Μπεσίκτας - Ολυμπιακός 1-0

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Κωνσταντινούπολη από την Μπεσίκτας, ωστόσο παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα επίσημα ή φιλικά παιχνίδια του καλοκαιριού.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ

Ο προπονητής που δεν θα καθίσει στον πάγκο σε άλλον αγώνα της ομάδας, Βίκτορ Σάντσεθ, παρέταξε τον Ολυμπιακό σε διάταξη 4-3-3, με τον Νίκολα Λεάλι κάτω από τα δοκάρια για πρώτη φορά από την αρχή ενός αγώνα, τον Φελίπε Πάρντο δεξιά στην επίθεση, τον Σεμπά κορυφή και τον Γιώργο Μανθάτη αριστερά.

Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό στην αρχή και η πρώτη τελική σημειώθηκε μόλις στο 15' για τους Τούρκους, με σουτ του Κερίμ Φρέι που μπλόκαρε ο Λεάλι. Η απάντηση ήρθε με τον Μανθάτη στο επόμενο λεπτό, η προσπάθεια του οποίου κόντραρε.

Τρεις προσπάθειες από Παναγιώτη Ρέτσο (που άρχισε στα στόπερ), Λούκα Μιλιβόγεβιτς και Πραξιτέλη Βούρο έδωσαν μικρή ώθηση στους φιλοξενούμενους στη "Vodafone Arena" ,όπου οι Τούρκοι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά φέτος, μπροστά σε 20.000 φιλάθλους.

Στο 32', ο Βίκτορ πέρασε τον Πάρντο κορυφή και τον Σεμπά δεξιά, χωρίς να μεταβάλλει κάτι ουσιαστικό από εκείνη την πλευρά. Η... δουλειά γινόταν από αριστερά με τον δραστήριο Μανθάτη που έκανε ορισμένες όμορφες ατομικές προσπάθειες.

Στην ανάπαυλα, ο Αλμπέρτο Μποτία (που είχε μια καλή κεφαλιά) έδωσε τη θέση του στον Μανουέλ ντα Κόστα και ο Μιλιβόγεβιτς στον Εστεμπάν Καμπιάσο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με την είσοδο των σπουδαίων μεταγραφικών αποκτημάτων, τον Ρικάρντο Κουαρέσμα και τον Αντριάνο.

Στο 56ο λεπτό, ένα λάθος του Βούρου οδήγησε σε αντεπίθεση της Μπεσίκτας και σε γκολ από τον Εμέρ Σισμανόγλου. Οι Τούρκοι έγιναν πιο επιθετικοί και ο Κουαρέσμα ανησύχησε την ελληνική άμυνα.

Οι επόμενες αλλαγές των δύο προπονητών έφεραν πτώση του ρυθμού. Κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν δεν κατέληξαν σε γκολ και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

ΣΧΟΛΙΟ

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε το καλύτερο φετινό πρόσωπό του στο πιο αδιάφορο παιχνίδι. Δημιούργησε φάσεις, κυρίως στο 1ο μέρος και με τον νεαρό Μανθάτη που για ακόμα ένα φιλικό έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει βοήθειες και ίσως κάτι παραπάνω τη φετινή σεζόν. Αμυντικά δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, τουλάχιστον στην πρώτη ώρα αγώνα που ήταν πιο οργανωμένος (πριν από τις πολλές αλλαγές), ενώ και ο Λεάλι έδειξε σταθερός. Φυσικά, το αποτέλεσμα ήταν ξανά αρνητικό και ουδείς μπορεί να πει με βεβαιότητα τι μέλλει γενέσθαι.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σενιόλ Γκιουνές): Μπόικο (46' Φαμπρίσιο Ραμίρες), Μπεκ (93' Μουσταφά Πεκτεμέκ), Μαρσέλο, Νέσιπ, Τόσιτς, Χάτσινσον (91' Γκιοκχάν Γκιονιούλ), Τολγκάι Αρσλάν (82' Ροντόλφο), Όγκουζχαν Εζιακούπ (46' Κουαρέσμα), Φρέι (60' Εζμπιλίζ), Ολτζάι Σαχάν (46' Αντριάνο), Τοσούν (46' Σισμανόγλου)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάντσεθ): Λεάλι, Βούρος, Μποτία (46' Ντα Κόστα), Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια (62' Τσιμίκας), Μιλιβόγεβιτς (46' Καμπιάσο), Ζντιέλαρ (78' Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (70' Φορτούνης), Πάρντο, Μανθάτης (62' Ιντέγε), Σεμπά

