο που θα κατάφερναν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα.

Μια στημένη φάση στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης, έμελλε να καθορίσει την εξέλιξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχαν για να απειλήσουν τον ΠΑΟΚ, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Χαβίτο να χρίζεται σκόρερ, όντας αφυπνισμένος σε μια φάση όπου η άμυνα των γηπεδούχων πιάστηκε στον ύπνο.

Ο Ισπανός πήρε το ριμπάουντ μετά την ασταθή απόκρουση του Κρέσιτς, στο σουτ του Κόκε μετά από την πάσα του Νέτο σε εκτέλεση φάουλ για τους κίτρινους και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο υπόλοιπο 20λεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις) του αγώνα, η νευρικότητα δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίσει ψύχραιμα την κατάσταση. Ο Άρης καλά στημένος υπερασπίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε έτσι στην σπουδαία αυτή επικράτηση.

Κλειδί

Ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ ήταν σε ένα ακόμη σημαντικό τεστ για τον Άρη διαβασμένος και πέρασε με επιτυχία τις εξετάσεις. Ο Αργεντινός τεχνικός έδωσε βάση στα νώτα της ομάδας του περιμένοντας καρτερικά την κατάλληλη ευκαιρία για να χτυπήσει. Η εξέλιξη του αγώνα τον δικαίωσε και η φάση του 76ου λεπτού αποτέλεσε το κλειδί προκειμένου να φτάσουν οι κίτρινοι στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Ο σκόρερ του αγώνα, Χαβίτο, βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και δεν συγχώρησε το λάθος του Κρέσιτς. Ο επιθετικός του Άρη με το τέρμα που σημείωσε χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του και αναδείχτηκε σε ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι κορυφαίος για τους κίτρινους.

Ο ΠΑΟΚ αναλώθηκε σε μια ανούσια πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να μπορεί να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε μπροστά στην εστία του Σηφάκη. Η επιθετική γραμμή του δικεφάλου, "πρόδωσε" τη συνολική προσπάθεια της ομάδας.

Το live του αγώνα:

2ο λεπτό: Σουτ από τον Σνάουτσνερ, μπλοκάρει εύκολα ο Σηφάκης.
ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο Αρης ισορρόπησε το ματς και άρχισε να βγαίνει μπροστά.
ΣΧΟΛΙΟ: Με τη συμπλήρωση του εικοσάλεπτου οι δύο ομάδες δεν έχουν κάνει τη μεγάλη φάση. Κακό θέαμα και πολλά φάουλ.
22ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ ζητάει πέναλτι σε φάση με πρωταγωνιστές τους Λαζαρίδη και Ιβιτς. Από το ριπλέι φάνηκε ότι δεν υπάρχει παράβαση.
28ο λεπτό: Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι. Δυνατό σουτ του Ίβιτς λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Σηφάκη.
43ο λεπτό: Γέμισμα του Γκαρσία στην περιοχή, ο Βιεϊρίνια ανάμεσα σε Νέτο και Ρονάλντο, βρίσκεται στο έδαφος. Ο Νέτο φαίνεται να βάζει το χέρι στον ώμο του Πορτογάλου.
44ο λεπτό: Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ από τα αριστερά, καλοζυγισμένη σέντρα του Σακελλαρίου, ο Μουσλίμοβιτς βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι αλλά όχι όπως θέλει.
ΣΧΟΛΙΟ: Δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος και δεν έχει γίνει κάποια αξιόλογη φάση από ΠΑΟΚ και Αρη.
68ο λεπτό: Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Σουτ του Χαβίτο από καλή θέση, ο Κρέσιτς διώχνει με τα πόδια.
71ο λεπτό: Στην αντεπίθεση ο Αρης, ο Κάλβο κάνει το αδύναμο πλασέ, ο Κρέσιτς μπλοκάρει εύκολα. 73ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ σε σουτ του Μουσλίμοβιτς απέναντι από τον Σηφάκη. Η μπάλα ψηλά άουτ.
ΣΧΟΛΙΟ: Ανέβηκε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Αρκετές οι φάσεις, σαφώς περισσότερες από το κακό πρώτο ημίχρονο.
76ο λεπτό: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Δυνατό φάουλ του Κόκε, ο Κρέσιτς δεν μπλοκάρει και ο Χαβίτο στο ριμπάουντ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 0-1!
92ο λεπτό: Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τσιρίλο για διαμαρτυρία στον διαιτητή.