Παναθηναϊκός - Τσβόλε 4-0

Ο Παναθηναϊκός ήταν επιβλητικός στο φιλικό με την Τσβόλε στη Λεωφόρο. Με διαφορετικούς σκόρερ επικράτησε 4-0 και έδειξε έτοιμος για το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν στο Europa League.

Παναθηναϊκός Τσβόλε Φιλικό

Αν στόχος του Αντρέα Στραματσόνι στο φιλικό με την Τσβόλε στη Λεωφόρο ήταν να προβάρει όντως το σχήμα του πρώτου ευρωπαϊκού αγώνα την επόμενη εβδομάδα, τότε αποστολή εξετελέσθη.

Διότι, αφού αποκαταστάθηκαν γρήγορα οι μικρές αρρυθμίες στα μετόπισθεν που έφεραν δύο επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Στιλ, ο Παναθηναϊκός έκανε το... παιχνίδι του. Η μπάλα στα πόδια του Λεντέσμα και οργάνωση παιχνιδιού από πίσω είτε με κάθετο ποδόσφαιρο για Ιμπάρμπο-Μπεργκ (ο πρώτος πίσω από τον δεύτερο) είτε με διαγώνιες προς τους ακραίους (μπακ ή χαφ). Ο Αργεντινός δεν ήταν μόνο κουμανταδόρος, αλλά και σκόρερ του πρώτου γκολ στο 27' μ' ένα μακρινό σουτ που αποτύπωσε την κλάση του.

Με τον Ζέκα να τρέχει και αυτόν να φτιάχνει ο άξονας του "τριφυλλιού" ήταν υπερπαραγωγικός, με αποτέλεσμα να βγαίνουν και φάσεις. Είτε από στημένα (κόρνερ) είτε από συνεργασίες. Όπως των Ιμπάρμπο, Χουλτ και Λουντ στο 37' για το 2-0 και Ζέκα, Ιμπάρμπο, Μπεργκ για το χαμένο τετ α τετ στο 39' (επέμβαση Φαν ντερ Χαρτ). Στην εξέλιξη πάντως ο Γουακάσο, που ήθελε και προσπάθησε πολύ να είναι κομμάτι του συνόλου, σκόραρε μ' ένα σουτ στο οποίο συνδύασε οξυδέρκεια και τεχνική.

Μετά το 3-0 και την ανάπαυλα που μεσολάβησε ήταν έως και λογικό να εξασθενίσει η πίεση των "πρασίνων". Τουλάχιστον μέχρι τη στιγμή που έγιναν οι πρώτες αλλαγές. Γιατί με το που πάτησε στο χορτάρι ο Βιγιαφάνιες έφτιαξε το τέταρτο γκολ για τον Μπεργκ στο 67'.

Ο ίδιος έβγαλε τον Σουηδό σε θέση τετ α τετ στο 72', αλλά αυτός αντί του πλασέ προτίμησε την (κακή) πάσα στον Μπουμάλ πληρώνοντας τον αλτρουισμό του. Ήταν μία από τις πολλές χαμένες των "πρασίνων", οι οποίοι εμφανίστηκαν πολύ φρέσκοι για την εποχή και σε κατάσταση ετοιμότητας για το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της νέας σεζόν, ανεξαρτήτως αντιπάλου.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Παναθηναϊκός: Στιλ (83' Οδ.Βλαχοδήμος), Μέστο (73' Ρέις), Ιβανόφ, Κουτρουμπής (64' Μολέδο), Χουλτ (73' Νάνο), Λεντέσμα (79' Π.Βλαχηδήμος), Ζέκα (73' Στάικος), Γουακάσο (64' Μπουμάλ), Λουντ, Ιμπάρμπο (64' Βιγιαφάνιες), Μπεργκ

Τσβόλε: Φαν ντερ Χαρτ, Φαν Πόλεν (78' Έβρε), Φαν ντε Πάβερτ (46' Φαν Λούι), Μαρσέλις (46' Σάντλερ), Βάρμερνταμ Σάιμακ (46' Καραγκούνης), Μπράμα (81' Κβίντα), Εχιζιμπούε, Μοχτάρ, Μένιχ (74' Τόμας), Νάιλαντ (46' Μαστούρ)

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20:24
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το "Απόστολος Νικολαΐδης".
20:25
Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Τσβόλε, στο πρώτο εντός έδρας φιλικό για το καλοκαίρι του 2016.
20:27

Ο Παναθηναϊκός αρχίζει με τους Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπή, Ιβανόφ, Χουλτ, Ζέκα, Λεντέσμα, Γουακάσο, Λουντ, Ιμπάρμπο, Μπεργκ.

20:28
Αναπληρωματικοί είναι οι Βλαχοδήμος Οδ., Κλωναρίδης, Βιγιαφάνιες, Νάνο, Μπουμάλ, Μολέντο, Στάικος, Βλαχοδήμος Π., Ρέις.
20:31
Για την Τσβόλε αρχίζουν οι Βαν ντερ Χαρτ, Βαν Πόλεν, Βαν ντε Πάβερτ, Μαρσελίς, Σαϊμάκ, Μόκχαρτ, Ακχαμπάρ, Μένινγκ, Μπράμα, Εζίζμπουε, Βάρμερνταμ.
20:33
Αναπληρωματικοί για την ολλανδική ομάδα οι Μπεγκοΐς, Χάουπτμάιερ, Νουλάντ, Σάντλερ, Κβίντα, Σκένκεβελντ, Βαν Λόου, Τομάς, Καραγκούνης, Εβρέ, Μαστούρ.
20:34
Οι θύρες 1, 2, 3, 4, 5 είναι κλειστές, λόγω των εργασιών που εκτελούνται.
20:39
Δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα πλαστικά καθίσματα, έχουν ολοκληρωθεί η στεγανοποίηση και τα βαψίματα, ενώ στο "πέταλο" έχει τοποθετηθεί πλέξιγκλας αντί για κάγκελα.
20:40
Οι θύρες 13-14 άνοιξαν, παρότι δεν έχουν τοποθετηθεί τα καθίσματα. Οι θεατές θα κάτσουν στο τσιμέντο, σε ένα σκηνικό περασμένων δεκαετιών...
20:43
Οι Ολλανδοί δημοσιογράφοι είναι και αυτοί στο γήπεδο της Λεωφόρου και ανεβάζουν τις φωτογραφίες τους...
20:43
Περίπου 3.000 θεατές στις εξέδρες του γηπέδου της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.
20:45
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανση τους.
20:47
Διαιτητής είναι ο Αριστείδης Βάτσιος, με βοηθούς τους Χρήστο Ακρίβο, Βασίλη Λάμπρου και τέταρτο διαιτητή τον Κωνσταντίνο Αντωνίου.
20:50
Ο Στραματσόνι παρατάσσει τον Παναθηναϊκό με 4-2-3-1, με τους Μέστο, Κουτρουμπή, Ιβανόφ, Χουλτ στην άμυνα, τους Ζέκα και Λεντέσμα αμυντικούς χαφ, τον Λουντ σε επιτελικό ρόλο, τους Ιμπάρμπο και Γουκαάσο στα άκρα της επίθεση και τον Μπεργκ στην κορυφή.
20:51
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους.
20:52
Η μοναδική έκπληξη αφορά την παρουσία του Μολέντο στον πάγκο και όχι στην ενδεκάδα.
20:53
Ο Βραζιλιάνος θεωρείται αναντικατάστατος στην άμυνα και ίσως προφυλλάσσεται από τον Στραματσόνι
20:55
Είναι το τελευταίο φιλικό του Παναθηναϊκού πριν τα ματς του γ' προκριματικού γύρου, που είναι προγραμματισμένο την επόμενη Πέμπτη (28/7) στην Αθήνα.
20:56
Ο αντίπαλος θα ξεκαθαρίσει οριστικά αύριο, Πέμπτη, μετά τη ρεβάνς Γιουρόπα - ΑΪΚ Στοκχόλμης στο Γιβραλτάρ. Στο πρώτο ματς οι Σουηδοί είχαν νικήσει 1-0.
20:58
Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που θα προκριθεί από το ζευγάρι Γιουρόπα - ΑΪΚ.
21:01
Πάρτε εικόνα από το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Het Apostolos Nikolaidis stadion, waar om 20u wordt afgetrapt!

Ένα βίντεο που δημοσίευσε ο χρήστης PEC Zwolle (@peczwolle.1910) στις

21:02
Οι διαιτητές και οι ενδεκάδες βγαίνουν από τα αποδυτήρια.
21:03
Όλα έτοιμα πλέον για τη σέντρα του αγώνα.
21:04
Άρχισε το παιχνίδι.
21:06

2'

O Σάιμακ τελειώνει τη φάση με το στήθος και δεν απειλεί τον Στιλ.
21:07

3'

Ο Γουακάσο μπαίνει στην περιοχή μετά την ωραία μπαλιά του Μπεργκ, σουτάρει και στέλνει την μπάλα άουτ. Πρώτη θετική ενέργεια από τον νεοαποκτηθέντα Γκανέζο.
21:13

8'

Ο Μαρσέλις πιάνει την κεφαλιά, αλλά είναι αδύναμη και καταλήγει στην αγκαλιά του Στιλ.
21:18

14'

Η σέντρα του Ιμπάρμπο από δεξιά δεν βρίσκει αποδέκτη.
21:21

17'

Η σέντρα του Μέστο είναι για το κεφάλι του Μπεργκ, αλλά αυτός δεν έρχεται σ' επαφή με την μπάλα.
21:27

20'

Δεν έχει ρυθμό ο αγώνας.
21:28

23'

Η χρησιμοποίηση του Λουντ δεξιά έχει επηρεάσει την απόδοση του Φινλανδού που δεν μπορεί ν' ανταποκριθεί εκεί.
21:30

26'

Εκτέλεση φάουλ του Λεντέσμα, πολύ ψηλά η μπάλα.
21:32

27'

Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Λεντέσμα δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση, η μπάλα παίρνει φάλτσα και αιφνιδιάζει τον γκολκίπερ Φαν ντερ Χαρτ για το 1-0 του "τριφυλλιού". Το πρώτο γκολ του Αργεντινού έστω και σε ανεπίσημο παιχνίδι.
21:36

32'

Μετά το κόρνερ του Λεντέσμα, ο Ιμπάρμπο στέλνει την μπάλα άουτ.
21:38

34'

Ο Μπερκ χάνει την ευκαιρία, αφού ο Φαν ντερ Χαρτ διώχνει κόρνερ. Όλα άρχισαν με την πίεση και την επιμονή του Ζέκα που έκλεψε την μπάλα.
21:39

35'

Στην κεφαλιά του Μπεργκ μετά το κόρνερ του Λεντέσμα ο Φαν ντερ Χαρτ διώχνει με διπλή προσπάθεια σε κόρνερ.
21:39

35'

Νέο κόρνερ του Λεντέσμα, κεφαλιά του Ιμπάρμπο στην αγκαλιά του Φαν ντερ Χαρτ.
21:42

37'

Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Χουλτ γυρίζει όμορφα στον Λουντ, ο οποίος κάνει κίνηση φορ και σκοράρει με αριστερό σουτ.
21:43
Τελικές: 9(5) - 1(1)
21:44

39'

Ο Μπεργκ χάνει το τετ α τετ με τον Φαν ντερ Χαρτ. Ο Ολλανδός διώχνει σε κόρνερ χαμηλά.
21:45

40'

Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Γουακάσο αδειάζει τον αντίπαλό του και με απίθανο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Φαν ντερ Χαρτ.
21:49

45'

Μονοκόμματο σουτ του Μπεργκ μετά το κόρνερ, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21:51
Φινάλε για το πρώτο ημίχρονο.
21:52
Ο Παναθηναϊκός, ανεβάζοντας την απόδοσή του μετά το 20λεπτο, πέτυχε τρία γκολ - τα δύο με τρομερές εκτελέσεις από Λεντέσμα και Γουακάκο, έχασε τρεις ευκαιρίες με τον Μπεργκ και ικανοποίησε το λιγοστό κοινό του με την παραγωγικότητά του. Κάποιες λίγες αρρυθμίες στην άμυνα δεν κόστισαν στο ξεκίνημα.
22:07
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνο. Θα μπει και ο Θανάσης Καραγκούνης.
22:08
Με τους ίδιους 11 ο Παναθηναϊκός.
22:10
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
22:11
Με τέσσερις αλλαγές η Τσβόλε, καθώς πλην του Καραγκούνη μπήκαν οι Φαν Λούι, Μαστούρ και Σάντλερ.
22:11
Ο Θανάσης Καραγκούνης επιστρέφει εφέτος μετά από δύο επεμβάσεις στους χιαστούς.
22:12

49'

Ο Στιλ προλαβαίνει και μαζεύει την μπάλα σε μια αμυντική ολιγωρία των πρασίνων.
22:15

51'

Η Τσβόλε έχει μπει πιο επιθετικά, όπως συνέβη και στην έναρξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:22

59'

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει απειλήσει στο δεύτερο ημίχρονο.
22:23

59'

Ο Μπράμα σουτάρει μετά το κλέψιμο στον Ζέκα, πολύ ψηλά η μπάλα.
22:26

62'

Βάρντερνταμ εκτός, μέσα ο Σένκεβελντ.
22:27
Ετοιμάζει και τρεις αλλαγές και ο Στραματσόνι.
22:28

64'

Γουακάσο, Ιμπάρμπο και Κουτρουμπής παιρνούν εκτός για να μπουν οι Μπουμάλ, Μολέδο και Βιγιαφάνιες.
22:31

67'

Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Βιγιαφάνιες έχει χώρο, βλέπει τον Μπεργκ, του περνάει την μπάλα και αυτός σκοράρει με πλασέ. Τέσσερις οι διαφορετικοί σκόρερ για το "τριφύλλι".
22:36

72'

Απίθανη πάσα του Βιγιαφάνιες στον Μπεργκ, αυτός γίνεται περισσότερο αλτρουιστής προκειμένου να χριστεί σκόρερ ο Μπουμάλ και η ευκαιρία χάνεται στην τελευταία μεταβίβαση.
22:37

73'

Ρέις, Νάνο και Στάικος αντί ατων Μέσο, Χουλτ και Ζέκα.
22:37

74'

Ο Τόμας παίρνει τη θέση του Μένιχ.
22:40

76'

Ο Λεντέσμα κάνει την μπαλιά για τον Μπουμάλ, ο Φαν ντερ Χαρτ προλαβαίνει να διώξει με το κεφάλι.
22:42

78'

Εβρέ αντί Φαν Πόλεν για την Τσβόλε.
22:42

79'

Ο Στραματσόνι βγάζει τον Λεντέσμα για να βάλει τον Βλαχοδήμο.
22:44

81'

Πολύ ωραίο σουτ του Νάνο, λίγο πάνω από το δοκάρι η μπάλα.
22:45

81'

Κβίντα αντί Μπράμα η επόμενη αλλαγή της Τσβόλε.
22:47

83'

Οδυσσέας Βλαχοδήμος αντί Λουκ Στιλ για τα τελευταία λεπτά.
22:49
Στον Παναθηναϊκό ο Λουντ έχει γίνει ο δεύτερος αμυντικός χαφ δίπλα στον Στάικο.
22:53

90'

Η σέντρα του Νάνο βρίσκει τον Μπεργκ, αλλά η κεφαλιά του δεν είναι καλή.
22:57
Φινάλε στον αγώνα
22:58
Ο Παναθηναϊκός, στην πρόβα τζενεράλε για το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι του, επικρατεί 4-0 της ολλανδικής Τσβόλε. Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ, την αρχή έκανε ο Λεντέσμα, προτού ακολουθήσουν Λουντ, Γουακάσο και Μπεργκ.