TO LIVE

19:43
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στις 20.00 τη Μπεσίκτας, στην Κωνσταντινούπολη. Live λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του φιλικού.
19:44
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού έχει ως εξής: Λεάλι, Βούρος, Μποτία, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ζντιέλαρ, Μπουχαλάκης, Πάρντο, Μανθάτης, Σεμπά.
19:51
Οι Πειραιώτες θα καθοδηγηθούν στο φιλικό αυτό από τον Βίκτορ Σάτσεθ, ο οποίος όμως είναι φευγάτος από την ομάδα.
19:52
Η προθέρμανση των δύο ομάδων:
19:55
Περίπου 20.000 θεατές βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο Vodafone Arena.
19:56
Χαμός στους γύρω δρόμους με διαδηλώσεις υπέρ του Ερντογάν πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.
19:57
Το παρών στο γήπεδο της Μπεσίκτας δίνει και ο προπονητής της Αρούκα, Λίτο Βιντιγκάλ. Υπενθυμίζεται ότι οι Πειραιώτες παίζουν με τους Πορτογάλους στα playoffs του Europa League.
19:59

19:59
Για πρώτη φορά βασικός για τον Ολυμπιακό ο Ιταλός γκολκίπερ Λεάλι.
20:02
Η ενδεκάδα της Μπεσίκτας: Μπόικο, Μπεκ, Μαρσέλο, Νέσιπ, Τόσιτς, Ατίμπα, Τολγκάι, Όγκουζχαν, Φρέι, Ολτσάι, Τσενκ.
20:02

1'

Ξεκίνησε το φιλικό.
20:05
Υπερσύγχρονο "Vodafone Arena" της Κωνσταντινούπολης. Αυτό είναι το πρώτο ματς που δίνει η Μπεσίκτας σε αυτό το γήπεδο ενόψει της νέας σεζόν.
20:07

5'

Η Μπεσίκτας έχει την πρωτοβουλία σε αυτά τα πρώτα λεπτά και πιέζει τον Ολυμπιακό.
20:11
Στον πάγκο για τη Μπεσίκτας τα δύο αστέρια της, Αντριάνο και Κουαρέσμα.
20:14

10'

Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από τα πλάγια.
20:14

20:17

15'

Η πρώτη τελική στο ματς. Ο Φράι έκανε το σουτ μέσα και δεξιά στην περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Λεάλι.
20:18

16'

Ο Μανθάτης μπήκε στην περιοχή της Μπεσίκτας από αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Μπόικο μπλόκαρε.
20:22
Έτσι έχει παραταχθεί η Μπεσίκτας.
20:24

22'

Δεν έχει απειλήσει καθόλου ο Ολυμπιακός, όχι όμως ότι έχει κινδυνέψει κιόλας.
20:25

23'

Σουτ του Σαχάν μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεάλι.
20:28

25'

Ωραία σέντρα του Μανθάτη από αριστερά μέσα στην "καρδιά" της περιοχής της Μπεσίκτας, αλλά ο Μαρσέλο έδιωξε με κεφαλιά πριν ο Ρέτσος στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
20:29

26'

Μικρή διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων. Στους 32 βαθμούς η θερμοκρασία, αρκετή υγρασία.
20:30

27'

Ο Ντε Λα Μπέγια σέντραρε από αριστερά, ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.
20:33

