ΠΑΟΚ - Κοτ Αζούρ 3-1

Νίκη του ΠΑΟΚ με 3-1 επί της Κοτ Αζούρ, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της φετινής σεζόν, με γκολ των Σαλπιγγίδη, Σαββίδη και Μάρτενς. Τέσσερα δοκάρια και πολλές ευκαιρίες από τον Δικέφαλο, δύο ασίστ ο εξαιρετικός Λούκας. Πολύ θετικός ο Πέλκας. Τραυματίστηκε σοβαρά ο Κλάους.

Ο Ιγκόρ Τούντορ παρέταξε τον ΠΑΟΚ σε σχηματισμό 3-5-2, τοποθετώντας ως φουλ μπακ δεξιά τον Κίτσιου και αριστερά τον Μυστακίδη.

Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή μπάλας στο ξεκίνημα και προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για παίκτη παραπάνω στην επίθεση. Στο 5' ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ, μετά από ασίστ του Πέλκα στον Αθανασιάδη στο ύψος του πέναλτι, την οποία δεν αξιοποίησε ο στραϊκερ του Δικεφάλου. Ο Κλάους σε αυτή τη φάση υπέστη κάταγμα στο μεγάλο δάκτυλο του ποδιού και μόλις στο 10' ο Τούντορ αναγκάστηκε να τον αντικαταστήσει με τον Σαλπιγγίδη. Ο Πέλκας ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου και στο 12' παραλίγο να χριστεί σκόρερ με φαλτσαριστό σουτ που πέρασε μόλις άουτ.

Κενό στην άμυνα και 0-1

Στο 13', ωστόσο, ο Φουρτάδο βρήκε τεράστιο κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ, βρέθηκε απέναντι από τον Γλύκο και πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 1-0 για την Κοτ Αζούρ.

Ο Πέλκας έκανε την διαφορά

Ο Πέλκας έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της αντίπαλης ομάδας και στο ακριβώς επόμενο λεπτό μπήκε στα καρέ του Δικεφάλου, σούταρε από πλάγια θέση, όμως, ο Μποξ απέκρουσε. Στο 29' ο Σαλπιγγίδης αρχικά πλάσαρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Περέιρα προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ, στην μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς.

Σαλπιγγίδης και 1-1

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που άξιζε βάσει εικόνας. Ο Κίτσιου σούταρε, ο Μποξ απέκρουσε ασταθώς και ο Σαλπιγγίδης με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 43' ο Μαντούρο έκανε επέλαση από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Σαλπιγγίδη, αλλά ο έμπειρος επιθετικός δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντινή απόσταση και στο 44' ο Γκολάσα έβγαλε τον Περέιρα τετ α τετ με τον Μποξ, όμως, ο Αργεντινός σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Περέιρα στο 54' είχε την ευκαιρία να χριστεί εκ νέου σκόρερ, αλλά το σουτ που επιχείρησε υπό καλές προϋποθέσεις απέκρουσε με υπερένταση ο Μποξ. Στο 64', αρχικά, ένα σουτ του Κάτσε έδιωξε δύσκολα ο Μποξ και στην εξέλιξη της φάσης η προσπάθεια του Πέλκα πέρασε άουτ.

Δύο ασίστ ο Λούκας

Η είσοδος του Λούκας, του Μάρτενς και του Κοροβέση στο παιχνίδι έκαναν τον ΠΑΟΚ πιο απειλητικό. Στο 66' ο Δικέφαλος πήρε κεφάλι στο σκορ μετά από συνεργασία Κοροβέση, Λούκας και κοντινό πλασέ του Σαββίδη, ενώ στο 69' ο Μάρτενς με μακρινή λόμπα σημάδεψε το δοκάρι. Ο Λούκας στο 71' σούταρε και ο γκολκίπερ της Κοτ Αζούρ απομάκρυνε με τα πόδια και στο 80' απέκρουσε με δυσκολία δυνατό σουτ του Μυστακίδη.

