Ηρακλής - Εργοτέλης 1-1 (videos)

Το απίστευτο σερί που τον θέλει να μη χάνει στο Καυτανζόγλειο για έξι σερί σεζόν διατήρησε ο Εργοτέλης. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν, ο Ηρακλής ισοφάρισε και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο "γεμάτο" 1-1.

Εικόνα αγώνα

Ο Εργοτέλης με πολύ καλές αλληλοκαλύψεις και γρήγορες αντεπιθέσεις πατούσε καλύτερα στα πρώτα 45 λεπτά. Οι Κρητικοί δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία με σέντρα σουτ του Λεάλ και τη δεύτερη με κεφαλιά του Ορφανού.

Ο Ηρακλής χρειάστηκε 23 λεπτά προκειμένου ν’ απειλήσει την εστία του Δασκαλάκη. Ο Μάρα μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Σολτάνι από τα αριστερά, έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 39ο λεπτό ο Εργοτέλης αναπτύχθηκε οργανωμένα από τα δεξιά, ο Ελευθερόπουλος έζησε τον… εφιάλτη του Κόντε και ο Ρομάνο σε κενή εστία έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Σίσιτς έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά το αριστερό σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Δασκαλάκη.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής πίεσε ψηλά τον Εργοτέλη και αυτό ήταν ένα στοιχείο που άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα του γηραιού. Η ισοφάριση ήρθε από στημένη φάση (52’) με τον Λίμα να στήνει την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα άπιαστο φάουλ να τη στέλνει στο «παραθυράκι» της εστίας του Δασκαλάκη.

Ο Εργοτέλης είχε μοναδική ευκαιρία για να πάρει και πάλι το προβάδισμα όταν στο 72ο λεπτό ο Μπούντιμιρ με γυριστό σουτ ανάγκασε τον Ελευθερόπουλο να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του.

Ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Ηρακλή. Στο 82ο λεπτό ο Σίσιτς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Εργοτέλη, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η φάση στο 86’, όταν σε γύρισμα του Σλοβένου η μπάλα κόντραρε στον Χίμπλιγκερ και σταμάτησε στην έξω πλευρά των διχτύων.

Κλειδί αγώνα

Η φάση του 41ου λεπτού. Ο Σίσιτς από πολύ καλή θέση δεν ευστόχησε και έχασε την ευκαιρία να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ.

Ο Λίμα. Ο αριστερός μπακ του Ηρακλή ήταν ο σκόρερ της ισοφάρισης ενώ η συνολική αμυντική και επιθετική παρουσία του ήταν πολύ καλή.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος κάνει μια εξαιρετική χρονιά και παρουσιάζεται πιο σταθερός από ποτέ. Ωστόσο, στη φάση του γκολ έκανε λάθος εκτίμηση, έπιασε αέρα και ο Ρομάνο βρέθηκε να πλασάρει σε κενή εστία.

TO LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:

8ο λεπτό: Επικίνδυνη σέντρα του Λεάλ από τα αριστερά, ο Ελευθερόπουλος διώχνει με υπερένταση προ του Ρομάνο.

Δείτε εδώ τη φάση.

24o λεπτό: Γύρισμα από τον Σολτάνι για τον Μάρα, που έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

30ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Σολτάνι βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη, όμως έκανε απευθείας το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

39ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Μπούντιμιρ έκανε ωραίο τακουνάκι για τον Λεάλ, εκείνος σέντραρε από τα δεξιά και ο Ρομάνο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή!

Δείτε εδώ το 0-1 του Εργοτέλη.

41ο λεπτό: Ευκαιρία του Ηρακλή για το 1-1! Ο Σίσιτς μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ από αριστερή πλάγια θέση, όμως η μπάλα ακούμπησε λίγο στο αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη και πέρασε άουτ.

52o λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Πάμπλο Λίμα με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη και έκανε το 1-1!

Δείτε εδώ το 1-1 του Ηρακλή.

84ο λεπτό: Σουτ του Σίσιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.

86ο λεπτό: Γύρισμα του Σίσιτς και ο Χίμπλινγκερ έδιωξε με ρίσκο σε κόρνερ.

Διαιτητής: Σ. Τριτσώνης
Βοηθοί: Δ. Ευθυμιάδης, Φ. Ελεθερίου