ΠΑΟΚ - Απόλλων Λεμεσού 1-1

Σ' ένα φιλικό που έμοιαζε μ' επίσημο και λίγες ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ έφερε 1-1 με τον Απόλλωνα Λεμεσού στην Τούμπα. Ο Τζιόλης το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις. Έκαναν ντεμπούτο οι Μπρίκιτς και Κάνιας, χτύπησε ο Μάτος.

ΠΑΟΚ Απόλλων

Ο Απόλλων Λεμεσού δεν είναι... Άγιαξ, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσει την ετοιμότητά του πριν από το ταξίδι στο Άμστερνταμ για το πρώτο ματς στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.

Το... κακό για την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς ήταν πως βρήκε απέναντί του μια ομάδα που παραχώρησε την μπάλα και περίμενε πίσω απ' αυτήν. Δεν είχαν δηλαδή οι "ασπρόμαυροι" πολλούς κενούς χώρους, αυτούς που θα επιδιώξουν να εκμεταλλευτούν κόντρα στην ολλανδική ομάδα. Τη μία φορά που αυτό συνέβη, μετά από κόρνερ των Κυπρίων στο 18', ο Τζάλμα Κάμπος ξόδεψε την ασίστ του Τσίμιροτ και μαζί το τετ α τετ με τον Βάλε.

Στο οργανωμένο παιχνίδι ο Πέλκας δεν είχε πολλές επαφές με την μπάλα, ενώ ο Σάκχοφ έμενε πολύ πίσω και δεν βοηθούσε οργανωτικά.

Ο Μπίσεσβαρ, που ανέλαβε ρόλο επιτελικού στο δεύτερο ημίχρονο, είχε πιο ενεργή συμμετοχή στη δημιουργία, έπαιρνε πρωτοβουλίες και κατηύθυνε όλο τον ΠΑΟΚ. Εξ ου και ο "Δικέφαλος" ήταν πιο παραγωγικός σε αυτό το διάστημα, χάνοντας νωρίς την ευκαιρία με τον Κουλούρη στο 51' (πλασέ άουτ σε κενή εστία) και αργότερα, στο 73', τη διπλή με Κίτσιου - Κουλούρη, οι οποίοι έχασαν τη... μάχη με τον πολύ σταθερό Βάλε.

Παρά την υπεροχή σε όλους τους τομείς, η ομάδα του Ίβιτς κινδύνευσε να χάσει από το (αυστηρό) πέναλτι που χρέωσε ο Κύζας στον Πούγγουρα και το γκολ του Πιέχ στο 84'. Πρόλαβε πάντως ο Τζιόλης ν' απαντήσει με κεφαλιά στο 92' και να διαμορφώσει το 1-1. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ άλλαξε όλους τους ποδοσφαιριστές του κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, εκείνο που σίγουρα μένει ήταν η πρώτη συμμετοχή των Μπρίκιτς και Κάνιας, αλλά και η προσαρμοστικότητα του Μπίσεσβαρ στις απαιτήσεις.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ: Γλύκος (62' Μπρίκιτς), Μάτος (29' Κίτσιου), Κρέσπο (79' Πούγγουρας), Τζαβέλλας (62' Μαλεζάς), Λέοβατς (62' Γιαννούλης), Σάκχοφ (62' Τζιόλης), Τσίμιροτ (46' Χαρίσης), Πέλκας (46' Μπίσεσβαρ), Κάμπος (62' Ζάιρο), Ροντρίγκες (62' Περέιρα), Κουλούρης (79' Κάνιας)

Απόλλων Λεμεσού: Βάλε, Στυλιανού, Βινίσιους, Αγγελή (90' Κυριάκου), Βασιλείου (68' Ντουντού), Ντα Σίλβα (71' Σακέτι), Κυριακού, Πέδρο, Μπάρμπαρο (46' Πίττα), Μάγκλιτσα (46' Μπεντόγια), Γκιέ Γκιέ (64' Πιέχ)

