Ξάνθη

Η διπλο-πενιά του Μπουζούκη

Τελ. ανανέωση : 26/08/18 21:20

Το άπιαστο σουτ του νεαρού μεσοεπιθετικού του Παναθηναϊκού έκανε τη διαφορά στο ματς με την Ξάνθη στα Πηγάδια. Άρχισε ήδη να "ροκανίζει" το -6 που κουβαλά η ομάδα του Γιώργου Δώνη σε μια έδρα όπου δυσκολεύεται παραδοσιακά.

Στον Παναθηναϊκό φοβούνται ακόμη και τη σκιά τους, η Ξάνθη τούς έκανε τη χάρη και στο ματς της Κυριακής τα άδεια καθίσματα θα είναι πολλά περισσότερα από τα πιασμένα!

Τι "έρωτας" είναι αυτός; "Κούφανε" κόσμο ο Γέντρισεκ με το νέο tattoo που ζωγράφισε στη γάμπα του. Αν εξαιρέσει κανείς τον Σισέ, κανένας άλλος ξένος δεν έχει κάνει τέτοια ενέργεια για χάρη ελληνικής ομάδας (PHOTO).

Ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις με ήττα μέσα στη Λεωφόρο. Ο “κακός δαίμονας” των “πράσινων”, η Ξάνθη, κατάφερε ξανά “διπλό” νικώντας με 2-1.

Η Ξάνθη κρατούσε στα χέρια της την υπόθεση Ευρώπη μέχρι το 83ο λεπτό, όμως ο Αστέρας με δυο γκολ σε διάστημα δυο λεπτών πήρε νίκη-ανατροπή κόντρα στον Απόλλωνα και είναι το φαβορί για την πέμπτη θέση. Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής.

Τοπική εφημερίδα της Ξάνθης αποκαλύπτει πως ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς όχι μόνο έκλεισε στον ΠΑΟΚ, αλλά έκανε και μεταγραφικό... πάρτι αποχώρησης με φίλους του από την ευρύτερη περιοχή (φωτογραφία)!

Δείτε πως διαμορφώνεται ο βαθμολογικός πίνακας της Super League Σουρωτή μετά και τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής. Μεγάλη μάχη για την 5η θέση και την Ευρώπη ανάμεσα σε Αστέρα και Ξάνθη. Το πρόγραμμα των δυο τελευταίων αγωνιστικών.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το γκολ του Γέντρισεκ στο 16', όμως οι εμπνεύσεις του Λουτσέσκου έφεραν την ολική ανατροπή, με τους Μπίσεσβαρ και Κουλούρη να υπογράφουν το 2-1 για τον "Δικέφαλο του Βορρά".

Ντέρμπι περιμέναμε, αλλά ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ στο Πανιώνιος - Ξάνθη που εν πολλοίς θα καθόριζε το φαβορί της 5ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League. To τελικό 0-0 δίνει... ευρωπαϊκό προβάδισμα στους "Ακρίτες".

Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς, ο οποίος φέτος δεν έχει χάσει λεπτό συμμετοχής στο πρωτάθλημα, ήταν ο MVP της Ξάνθης στη νίκη της με 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης, με τον κίπερ των Ακριτών να φωνάζει 'παρών' όποτε χρειάζεται.

Τρελός είναι ό,τι θέλει κάνει! Ο Όγκνιεν Βράνιες πέτυχε χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Ξάνθη και με το συνολικό 4-0 η ΑΕΚ στο γιορτινό (λόγω κυπέλλου στο μπάσκετ) ΟΑΚΑ διατήρησε την επαφή των δύο βαθμών με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Βρύζας και... Άραβες στην Ξάνθη

Τελ. ανανέωση : 10/02/18 17:39

Η παρακάμερα του Ξάνθη - Κέρκυρα έπιασε τον Ζήση Βρύζα να παρακολουθεί το ματς, όπως και μερικούς... Άραβες που ήρθαν να κάνουν το κομμάτι τους στο γήπεδο. (PHOTOS)

Ξάνθη και Κέρκυρα έδωσαν μία σπουδαία "μάχη" στα Πηγάδια και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο τελικό 1-1. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε την παρτίδα η γηπεδούχος ομάδα με κεφαλιά του Κάστρο.

Ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό κόντρα στην Ξάνθη με τον Τσιλιανίδη, ωστόσο οι Ακρίτες μερικά δευτερόλεπτα μετά ισοφάρισαν με τον Κάστρο και το "ντέρμπι της πέμπτης" θέσης δεν ανέδειξε νικητή (1-1). Ήρωας για την Ξάνθη ο Ζίβκοβιτς.

Ανατροπή... Ευρώπης η Ξάνθη

Τελ. ανανέωση : 28/01/18 19:16

Σ' ένα συναρπαστικό ματς στα Πηγάδια, η Ξάνθη επικράτησε του Λεβαδειακού με 2-1 ανατρέποντας το κατά της 1-0. Πάνω από ένα χρόνο είχε να πετύχει ανατροπή η τοπική ομάδα. Τα γκολ οι Ντε Λούκας, Φασίδης και ο Γιουσούφ για τους φιλοξενούμενους.