Στο 83' ο Λούκας σημάδεψε με σουτ το δοκάρι, αλλά στο 88' ο Ισπανός εξιλεώθηκε βγάζοντας στον Μάρτενς ασίστ (σ.σ. η δεύτερη του 27χρονου στο παιχνίδι) για το τελικό 3-1 υπέρ του ΠΑΟΚ. Στις καθυστερήσεις ο Μάρτενς επιχείρησε να "κρεμάσει" τον πορτιέρο της Κοτ Αζούρ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και έφυγε μόλις άουτ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος (61' Μελίσσας), Βίτορ (61' Πούγγουρας), Κόστα(61' Σκόνδρας), Τζαβέλλας (61' Κάτσε), Μυστακίδης (61' Κοροβέσης), Κίτσιου(61' Σαββίδης), Μαντούρο (61' Χαρίσης), Γκολάσα (61' Μάρτενς), Πέλκας, Αθανασιάδης (10' Σαλπιγγίδης), Περέιρα (61' Λούκας)

Κοτ Αζούρ: Μποξ, Μπαρέντσε, Βίνκελ, Φαν ντεν Μπουμ, Ντε Φλουχτ, Κοσκούν, Κονταλάκ, Φουρτάδο, Αϊντίν, Γιανγκά, Οφορί

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Βαν Μπαλεγκόι, Αμπίσι, Εφε, Εμιρκάν, Μποαβεντούρα, Γιασάρ, Πασέκα

18:09
Καλησπέρα, θα σας μεταφέρουμε όλα όσα συμβαίνουν λίγη ώρα πριν την έναρξη του πρώτου φιλικού αγώνα του ΠΑΟΚ στη νέα σεζόν και φυσικά την εξέλιξή του
18:12
Ο αγώνας με την Koot Azur (μικτή Βέλγων και Ολλανδών ελεύθερων επαγγελματιών ποδοσφαιριστών) γίνεται σε γήπεδο δίπλα στο προπονητικό κέντρο Golden Tulip που βρίσκεται ο ΠΑΟΚ.
Η διεύθυνση για τους Έλληνες ομογενείς που θέλουν να πάνε στο γήπεδο είναι η εξής:

18:22
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Μαντούρο, Κίτσιου, Γκολάσα, Πέλκας, Μυστακίδης, Περέιρα, Αθανασιάδης
18:24
Στον πάγκο βρίσκονται οι : Μελίσσας, Σκόνδρας, Παπαγιαννόπουλος, Πούγγουρας, Σαββίδης, Μάρτενς, Χαρίσης, Κάτσε, Κοροβέσης, Σαλπιγγίδης, Λούκας, Σιαμπάνης
18:28
Και τα νούμερα στις φανέλες
18:32
Η διάταξη του ΠΑΟΚ
18:36
Η θερμοκρασία δεν είναι ιδανική για ποδόσφαιρο, αφού ο υδράργυρος δείχνει τους 32 βαθμούς κελσίου
18:38
Φίλοι του ΠΑΟΚ βρίσκονται στο γήπεδο για να δουν τα πρώτα δείγματα γραφής της φετινής ομάδας
18:41
Ο πατέρας του Μαντούρο και ο Φρανκ Αρνεσεν δίνουν το παρών στο γήπεδο. Σε λίγο φωτογραφικό υλικό
18:43
Ο Δανός αθλητικός διευθυντής όπως και οι Ρατς, Μακ, Τζιόλης, που θα κάνουν ατομικό, έφτασαν στο γήπεδο με ποδήλατο!
18:58
Η σύνθεση της Κοτ Αζούρ: Μποκς, Μπαρέντσε, Βίνκελ, Φαν ντεν Μπουμ, Ντε Φλουχτ, Κοσκούν, Κονταλάκ, Φουρτάδο, Αϊντίν, Γιανγκά, Οφορί

