Καλλονή – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί: Μερκενίδης (Μακεδονίας), Μπούξμπαουμ (Δυτικής Αττικής)

4ος: Κύζας (Δράμας)

Δύο κόκκινες (δεύτερη κίτρινη) έδειξε ο Βάτσιος σε Κεϊτά και Ούκα, αφήνοντας με 9 παίκτες την Καλλονή. Αμφότερες οι υποδείξεις ήταν σωστές, ενώ σωστό ήταν και το πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννου. Επίσης, στο 86' ο Δημήτρης Παπαδόπουλος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης, όμως ορθά ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ (όπως φάνηκε ξεκάθαρα και στο ριπλέι).

Βέροια– ΠΑΟΚ 0-3

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου), Νταλούκας (Τρικάλων)

4ος: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Εύκολο ματς είχε ο Βοσκάκης. Δεν υπήρχαν οι αμφισβητούμενες φάσεις σε ένα ματς που ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Ολυμπιακός - Πλατανιάς 3-1

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Βοηθοί: Καμπούρης (Εύβοιας), Δόσης (Αθηνών)

4ος: Τζήλος (Λάρισας)

Ο Καλογερόπουλος βούτηξε από... νωρίς στα βαθιά, αλλά δεν πνίγηκε. Σωστό το πέναλτι που δίνει στο 1ο λεπτό υπέρ του Πλατανιά, αφού ο Ντα Κόστα ανατρέπει καθαρά τον Γιακουμάκη εντός περιοχής. Ελέγχεται για το πέναλτι που έδωσε στον Ολυμπιακό ο κ. Καλογερόπουλος σε τράβηγμα του Βάντερσον πάνω στον Πάρντο, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Εκεί, όμως, που έκανε λάθος ήταν στην ακύρωση του γκολ του Καμπιάσο στο 89ο λεπτό για οφ-σάιντ.

Οπως φάνηκε και στο ριπλέι, ο Αργεντινός καλύπτεται από τον Αποστολόπουλο την ώρα που ο Ερνάνι κάνει τη σέντρα. Βέβαια, σε αυτή την απόφαση φέρει ευθύνη ο βοηθός.

ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Βοηθοί: Βλάσσης (Λασιθίου), Κουράκης (Ηρακλείου)

4ος: Τριτσώνης (Αθηνών)

Στη αναμέτρηση του ΟΑΚΑ είχαμε ουκ ολίγες φάσεις. Ο Μάνταλος έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής στον Σιμόες, αλλά το πήρε πίσω. Ο Μπουονανότε κέρδισε πέναλτι, ενώ ο ΠΑΣ τελείωσε το ματς με 9 παίκτες μετά από αποβολές των Μιχαήλ και Τζημόπουλος.

Το σχόλιο του Ηρακλή Τσίκινη στο Contra.gr: "Με μία πρώτη ματιά το μαρκάρισμα στον Σιμόες φάνηκε οριακά μέσα στην περιοχή, αλλά από το ριπλέι φάνηκε τελικά ότι είναι εκτός και σωστά ο Μάνταλος πήρε πίσω το πέναλτι. Οσον αφορά στο πέναλτι που κερδίζει η ΑΕΚ, υπάρχει ξεκάθαρη παράβαση, αφού ο Μπουονανότε "γκρεμίζεται" από τους αμυντικούς. Σχετικά με τις αποβολές των φιλοξενούμενων, αμφότερες είναι σωστές. Η μόνη λάθος απόφαση -και σε αυτό φταίει ο βοηθός- είναι αυτή του 78ου λεπτού όπου επίθεση της ΑΕΚ ανακόπτεται ως οφ-σάιντ. Κάτι που δεν υπάρχει, όπως φαίνεται και από το ριπλέι".

Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Τσολάκης (Αθηνών), Μεσσήνης (Αχαΐας)

4ος: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Καλή η διαιτησία, δεν του έτυχε του Παπαπέτρου η μεγάλη φάση. Βοηθήθηκε και από τους βοηθούς του.

Ατρόμητος - Ξάνθη 0-1

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιά), Δουδούμης (Φθιώτιδας)

4ος: Σπάθας (Πειραιά)

Καλή η διαιτησία του Δημητρόπουλου, που είχε εύκολο έργο χωρίς προβλήματα και έδειξε όπου χρειάστηκε την κίτρινη κάρτα.

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 1-0

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)

Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

4ος: Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Οι "πράσινοι" γκρίνιαξαν για τη διαιτησία, αλλά το μεγάλο λάθος δεν έγινε στη Νέα Σμύρνη και ουσιαστικά ο Παππάς πέρασε απαρατήρητος λόγω της αγωνιστικής εικόνας του Παναθηναϊκού.

BONUS: Μπάγερν-Άουγκσμπουργκ

Για να μη λέμε μόνο τα... δικά μας, ιδού το πέναλτι που κέρδισε το Σάββατο ο Ντάγκλας Κόστα, με το οποίο η Μπάγερν βρήκε το δεύτερο γκολ και κέρδισε στο 90' την Αουγκσμπουργκ με 2-1. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Podcasts

Γιάρδες, ξύλο, touchdown: Πώς 'κολλάει' κάποιος με το NFL

Με αφορμή τους αποψινούς τελικούς περιφερειών του NFL που θα αναδείξουν και το ζευγάρι του φετινού Super Bowl, το Contra.gr κλείνει στο στούντιο δύο σεσημασμένους λάτρεις του αθλήματος και επιχειρεί να μάθει τουλάχιστον τα βασικά.