Ατρόμητος-Ηρακλής 1-1

Σε ένα παιχνίδι που ήδη έχει ξεχαστεί, Ατρόμητος και Ηρακλής "κόλλησαν" στο 1-1 για την 5η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Περιστερίου είχε μία ελαφριά υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, σκόρερ πρώτη με φάουλ του Λουτσιάνο ντε Σόουζα, ωστόσο ο "γηραιός", όπως και πέρυσι, ισοφάρισε στο τέλος με αυτογκόλ του Γιώργου Γεωργίου.

Σε ένα παιχνίδι που ήδη έχει ξεχαστεί, Ατρόμητος και Ηρακλής "κόλλησαν" στο 1-1 για την 5η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Περιστερίου είχε μία ελαφριά υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε πρώτη με φάουλ του Λουτσιάνο ντε Σόουζα, ωστόσο ο "γηραιός", όπως και πέρυσι, ισοφάρισε στο τέλος με αυτογκόλ του Γιώργου Γεωργίου. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη της αναμέτρησης από το live του contra.gr.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος, όπου με ένα σουτ του Χρήστου Κουτσοσπύρου μόλις στο 3ο λεπτό έδειξαν τις διαθέσεις τους. Στο 12’ ο Λουτσιάνο ντε Σόουζα δοκίμασε το πόδι του με εκτέλεση φάουλ, με τον Ράφαελ Ούρκο Πάρδο να μπλοκάρει.

Στο 19’ ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε νέο φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη επειδή το τείχος δεν ήταν στη σωστή απόσταση. Στη νέα εκτέλεση, η μπάλα χτύπησε ελάχιστα στο τείχος, πήρε ύψος, χτύπησε στο εσωτερικό του οριζοντίου δοκαριού και κατέληξε στα δίχτυα, στην πλάτη του Πάρδο.

Το γκολ αυτό ήταν και ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το πρώτο μέρος, όπου ο Ηρακλής μπορεί να θυμάται μία κεφαλιά του Γιάννη Χλωρού στο 31’, με τον Χρυσόστομο Μιχαηλίδη να διώχνει με τα πόδια. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, πάντως, αναγκάστηκε να παρέμβει από νωρίς, αφού ο Νίκος Νικολόπουλος τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Αγγελος Κομβολίδης.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες έπρεπε να αντιμετωπίσουν και την καταρρακτώδη βροχή που είχε κάνει αρκετά βαρύ τον αγωνιστικό χώρο. Θέαμα δεν έβλεπαν οι λιγοστοί θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες του Δημοτικού Γηπέδου του Περιστερίου και σε μία χαρακτηριστική φάση, ο Κουτσοσπύρος ξέφυγε από την αντίπαλη άμυνα και έτρεχε κατά μέτωπο προς την εστία του Ηρακλή, ωστόσο η μπάλα κόλλησε στο τερέν και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 56’ ήταν η σειρά του Γιάννη Παπαδόπουλου να τραυματιστεί και να δώσει τη θέση του στον Μιγκέλ Σεμπαστιάν Γκαρσία του "γηραιού". Στο 60’ ο Χοσέ Λουίς Βερντέχο έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ και έδωσε ένα ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο προπονητές άρχισαν το δικό τους παιχνίδι με αλλαγές προσώπων και σχημάτων, με τον Γκιγέρμο Ογιος να αποσύρει στην τρίτη του αλλαγή τον Λουτσιάνο για να βάλει τον Γιώργο Γεωργίου. Ο αμυντικός του Ατρομήτου εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη για την ομάδα του, αφού στο 87’ σημείωσε αυτογκόλ μετά από κόρνερ του "γηραιού". Στο 93’, μάλιστα, ο Τάσος Κατσαμπής είχε τη μεγάλη ευκαιρία να δώσει την πρώτη φετινή νίκη στον Ηρακλή, ωστόσο η κοντινή κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Δ. Κύρκος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Δ. Γούκος (Ηπείρου), Σ. Τρύφωνας(Κέρκυρας)