19:03
Στο γήπεδο οι παίκτες του ΠΑΟΚ. Σε πολύ λίγο αναμένεται να ξεκινήσει το παιχνίδι.
19:06
Ακόμα δεν έχουν βγει οι παίκτες της Κοτ Αζούρ. Υπάρχει ένα θέμα με τις εμφανίσεις τις ομάδας που ήταν κι αυτές άσπρες όπως του ΠΑΟΚ.
19:08
Πάρτε μια γεύση από την προθέρμανση του ΠΑΟΚ
19:08
Τώρα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Κοτ Αζούρ.
19:09
Σέντρα στο ματς!
19:09
1' Επιθετικά ξεκινάει ο ΠΑΟΚ που προσπαθεί να κάνει φάση από τα αριστερά.
19:11
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς υπέρ του ΠΑΟΚ.
19:11
Με πάσα εκτελέστηκε, ο Κίτσιου σεντράρει όμως η μπάλα απομακρύνεται.
19:13
5' Συνεχώς με τη μπάλα στα πόδια οι παίκτες του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά.
19:14
6' Νέο κόρνερ για το Δικέφαλο.
19:14
Εκτός αγωνιστικού χώρου έχει βγει ο Αθανασιάδης. Δείχνει να πονάει στο πόδι από μια κόντρα με αντίπαλό του.
19:14
Απομακρύνθηκε η μπάλα μετά το κόρνερ.
19:16
Κάνει προθέρμανση ο Σαλπιγγίδης και ετοιμάζεται νωρίς νωρίς να μπει στο ματς. Δυσκολεύεται ο Αθανασιάδης.
19:18
9' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ (αναγκαστική). Εκτός ο Αθανασιάδης, στη θέση του ο Σαλπιγγίδης.
19:19
Κάταγμα στο δάχτυλο αναφέρουν οι πρώτες εκτιμήσεις για τον Αθανασιάδη. Στο ημίχρονο οι γιατροί του ΠΑΟΚ θα έχουν μια καλύτερη εικόνα για τον επιθετικό της ομάδας.
19:20
12' Σουτ του Πέλκα, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
19:21
14' ΓΚΟΛ! Η Κοτ Αζούρ ανοίγει το σκορ με τον Φουρτάδο.
19:22
Ο επιθετικός της Κοτ Αζούρ βρήκε ένα τεράστιο κενό ανάμεσα στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και πλάσαρε σωστά τον Γλύκο για να γράψει το 0-1.
19:23
15' Τρομερή ενέργεια του Πέλκα από τα δεξιά που περνάει δύο παίκτες. έκανε το σουτ με τον κίπερ της αντίπαλης ομάδας να διώχνει.
19:24
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση
19:26
17' Οι παίκτες του Δικεφάλου έχουν τον έλεγχο του αγώνα, όμως χάρη σε ένα λάθος της άμυνας βρίσκονται πίσω στο σκορ.
19:26
Η ενημέρωση από τον ΠΑΟΚ για τον τραυματισμό του Κλάους: Κάταγμα στο μεγάλο δακτυλο του ποδιού, πηγαίνει για ακτινογραφίες
19:28
παοκ θρυσκια : Πιοι ειναι οι δικοι μας με τα μαυρα ασπρα η μονο με τα ασπρα
19:28
Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με την άσπρη εμφάνιση. Η Κοτ Αζούρ με την γαλάζια.
19:28
20' Πιέζει ψηλά τώρα η Κοτ Αζούρ.
19:29
21' Σουτ του Πέλκα. Πολλά μέτρα άουτ η μπάλα.
19:30
Συνεχώς όρθιος ο Τούντορ που δίνει οδηγίες στους παίκτες του.
19:33
24' Ο Δικέφαλος βρίσκεται μπροστά από τα καρέ της Κοτ Αζούρ, όμως προς το παρόν δεν μπορεί να βρει το γκολ.
19:34
Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
19:36
Σοκ! Η εκτίμηση για την αποθεραπεία του Κλάους είναι τέσσερις εβδομάδες. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να επιστρέψει άμεσα στη Θεσσαλονίκη
19:37
Ξανά συνέχεια στο παιχνίδι.
19:38
29' ΔΟΚΑΡΙ ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, στο ριμπάουντ ο Περέιρα προ κενής εστίας δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
19:39
30' Κερδίζει μια κόντρα την περιοχή ο Πέλκας, όμως ο κίπερ της Κοτ Αζούρ διώχνει.
19:41
33' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Σαλπιγγίδης με προβολή ισοφαρίζει σε 1-1.
19:42
Ο πατέρας του Μαντούρο στο γήπεδο
19:42
Αρχικά ο Κίτσιου σούταρε δυνατά από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του κίπερ της Κοτ Αζούρ και ο Σαλπιγγίδης που ακολούθησε τη φάση, την έστειλε στα δίχτυα.
19:43
Ο Αρνεσεν επέστρεψε σήμερα στο Αρνεμ μετά το ταξίδι μεταγραφικού σκοπού που πραγματοποίησε
19:45
Φωτο από το ζέσταμα του ΠΑΟΚ
19:47
37' Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή και πλέον ψάχνει το γκολ που θα τον βάλει σε θέση οδηγού πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
19:50
40' Φωνές από τους φίλους του ΠΑΟΚ που παρακολουθούν τον αγώνα στο γήπεδο.
