Καβάλα - Ηρακλής 3-0

Με ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος η Καβάλα θριάμβευσε κόντρα στον Ηρακλή (3-0) και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Δύσκολη πλέον η θέση του Γηραιού.

Η εικόνα του αγώνα:

Η διαφορά του πρώτου μέρους με το δεύτερο ήταν τα γκολ. Στα πρώτα 45 λεπτά οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο με -ασυνήθιστο για τα ελληνικά δεδομένα- όμορφο θέαμα και αρκετές φάσεις. Η μπάλα, όμως, δεν μπήκε στο πλεκτό σε αντίθεση με την επανάληψη όπου η Καβάλα βρήκετρεις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα και μετέτρεψε σε θρίαμβο τη νίκη επί του Γηραιού.

Η αλήθεια είναι ότι ο Ηρακλής προσπάθησε να κλέψει (με την καλή έννοια) το παιχνίδι, έπαιξε με αντεπιθέσεις και δημιούργησε τις φάσεις για να κάνει το διπλό. Σημαντικότερη ήταν η ευκαιρία του Σολτάνι, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Τόμασιτς και τον Ονουάτσι, ενώ στο 2' ο Νικουλάε είχε δοκάρι στην παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα των Αργοναυτών.

Μετά την ανάπαυλα, η Καβάλα μπήκε πιο δυνατά, πίεσε και λυτρώθηκε στο 66ο λεπτό με το τέρμα του Τόμασιτς. Κάπου εκεί ο Ηρακλής παρέδωσε τα όπλα και δεν έδειξε ικανός να αντιδράσει. Οι Καβαλιώτες βρήκαν τους χώρους να κάνουν το παιχνίδι τους και έφτασαν στο δεύτερο γκολ με τον Ονουάτσι δέκα λεπτά πριν το τέλος. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φερτζέλ στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Το κλειδί του αγώνα:

Η εικόνα της Καβάλας στο δεύτερο μέρος. Κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης των παικτών του Κάσπερτσακ και δίκαιη νίκη.

Ο αδύναμος κρίκος:

Ο Σολτάνι ήταν ο μοιραίος παίκτης των ηττημένων χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο 0-0.

MVP:

Για την ίδια φάση ο Γκαλίνοβιτς, ο οποίος κράτησε το μηδέν και έδωσε το δικαίωμα στην Καβάλα να φτάσει στον θρίαμβο.

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:

Μόλις στο 2΄η Καβάλα απειλεί με την κεφαλιά του Νικουλάε να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

Στο 14' και πάλι ο Νικουλάε γίνεται απειλητικός, αλλά το σουτ που επιχειρεί βγάζει σε κόρνερ ο Ελευθρόπουλος.

Ένα λεπτό αργότερα ο Καρλίνιος κάνει για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του Ηρακλή απέναντι από την εστία της Καβάλας, σουτάρει όμως άστοχα.

Στο 30' ο Γιάκομπ γυρίζει το σώμα του, αλλά η κόντρα δίνει το κόρνερ κι από τη σέντρα του Λίμα, ο Κατσικάς πιάνει κεφαλιά που φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Γκαλίνοβιτς.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή στο 35', καθώς ο Σολτάνι φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά στο τετ α τετ με τον Γκαλίνοβιτς, τον νικά ο πορτιέρο της Καβάλας.

Στο 40' ο Ονουάτσι ζητά πέναλτι μετά από επαφή με τον Ελευθερόπουλο, όμως ορθώς ο Σπάθας δεν καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Στο 44' η Καβάλα χάνει σπουδαία ευκαιρία, μετά από κεφαλιά του Τόμασιτς που απέκρουσε ο Ελευθερόπουλος. Στη συνέχεια, ο Ονουάτσι προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Στο 54' καλό σουτ του Μαχόπ αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Γκαλίνοβιτς σε ετοιμότητα θα διώξει.

ΓΚΟΛ! Ο Αμπντούν εκτέλεσε φάουλ και ο Τόμασιτς με κεφαλιά σε πρώτο χρόνο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή στο 66ο λεπτό!

Ντάνι και Αμπντούν αντικρίζουν στο 72ο λεπτό την κόκκινη κάρτα μετά από αψιμαχία που είχαν.

ΓΚΟΛ! Ο Ονουάτσι στο 81ο λεπτό πλάσαρε εύστοχα τον Ελευθερόπουλο και έκανε το 2-0.

ΓΚΟΛ! Στις καθυστερήσεις ο Φερτζέλ πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα και κάνει το 3-0 για την Καβάλα.

Διαιτητής: Η. Σπάθας
Βοηθοί: Μ. Καρσιώτης, Δ. Μπιτσίδης