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20:04
Καλησπέρα σε όλους μισή ώρα πριν από τη σέντρα του φιλικού μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Απόλλωνα Λεμεσού στην Τούμπα.
20:05
Είναι το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του Βλάνταν Ίβιτς πριν από το πρώτο ματς με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.
20:07
Ο προπονητής του "Δικεφάλου" έχει επιλέξει τους Γλύκο, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλα, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Πέλκα, Κάμπος, Ροντρίγκες και Κουλούρη.
20:08
Ο Απόλλων, ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ, είναι ο κυπελλούχος Κύπρου.
20:11
H αναμέτρηση μεταδίδεται τηλεοπτικά από το NOVA Sports1 και ραδιοφωνικά από τον Sport24 Radio 103.3.
20:15
Μία πρώτη γεύση από την Τούμπα.
20:22
Αρκετός ο κόσμος στην Τούμπα δεδομένης της χρονικής περιόδου και του ενδιαφέροντος.
20:26
Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, όλα έτοιμα για τη σέντρα.
20:29
Ο Κλάους Αθανασιάδης έμεινε εκτός αποστολής διότι αισθάνθηκε ενόχληση σε τένοντα. Από την ΠΑΕ ενημέρωσαν πως ο αποκλεισμός του είναι προληπτικός.
20:29
Άρχισε το παιχνίδι.
20:31

2'

Σουτ του Ροντρίγκες, στην αγκαλιά του Βάλε η μπάλα.
20:32

3'

Ο Κάμπος δεν πιάνει καλά το μονοκόμματο σουτ.
20:35
Στο γήπεδο βρίσκεται "κατάσκοπος" του Άγιαξ.
20:38

9'

Ο Λέοβατς δεν κάνει επαφή με την μπάλα για να φύγει από αριστερά.
20:39

11'

Ο Γλύκος προλαβαίνει στο ύψος της περιοχής τον Μάγκλιτσα που έχει ξεφύγει από τον Τζαβέλλα.
20:41

12'

Καταπληκτική ενέργεια του Μάτος και ασίστ στον Κουλούρη, αλλά αυτός είναι εκτεθειμένος.
20:43

15'

Ο Ροντρίγκες μπαίνει στην περιοχή, γυρίζει στον Κουλούρη, αλλά ο Βινίσιους επεμβαίνει και διώχνει σε κόρνερ.
20:46
O Μάτος νιώθει ενοχλήσεις και υπάρχει ανησυχία για την κατάστασή του.
20:46

18'

Ο Γλύκος διώχνει με γροθιές.
20:47

18'

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στην αντεπίθεση ο Τσίμιροτ πατάει περιοχή, προσφέρει στον Κάμπος το γκολ και αυτός πλασάρει πάνω στον Βάλε!
20:52

23'

Ο Μπάρμπαρο σουτάρει με το αριστερό, ο Γλύκος πέφτει, αλλά δεν χρειάζεται να επέμβει.
20:52
Ο Ίβιτς θέλει σίγουρα περισσότερα από τους παίκτες του.
20:55

26'

Σουτ του Κάμπος, σε δύο χρόνους μπλοκάρει ο Βάλε.
20:57

28'

Ο Ντα Σίλβα δοκιμάζει το πόδι του, άουτ η μπάλα.
20:57

29'

Ο Κίτσιου παίρνει τη θέση του τραυματία Μάτος. Δεν θέλει να ρισκάρει ο Ίβιτς.
21:03

34'

Ο Πέλκας δεν εκτελεί καλά το φάουλ, βγαίνει ο Βάλε και μαζεύει.
21:07

38'

Αγκωνιά στο πρόσωπο δέχεται ο Κρέσπο από τον Μάγκλιτσα. Μάλιτα από το χείλος τρέχει αίμα.
21:10

41'

Ο Τζαβέλλας διώχνει σε κόρνερ για να μην δημιουργεί κίνδυνος μετά το φάουλ του Πέδρο.
21:13

