Έφυγε με τη νίκη η Ξάνθη από την έδρα του Άρη

Δίχως να εντυπωσιάσει ο Άρης γνώρισε τη φιλική ήττα με 1-0 από την Ξάνθη στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τη νίκη 1-0 έφυγε από το "Κλεάνθης Βικελίδης" η Ξάνθη στο φιλικό κόντρα στον Άρη. Οι "κιτρινοι" αν και ξεκίνησαν καλύτερα, τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση. Ο Άρης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 6’ αλλά η προσπάθεια του Τάτου δεν βρήκε τον στόχο με τον παίκτη του Άρη να μην πιάνει καλά το σουτ.

Στο 16ο λεπτό όμως ο Λουσέρο έκανε το σουτ, ο Διούδης απέκρουσε ασθενώς και από κοντά ο Σολτάνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη η Ξάνθη απείλησε στο 63' με τον Τριάδη να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ ο Λάζιτς σε δεύτερο χρόνο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη. Ο Άρης φάνηκε κουρασμένος και με πρόβλημα στη δημιουργία παιχνιδιού κάτι που επηρέασε αρκετά το ρυθμό στα τελευταία λεπτά. Το 1-0 υπέρ των Ακριτών παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Άρης:Διούδης, Βουτσιάς, Τσουμάνης, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Ανάκογλου, Αντρέου, Νέτο, Καπνίδης, Τάτος, Ν΄Λουντούλου

Έπαιξαν και οι: Αναγνωστόπουλος, Ρόβας, Μπούρμπος, Ντούνης, Ίλιτς, Ντόγος, Μιλούνοβιτς, Παυλίδης, Καρβούνης. Σωτηριάδης

Ξάνθη:Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου, Χατζητερζόγλου, Φλίσκας, Γουάλας (55’ Ορφανίδης Λ.), Ντε Λούκας, Τριάδης (80’ Μελιόπουλος), Σολτάνι, Λουσέρο, Γιούνες, Λάζιτς