Ήταν ή όχι πέναλτι του Κώστα Φορτούνη, πέναλτι που σήκωσε πολύ σκόνη; Τι υποστήριξε ο Περικλής Βασιλάκης στην "Αθλητική Κυριακή" για τον καταλογισμό της εσχάτης των ποινών στον Φασίδη και τι για τον Λιβάγια στη Λάρισα.

Τα 11 γκολ έφτασε στη Super League Σουρωτή ο Καρίμ Ανσαριφάρντ και σκοράροντας δις στο παιχνίδι με την Ξάνθη υπέγραψε το ευρύ 3-0 του Ολυμπιακού. Το άλλο τέρμα ο Φορτούνης, αμφιλεγόμενο το πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε ανοίγοντας το δρόμο για την "ερυθρόλευκη" επικράτηση, σε μια "γεμάτη" πάντως εμφάνιση από την ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία για την παραμονή της στην κορυφή χάρη στις εννέα σερί νίκες. Δοκάρι ο Ρομαό, με δέκα οι "ακρίτες" στο τελευταίο ημίωρο.

Το 3-2 της Ξάνθης αδικεί τον Πλατανιά. Οι Χανιώτες έφτιαξαν κλασικές ευκαιρίες και κυνήγησαν μια σπουδαία ανατροπή, αλλά η ομάδα του Ράσταβατς είχε τον Έρικ Γέντρισεκ (οκτώ γκολ πλέον) σε ρόλο "δήμιου" και πήρε δεύτερο σερί "τρίποντο" της στο πρωτάθλημα ελπίζοντας βάσιμα στην 5άδα.

Το γλυκό πόδι του Μεχία

Τελ. ανανέωση : 07/01/18 19:17

Σ' ένα ματς που κυνηγούσαμε τις φάσεις με το... τουφέκι, η Ξάνθη έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Λαμία με το σουτ-φάουλ του Μεχία, επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές και έμεινε στο κυνήγι της πρώτης 5άδας.

Στα Πηγάδια ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πιο κοντά απ' οποιαδήποτε άλλη φορά στο πρώτο διπλό του, τού το στέρησε όμως το γκολ του Γέντρισεκ στο 79' και οι πολλές χαμένες ευκαιρίες. Η Ξάνθη ισοφάρισε (1-1) με τον μόνιμο σκόρερ της και οι "πράσινοι" έκλεισαν το πρώτο μισό της σεζόν χωρίς εκτός έδρας επιτυχία.

Σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση για την ΑΕΛ, η οποία νίκησε 1-0 την Ξάνθη στη Λάρισα με γκολ του Κρίζμαν στο 94'. Μοιραίος για τους "ακρίτες" ο αρχισκόρερ Γέντρισεκ, σημάδεψε δυο φορές τα δοκάρια των "βυσσινί".

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν σε δύσκολη θέση, δεν είχε νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα και οι παίκτες του αποφάσισαν να παίξουν όχι μόνο για τον ΠΑΟΚ, αλλά και τον ίδιο, φτάνοντας στη νίκη με 3-0 μέσα στην Ξάνθη.

Φέτος στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας υπάρχει... συνωστισμός με τέσσερις ομάδες να απέχουν έναν πόντο η μία από την άλλη, όμως πέρυσι τέτοια εποχή η μία έδινε ρεσιτάλ και οι υπόλοιποι κυνηγούσαν από μακριά! Δείτε πόσο θεαματικά άλλαξε ο πίνακας στη Super League Σουρωτή.

Η Ξάνθη κέρδισε και τον Πανιώνιο μετά τον Παναιτωλικό και μ' αυτό το... εξάποντο σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τρομερός ο Γέντρισεκ που "καθάρισε" τη νίκη με δύο πολύ όμορφα τέρματα.

Ο Δημήτρης Μελιόπουλος (να το θυμάστε το όνομα) της Ξάνθης έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που αγωνίστηκε στην Super League και είναι γεννημένος το 2000. Τι λέει η ποδοσφαιρική κοινότητα σε Ελλάδα και εξωτερικό για τον "Σώκρατες" των Πηγαδίων; Το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού και το σκάουτινγκ της Σίτι

Έπρεπε να περάσουν οκτώ αγωνιστικές για να πάρει την πρώτη γεύση από νίκη η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης. Αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό οι παίκτες του Βούλιτς, νίκησαν 2-0 με... σούπερ Αλμπάνη.

Δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς στα Πηγάδια άφησε η ΑΕΚ κόντρα στη γενναία Ξάνθη (1-1). Οι ακρίτες προηγήθηκαν, στη συνέχεια έμειναν με 9 παίκτες και λύγισαν στο 88' όταν ισοφάρισε ο Βράνιες! Επεσε στην 2η θέση η Ενωση, παρά τη μεγάλη προσπάθειά της σ' όλο το 90λεπτο!