31'

Ο Βούρος κουβάλησε αρκετά μέτρα τη μπάλα, σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, ο Μπόικο δυσκολεύτηκε να αποκρούσει.
20:34

32'

Εσωτερική αλλαγή από τον Βίκτορ, με τον Πάρντο στην κορυφή και τον Σεμπά δεξιά.
20:38

33'

Φανταστική προσπάθεια από τον Μανθάτη από αριστερά. Πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Όγκουζχαν, έκανε το παράλληλο γύρισμα - σουτ, αλλά απομάκρυνε ο Μπόικο.
20:40
Στιγμιότυπο με τον Πάρντο.
20:41

38'

Πολύ σκληρό τάκλιν του Φράι στον Ντε λα Μπέγια. Είναι καλά όμως ο Ισπανός και θα συνεχίσει.
20:43

39'

Σέντρα του Μπουχαλάκη από αριστερά, ο Μποτία έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.
20:43
Στα επίσημα και ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης.
20:45

43'

Δυνατό σουτ από τον Πάρντο έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Μπόικο.
20:45

20:47

45'

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
20:48

45'+1'

Τέλος στο πρώτο μέρος. Στο 0-0 Μπεσίκτας - Ολυμπιακός. Αρκετά καλή παρουσία από τους Πειραιώτες.
20:55
21:02
Καμπιάσο και Ντα Κόστα φαίνεται ότι θα περάσουν στο ματς.
21:06

46'

ΑΛΛΑΓΕΣ για τον Ολυμπιακό. Ντα Κόστα αντί Μποτία και Καμπιάσο αντί Μιλοβόγεβιτς.
21:07

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
21:15

53'

Τσιμίκας, Ανδρούτσος και Φορτούνης σηκώθηκαν για ζέσταμα.
21:15
Για τη Μπεσίκτας έχουν περάσει στο ματς τόσο ο Αντριάνο όσο και ο Κουαρέσμα.
21:17

55'

Χωρίς φάσεις και ρυθμό το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο.
21:18

21:21

58'

ΓΚΟΛ 1-0 για τη Μπεσίκτας. Λάθος γύρισμα του Βούρου προς τον Λεάλι, ο Αρσλάν έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σισμάνογλου που ήρθε από τον πάγκο, τσίμπησε τη μπάλα και σκόραρε.
21:23

59'

Ο Πάρντο βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, τον Φαμπρίσιο, νικήθηκε.
21:24

62'

Ο Τσιμίκας αντί του Ντε λα Μπέγια και ο Ιντέγε αντί του Μανθάτη.
21:26

64'

Κίτρινη κάρτα στον Καμπιάσο.
21:27
Κυκλοφορεί την μπάλα ο Ολυμπιακός, προσπαθώντας να βρει διόδους.
21:28

65'

Σε θέση οφσάιντ ο Σισμάνογλου, αν και ο Λεάλι κατάφερε και τον νίκησε στο τετ-α-τετ που είχαν.
21:30
Η Μπεσίκτας έχει την κατοχή της μπάλας. Από την πλευρά των "ερυθρολεύκων", ο Καμπιάσο προσπαθεί να οργανώσει το παιχνίδι τους.
21:33

69'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης στη θέση του Μπουχαλάκη.
21:35

73'

Ωραία προσπάθεια του Ιντέγε από τα αριστερά, αλλά άνοιξε την μπάλα στην ντρίμπλα. Σουτ του Καμπιάσο, εν συνεχεία, αλλά το σουτ κόντραρε.
21:38

75'

Δυσκολεύεται να βρει διαδρόμους ο Ολυμπιακός, η Μπεσίκτας είναι καλύτερη στο κέντρο.
21:38

76'

Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
21:40

78'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος στη θέση του Ζντιέλαρ.
21:41

79'

Ο Ανδρούτσος πιάνει την κεφαλιά, αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι, αλλά είναι αδύναμη.