Καλλονή – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί: Μερκενίδης (Μακεδονίας), Μπούξμπαουμ (Δυτικής Αττικής)

4ος: Κύζας (Δράμας)

Δύο κόκκινες (δεύτερη κίτρινη) έδειξε ο Βάτσιος σε Κεϊτά και Ούκα, αφήνοντας με 9 παίκτες την Καλλονή. Αμφότερες οι υποδείξεις ήταν σωστές, ενώ σωστό ήταν και το πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννου. Επίσης, στο 86' ο Δημήτρης Παπαδόπουλος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης, όμως ορθά ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ (όπως φάνηκε ξεκάθαρα και στο ριπλέι).

Βέροια– ΠΑΟΚ 0-3

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου), Νταλούκας (Τρικάλων)

4ος: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Εύκολο ματς είχε ο Βοσκάκης. Δεν υπήρχαν οι αμφισβητούμενες φάσεις σε ένα ματς που ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Ολυμπιακός - Πλατανιάς 3-1

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Βοηθοί: Καμπούρης (Εύβοιας), Δόσης (Αθηνών)

4ος: Τζήλος (Λάρισας)

Ο Καλογερόπουλος βούτηξε από... νωρίς στα βαθιά, αλλά δεν πνίγηκε. Σωστό το πέναλτι που δίνει στο 1ο λεπτό υπέρ του Πλατανιά, αφού ο Ντα Κόστα ανατρέπει καθαρά τον Γιακουμάκη εντός περιοχής. Ελέγχεται για το πέναλτι που έδωσε στον Ολυμπιακό ο κ. Καλογερόπουλος σε τράβηγμα του Βάντερσον πάνω στον Πάρντο, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Εκεί, όμως, που έκανε λάθος ήταν στην ακύρωση του γκολ του Καμπιάσο στο 89ο λεπτό για οφ-σάιντ.

Οπως φάνηκε και στο ριπλέι, ο Αργεντινός καλύπτεται από τον Αποστολόπουλο την ώρα που ο Ερνάνι κάνει τη σέντρα. Βέβαια, σε αυτή την απόφαση φέρει ευθύνη ο βοηθός.

ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Βοηθοί: Βλάσσης (Λασιθίου), Κουράκης (Ηρακλείου)

4ος: Τριτσώνης (Αθηνών)

Στη αναμέτρηση του ΟΑΚΑ είχαμε ουκ ολίγες φάσεις. Ο Μάνταλος έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής στον Σιμόες, αλλά το πήρε πίσω. Ο Μπουονανότε κέρδισε πέναλτι, ενώ ο ΠΑΣ τελείωσε το ματς με 9 παίκτες μετά από αποβολές των Μιχαήλ και Τζημόπουλος.

Το σχόλιο του Ηρακλή Τσίκινη στο Contra.gr: "Με μία πρώτη ματιά το μαρκάρισμα στον Σιμόες φάνηκε οριακά μέσα στην περιοχή, αλλά από το ριπλέι φάνηκε τελικά ότι είναι εκτός και σωστά ο Μάνταλος πήρε πίσω το πέναλτι. Οσον αφορά στο πέναλτι που κερδίζει η ΑΕΚ, υπάρχει ξεκάθαρη παράβαση, αφού ο Μπουονανότε "γκρεμίζεται" από τους αμυντικούς. Σχετικά με τις αποβολές των φιλοξενούμενων, αμφότερες είναι σωστές. Η μόνη λάθος απόφαση -και σε αυτό φταίει ο βοηθός- είναι αυτή του 78ου λεπτού όπου επίθεση της ΑΕΚ ανακόπτεται ως οφ-σάιντ. Κάτι που δεν υπάρχει, όπως φαίνεται και από το ριπλέι".

Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Τσολάκης (Αθηνών), Μεσσήνης (Αχαΐας)

4ος: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Καλή η διαιτησία, δεν του έτυχε του Παπαπέτρου η μεγάλη φάση. Βοηθήθηκε και από τους βοηθούς του.

Ατρόμητος - Ξάνθη 0-1

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιά), Δουδούμης (Φθιώτιδας)

4ος: Σπάθας (Πειραιά)

Καλή η διαιτησία του Δημητρόπουλου, που είχε εύκολο έργο χωρίς προβλήματα και έδειξε όπου χρειάστηκε την κίτρινη κάρτα.

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 1-0

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)

Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

4ος: Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Οι "πράσινοι" γκρίνιαξαν για τη διαιτησία, αλλά το μεγάλο λάθος δεν έγινε στη Νέα Σμύρνη και ουσιαστικά ο Παππάς πέρασε απαρατήρητος λόγω της αγωνιστικής εικόνας του Παναθηναϊκού.

BONUS: Μπάγερν-Άουγκσμπουργκ

Για να μη λέμε μόνο τα... δικά μας, ιδού το πέναλτι που κέρδισε το Σάββατο ο Ντάγκλας Κόστα, με το οποίο η Μπάγερν βρήκε το δεύτερο γκολ και κέρδισε στο 90' την Αουγκσμπουργκ με 2-1. Τα συμπεράσματα δικά σας...