ΑΕΚ-Πανιώνιος 1-1 (videos)

Ο Γκαλίτσιος σέρβιρε και ο Μήτρογλου σκόραρε στο 89' (1-1) αφήνοντας την ΑΕΚ για τέταρτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι μακριά από τη νίκη. Λεμονής εναντίον Χιμένεθ, η απάντηση του τεχνικού της Ενωσης. Εξηγήσεις ζήτησε μερίδα οπαδών της ΑΕΚ (videos).

Η υποδειγματική αμυντική προσήλωση του Πανιωνίου και το ασφυκτικό πρέσινγκ στο μισό γήπεδο πήγαν στράφι στο πρώτο ημίχρονο από μια στημένη μπάλα της ΑΕΚ. Με την ενδεκάδα του Πανιωνίου να αμύνεται πίσω από τη σέντρα (ακόμα και ο μοναδικός προωθημένος Μήτρογλου) η ΑΕΚ αδυνατούσε να πατήσει στην περιοχή του Μάχο.

Ο μοναδικός τρόπος αναζήτησης του γκολ ήταν τα μακρινά σουτ του Σκόκο και οι στημένες μπάλες. Οι κυανέρυθροι είχαν κλείσει καλά τους χώρους στα χαφ περιορίζοντας τη δραστηριότητα της επιθετικής τριάδας (Μπλάνκο-Λυμπερόπουλος-Σκόκο) πίσω από τον Μπάχα.

Ο Μπλάνκο εγκλωβίστηκε στο δεξί άκρο της επίθεσης, ο Λυμπερόπουλος είχε πότε τον Όμο και πότε τον Γκαλίτσιο σκιά του, ενώ ο Σκόκο έφτανε μέχρι τα 3/4 του γηπέδου αλλά από εκεί και πέρα τίποτα άξιο αναφοράς…

Επιβεβαίωση της παραπάνω εικόνας του αγώνα ήταν το γκολ της ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Σκόκο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καφές με τον Μπλάνκο συνεργάστηκαν με κεφαλιές, ο Μάχο απομάκρυνε αλλά στη νέα σέντρα ο Λυμπερόπουλος με κοντινή κεφαλιά σκόραρε στην πρώτη φάση που η ΑΕΚ απείλησε πραγματικά τον Πανιώνιο.

Ό,τι είπαμε για το πρώτο μέρος κρατήστε το και για το δεύτερο. Μετά το διάλλειμα για το γκολ ο αγώνας έγινε και πάλι υποτονικός. Λάθη στις μεταβιβάσεις, δυνατά μαρκαρίσματα, και έλλειψη συνεργασιών των χαφ με τους επιθετικούς.

Η μοναδική φάση που ξύπνησε τα πνεύματα, ήταν η απαράδεκτη ενέργεια του Ριέρα, ο οποίος χτύπησε στο πρόσωπο τον Καφέ, δίχως ωστόσο αυτή η κίνηση του να γίνεται αντιληπτή από διαιτητή και βοηθούς.

Το φινάλε του αγώνα, ήταν ίδιο με αυτό του πρώτου μέρους. Αυτή τη φορά, όμως, ήταν διαφορετικοί οι πρωταγωνιστές. Ο Πανιώνιος σκόραρε στη μοναδική φορά που πάτησε την περιοχή της ΑΕΚ. Οι Γκαλίτσιος-Μήτρογλου συνεργάστηκαν με το νεαρό επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα.

Με το σφύριγμα της λήξης ακολούθησε ένταση στη φυσούνα του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν έντονες αντιπαραθέσεις με αφορμή το χτύπημα του Ριέρα στον Καφέ.

Κλειδί αγώνα

Η ΑΕΚ επαναπαύτηκε, "κάθισε" πάνω στο 1-0 και το πλήρωσε στο 90'.

Ο Μήτρογλου. Έχει το ένστικτο του σκόρερ και στην παραμικρή ευκαιρία που του παρουσιάζεται το αποδεικνύει.

Ο Μπαχά. Έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης και δεν τον αισθάνθηκαν ούτε μία φορά οι αμυντικοί του Πανιωνίου.

Το live του αγώνα

2ο λεπτό:

Μακρινό σουτ Σκόκο, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δοκάρι του Μάχο.

10ο λεπτό: Σουτ Μήτρογλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σάχα.

23ο λεπτό: Νέο σουτ του Σκόκο, και πάλι έξω από την περιοχή, ο Μάχο μπλοκάρει σταθερά.

32ο λεπτό: Και πάλι με δυσκολία η ΑΕΚ φτάνει στη δημιουργία ευκαιρίας με τον Μπλάνκο να σουτάρει από τον άξονα και την μπάλα να περνάει πολύ ψηλά, άουτ.

45ο λεπτό + 1', ΓΚΟΛ:
Φάση διαρκείας στην εστία του Πανιωνίου. Μετά από κόρνερ του Σκόκο, ο Καφές πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπλάνκο τη δεύτερη με τον Μάχο να αποκρούει. Ο Αργεντινός πήρε την απόκρουση, έβγαλε τη σέντρα και ο Λυμπερόπουλος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δείτε εδώ το γκολ.

48ο λεπτό: Απαράδεκτη ενέργεια από τον Σίτο Ριέρα, ο οποίος χτυπάει εκτός φάσης στο πρόσωπο τον Παντελή Καφέ. Ο διαιτητής Μάνταλος δεν αντιλήφθηκε το γεγονός, όπως και ο βοηθός του. Δείτε εδώ τη φάση.

63ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ με το Νασούτι να παίρνει τη θέση του Γιάχιτς. Οι πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου της Ένωσης κάνουν λόγο για θλάση στο δικέφαλο.

89ο λεπτό, ΓΚΟΛ: Ο Πανιώνιος ισοφαρίζει με κοντινό πλασέ του Μήτρογλου έπειτα από σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά. Δείτε εδώ το 1-1.

90ο λεπτό: Κεφαλιά Νασούτι, μετά από κόρνερ του Λεονάρντο, η μπάλα απομακρύνεται από αμυντικούς του Πανιωνίου.

Διαιτητής: Μάνταλος
Βοηθοί: Τρύφων, Τουμπακάρης