Ηρακλής - Κέρκυρα 0-0

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ηρακλής και Κέρκυρα στο Καυτανζόγλειο, σε έναν αγώνα με ρυθμό αλλά ελάχιστες κλασικές ευκαιρίες.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ηρακλής είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η, απόλυτα συγκεντρωμένη στα ανασταλτικά της καθήκοντα, Κέρκυρα, δεν του επέτρεψε να δημιουργήσει τις κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Μέχρι τα μισά του πρώτου 45λέπτου, οι Φαίακες βγήκαν σε ορισμένες περιπτώσεις με αξιώσεις στην αντεπίθεση, όμως στις δύο πιο επικίνδυνες για την άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα κόντραρε και πέρασε άουτ.

Καρέ - καρέ:

10':
Γύρισμα του Επστάιν από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Στολτίδη που πλασάρει, αλλά η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. Δείτε τη φάση εδώ.
17': Μακρινό σουτ του Τσίγκα, η μπάλα κοντράρει και περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ηρακλή.
27': Σουτ του Μαχόπ στην κλειστή γωνία του Κωνσταντόπουλου, ο γκολκίπερ των Φαιάκων πέφτει και μπλοκάρει.
33': Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Σολτάνι -ολομόναχος- σουτάρει στην κίνηση, η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κωνσταντόπουλου.
51': Μετά από πάσα του Ζερκά, ο Σολτάνι επιχειρεί ένα πολύ δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Κέρκυρας. Δείτε τη φάση εδώ.
54': Γύρισμα του Επστάιν στον Καλαντζή, ο τελευταίος πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Ελευθερόπουλος μπλοκάρει πάνω στη γραμμή. Δείτε τη φάση εδώ.
59': Εκτέλεση φάουλ του Λίμα, ο Χοσέμιμε κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κωνσταντόπουλου.
67': Εκτέλεση φάουλ του Λίμα,ημπάλα περνά από όλους και καταλήγει στο δεξί δοκάρι της Κέρκυρας. Δείτε τη φάση εδώ.
75':Ο Μάρα κατεβάζει την μπάλα αλλά το σουτ που επιχειρεί είναι εντελώς άστοχο. Δείτε τη φάση εδώ.
77': Μετά από σέντρα του Γραμμόζη, ο Στολτίδης παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνά λίγο πάνω από την εστία.

Το υπόλοιπο διάστημα του ημιχρόνου άνηκε εξ' ολοκλήρου στον Ηρακλή, ο οποίος κυριάρχησε κατά κράτος στον χώρο του κέντρου, χάρη και στην πολύτιμη συμβολή του Σολτάνι, που γυρνούσε για να πάρει αλλά και για να μεταφέρει, όποτε χρειαζόταν, την μπάλα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, κινούμενες στους γνώριμους ρυθμούς. Με τον Ηρακλή δηλαδή να έχει τον έλεγχο και την Κέρκυρα να απειλεί με αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 54', όταν μετά από γύρισμα του Επστάιν στον Καλαντζή ο τελευταίος πλάσαρε από πολύ κοντά, αλλά ο Ελευθερόπουλος έπεσε και μπλόκαρε πάνω στη γραμμή.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και με εξαίρεση κάποιες επικίνδυνες στημένες φάσεις που προήλθαν από το πόδι του Λίμα (σε μία εξ αυτών η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Κωνσταντόπουλου), το ματς έχασε το ενδιαφέρον του.

Στα τελευταία λεπτά δεν έλειψαν και τα υβριστικά συνθήματα από πλευράς οργανωμένων οπαδών του "γηραιού", με αποδέκτες τους παίκτες της ομάδας.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το δοκάρι του Λίμα στο 67ο λεπτό. Ο αγώνας μπορεί να είχε πολύ "ψωμί" ακόμα αλλά βάσει εικόνας, αν σε εκείνο το σημείο γινόταν το 1-0, ο Ηρακλής δύσκολα θα έχανε βαθμούς.

ΜVP: Δύο ήταν τα πρόσωπα που ξεχώρισαν, ο Σολτάνι στο πρώτο ημίχρονο και ο Λίμα στην επανάληψη. Πιο ουσιαστικός, όμως, ήταν ο Ουρουγουανός αμυντικός, ο οποίος απείλησε ουκ ολίγες φορές με τις εκτελέσεις του, την άμυνα της Κέρκυρας.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ζοέλ Επαλέ. Μαςείχε συνηθίσει σε άλλες εμφανίσεις αλλά δικαιολογείται γιατί ενδεχομένως δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Μάνταλος
ΒΟΗΘΟΙ: Ν. Φαντόπουλος, Χ. Μαγιάννης