19:51
42' Στο χώρο του κέντρου γυρίζει η μπάλα. Η Κοτ Αζούρ σε θέση άμυνας.
19:51
43' Ωραία προσπάθεια του Μαντούρο που την κατάλληλη στιγμή γύρισε στο Σαλπιγγίδη, όμως το πλασέ του τελευταίου περνάει άουτ.
19:52
44' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ το δεύτερο στο ματς, αυτή τη φορά από τον Περέιρα.
19:56
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έχουμε μπει...
19:56
Ημίχρονο στο φιλικό του ΠΑΟΚ. Στο 1-1 οι δύο ομάδες.
19:57
Αιφνιδιάστηκε ο Δικέφαλος στην αρχή του παιχνιδιού, όμως στη συνέχεια προσαρμόστηκε και ισοφάρισε με τον Σαλπιγγίδη.
19:57
Επιστρέφουμε σε πολύ λίγο με την περιγραφή του δευτέρου μέρους.
20:08
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
20:09
Χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ. Η μοναδική αλλαγή θυμίζουμε έγινε στο πρώτο μέρος με τον Σαλπιγγίδη να παίρνει τη θέση του Αθανασιάδη.
20:09
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ τραυματίστηκε στο δάχτυλο του δεξιού ποδιού και θα μείνει ένα μήνα εκτός δράσης.
20:11
48' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το πρώτο στο δεύτερο μέρος.
20:12
Απομακρύνεται η μπάλα από τους παίκτες της Κοτ Αζούρ.
20:14
50' Επιθετικός ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Τούντορ έχει δώσει οδηγίες για μαρκάρισμα ψηλά και επιθέσεις από τα άκρα.
20:16
54' Σουτ του Περέιρα. Επέμβαση από τον κίπερ της Κοτ Αζούρ.
20:18
55' Συνεχώς με τη μπάλα στα πόδια οι παίκτες του Δικεφάλου.
20:21
Αρκετοί παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν σηκωθεί για προθέρμανση. Δεν θα αργήσουν οι αλλαγές.
20:24
Μόνο ο Σαλπιγγίδης και ο Πέλκας παραμένουν στο ματς. Όλοι οι άλλοι περνούν εκτός ως αλλαγή.
20:27
64' Δυνατό σουτ του Κάτσε, η μπάλα όμως κοντράρει και δεν καταλήγει στο τέρμα.
20:27
65' Νέο σουτ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα. Η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
20:28
Σαββίδης, Μάρτενς, Χαρίσης, Κοροβέσης, Πούγγουρας, Κάτσε, Λούκας, Σιαμπάνης και Σκόνδρας έχουν μπει στο γήπεδο.
20:30
66' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Σαββίδης με πλασέ από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Την ασίστ ο Λούκας.
20:32
69' Οριζόντιο ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ με τον Μάρτενς. Ο παίκτης του Δικεφάλου προσπάθησε να κρεμάσει τον αντίπαλο κίπερ.
20:33
Βγαίνει ο Σαλπιγγίδης τώρα για να μπει ο Μυστακίδης. Ο δεύτερος θυμίζουμε πως είχε βγει λίγο νωρίτερα από το ματς και τώρα ξαναπερνάει στο γήπεδο.
20:33
70' Διαγώνιο σουτ του Λούκας, διώχνει με τα πόδια ο κίπερ της Κοτ Αζούρ.
20:34
20:36
Ξανά δράση στο ματς.
20:39
75' Έχει ανεβάσει πολύ την απόδοσή του ο ΠΑΟΚ που πλέον ψάχνει και το τρίτο γκολ.
20:41
Και μια ωραία παρουσία στο γήπεδο...
20:43
80' Δυνατό σουτ του Μυστακίδη από το ύψος της περιοχής, όμως διώχνει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.
20:45
82' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ, το τέταρτο στο ματς, αυτή τη φορά με τον Λούκας.
20:48
Κράμπα ο διαιτητής του ματς. Μικρή καθυστέρηση.
20:49
Κάποιοι νεαροί φίλαθλοι περιμετρικά του γηπέδου παρακολουθούν την αναμέτρηση...
20:51
88' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μάρτενς από κοντά γράφει το 3-1. Και πάλι την ασίστ ο Λούκας.
20:54
90' Ωραία ατομική ενέργεια του Μάρτενς, η μπάλα τελικά όμως κατέληξε άουτ.
20:55
Έχουμε ήδη μπει στις καθυστερήσεις του αγώνα.
20:56
Κρατούν τη μπάλα οι παίκτες του ΠΑΟΚ.
20:57
Τέλος του αγώνα.
20:57
Πρώτο δείγμα θετικό για τον ΠΑΟΚ του Τούντορ. Ο Δικέφαλος αν και αρχικά αιφνιδιάστηκε στο φιλικό κόντρα στην Κοτ Αζούρ, στη συνέχεια βρήκε τα πατήματά του και έφτασε σε μια εύκολη όπως αποδείχθηκε νίκη με 3-1. Σαλπιγγίδης, Σαββίδης και Μάρτενς τα γκολ για τους Θεσσαλονικείς. Σοκ με τον Αθανασιάδη που τραυματίστηκε σοβαρά στο πρώτο μέρος.