44'

Τρομερό κόψιμο του Τζαβέλλα στο ύψος της περιοχής.
21:15
Σφύριξε ο Κύζας για τελευταία φορά στο πρώτο μισό του αγώνα.
21:16
Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο ν' απειλήσει απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Η μοναδική ευκαιρία ήταν αυτή του 18', στην αντεπίθεση από κόρνερ του Απόλλωνα, όταν οι ασπρόμαυροι απλώθηκαν εξαιρετικά, αλλά ο Κάμπος σπατάλησε την πάσα του Τσίμιροτ.
21:18
Η στατιστική εικόνα του αγώνα.
21:33
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
21:34
Από δύο αλλαγές για κάθε ομάδα. Για τον ΠΑΟΚ μπήκαν στο γήπεδο ο Χαρίσης και ο Μπίσεσβαρ αντί των Τσίμιροτ και Πέλκα, ενώ για τον Απόλλωνα οι Πίττα και Μιγκέλ.
21:37

49'

Ο Ροντρίγκες δεν προλαβαίνει τον Στυλιανού για να τελειώσει τη φάση.
21:39

51'

O Κουλούρης χάνει την ευκαιρία, αφού σε κενή εστία μετά την παράλληλη μπαλιά του Κίτσιου πλασάρει άουτ.
21:47

59'

Ο Κίτσιου όχι μόνο κόβει, αλλά κερδίζει και το άουτ.
21:50

62'

Έξι παίκτες μπαίνουν ταυτόχρονα στο παιχνίδι: Μπρίκιτς αντί Γλύκου, Μαλεζάς αντί Τζαβέλλα, Τζιόλης αντί Σάκχοφ, Περέιρα αντί Ροντρίγκες, Γιαννούλης αντί Λέοβατς και Ζάιρο αντί Κάμπος.
21:53
Ένα χτύπημα στο ισχίο έχει ο Μάτος, αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό.
21:54

64'

Ο Πιέχ αντί του Γκιέ Γκιέ για τον Απόλλωνα.
21:56

68'

Ντουντού αντί Βασιλείου.
21:58

70'

Κρέσπο και Τζιόλης αντιδρούν σωστά και διώχνουν σε δύο διαδοχικές φάσεις.
21:58

71'

Ο Σακέτι αντί του Ντα Σίλβα.
22:01

73'

Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με σουτ του Κίτσιου και τετ α τετ του Κουλούρη. Σε αμφότερες ο Βάλε διώχνει σωτήρια.
22:06

79'

Πούγγουρας αντί Κρέσπο και Κάνιας, στην πρώτη εμφάνισή του, αντί Κουλούρη.
22:07

80'

Άλλο ένα 10λεπτο για τη λήξη του αγώνα.
22:12

84'

Πέναλτι για τον Απόλλωνα.
22:12

84'

Γκολ για τον Απόλλωνα! Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιέχ.
22:13
Ο Κύζας ήταν λίγο αυστηρός στην απόφασή του, αφού το πόδι του Πούγγουρα ήταν κολλημένο στο χορτάρι και ο Πολωνός επεδίωξε την επαφή.
22:16

87'

Μέχρι και κόκκινη σήκωνε το πάτημα του Σακέτι στον Μπίσεσβαρ.
22:17

89'

Ο Ζάιρο ταλαιπωρεί την μπάλα και χάνει στο φινάλε την κατοχή.
22:18

90'

Κυριάκου αντί Αγγελή.
22:20

92'

Γκολ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ εκτελεί το κόρνερ και ο Τζιόλης με κεφαλιά ισοφαρίζει για τον Δικέφαλο.
22:23
Φινάλε στο παιχνίδι.
22:23
Ο ΠΑΟΚ αναδεικνύεται ισόπαλος 1-1 με τον Απόλλωνα Λεμεσού στην Τούμπα, στο τελευταίο παιχνίδι του πριν από το ματς με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ.