ΠΑΟΚ - Σιλφόλντε 14-0

Ο ΠΑΟΚ έκανε υγιεινό περίπατο στο παιχνίδι του κόντρα στην ερασιτεχνική Σιλφόλντε την οποία συνέτριψε με 14-0.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το τι είδε ο Βλάνταν Ιβιτς σ' αυτό το πρώτο φιλικό της καλοκαιρινής προετοιμασίας χωράει συζήτηση.

Στην πραγματικότητα, ο Σέρβος κόουτς δεν είδε τίποτα που μπορεί να κρατήσει αφού ο αντίπαλος δεν κατάφερτε να προβάλλει στοιχειώδη αντίσταση ούτε καν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 5' το σκορ ήταν ήδη 2-0 με τα τέρματα του Κουλούρη και του Περέιρα αλλά αυτό αντί να συνετίσει τους Ολλανδούς τους έκανε τελείως απείθαρχους στην άμυνα.

Ο ΠΑΟΚ είδε το...ξέφωτο και μπούκαρε σε κάθε ευκαιρία μέσα καταφέρνοντας να διαλύσει ουκ ολίγες φορές την αντίπαλη άμυνα. Στο 12' ήρθε το 3-0 από τον Κοροβέση και μέχρι το πέρας του ημιχρόνου ο Δικέφαλος σκόραρε άλλες τέσσερις φορές για να φτάσει το σκορ στο 7-0 (ο Σάχοφ, δύο φορές ο Περέιρα και άλλη μία ο Κουλούρης).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε μία εντελώς διαφορετική 11άδα αλλά προς ικανοποίηση του Ιβιτς η ομάδα του δεν έριξε ρυθμούς. Τουλάχιστον στο σκοράρισμα. Κλάους και Πέλκας πέτυχαν από δύο γκολ έκαστος για να κάνουν το σκορ 11-0 ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλαν ο Δημητριάδης με δύο γκολ για το 13-0 στο 74' και στο 87' και ξανά ο Κλάους για το 14-0 στο 89'.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Κίτσιου, Πούγγουρας, Κρέσπο, Λέοβατς, Σάχοφ, Χαρίσης, Κοροβέσης, Περειρα, Ροντρίγκες, Κουλούρης.

Η ενδεκάδα του δευτέρου ημιχρόνου: Σιαμπάνης, Μάτος, Χατζηισαΐας, Μαλεζάς, Γιαννούλης, Τσίμιροτ, Δημητριάδης, Πέλκας, Ζάιρο, Μυστακίδης, Αθανασιάδης.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

18:48
Καλησπέρα.
18:49
Θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του φιλικού του ΠΑΟΚ με τη Σιλφόλντε.
18:53
Διαβάστε την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ.

Αναπληρωματικοί: Σιαμπάνης Μάτος, Χατζηισαΐας, Μαλεζάς, Γιαννούλης, Τσίμιροτ, Δημητριάδης, Πέλκας, Ζάιρο, Μυστακίδης, Αθανασιάδης.
19:10
Πριν από δύο ημέρες, η Σιλφόλντε αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό σε φιλικό και ηττήθηκε 2-0.
19:13
Η ενδεκάδα της Σιλφόλντε: Φάαρβερκ, Όλθιους Π., Φέρμπεεκ, Βαν Άκεν, Αλτχοφ, Χόγκεβάιντε, Μπόουμαν, Τέλοχ, Μπλάσμαν, Φαν Ντόορν, Ντρίεβερ.

Αναπληρωματικοί: Μ. Ολθιους, Έμπερς, Ρόορντινκ, Μέλεντικ, Φερλάνγκεν, Γιόρντι ντε Μπρι, Μπόνγκερς, Στάρινγκ, Μίνιεν, Χούστινγκ
19:21
Αυτό είναι το πρώτο φιλικό που δίνει ο ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους.
19:26
Το επόμενο φιλικό του ΠΑΟΚ θα διεξαχθεί το Σάββατο με τη Μπριζ.
19:27
Υπάρχουν και μερικοί φίλοι του ΠΑΟΚ στις εξέδρες.
19:32
1'
Αρχίζει το ματς.
19:33

2'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Κουλούρης): Ο Λέοβατς κάνει τη σέντρα από αριστερά και ο Κουλούρης τελειώνει ωραία τη φάση.
19:35
4'
Ο Μελισσάς μπλοκάρει κεφαλιά του Τελόχ.
19:37

5'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Περέιρα): Από μία βαθιά μπαλιά του Μελίσσα, ο Περέιρα βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε σωστά για το 2-0.
19:44

12'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Κοροβέσης): Σέντρα του Λέοβατς, ο Κοροβέσης με κοντινή κεφαλιά σκόραρε.
19:51
19'
ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ (Ροντρίγκες): Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήρε φάλτσο και βρήκε στην εξωτερική δοκό.
19:53
22'
Ο Περέιρα βγήκε τετ α τετ, πήγε να περάσει τον γκολκίπερ αλλά αυτός τον έκοψε.
19:54
22'
Από πλάγια θέση στην περιοχή, ο Κοροβέσης πλάσαρε άουτ.
19:57
25'
Τετ α τετ του Ροντρίγκες, ο γκολκίπερ απέκρουσε.
19:57

26'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Σάκχοφ): Ο Περέιρα εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Σάκχοφ έκανε την κεφαλιά και σκόραρε.
20:02
30'
Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι εμφανής.
20:03

31'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Περέιρα): Ο Ροντρίγκες πάσαρε στον Περέιρα στο ημικύκλιο, αυτός περιστράφηκε και με πλασέ από το πέναλτι, σκόραρε.
20:05

34'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Περέιρα): Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Περέιρα αφύλακτος έκανε την κεφαλιά και πέτυχε χατ-τρικ.
20:07
36'
O Γκεμπρέ στη θέση του Τρίερβερ.
20:14

42'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Κουλούρης): Ο Κουλούρης προωθήθηκε προς την περιοχή, δεν συνάντησε αντίπαλο και πλάσαρε εύκολα.
20:16
45'
ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ (Κοροβέσης): Ο Κοροβέσης σούταρε εντός περιοχής, στο οριζόντιο δοκάρι.
20:17
45'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
20:33
46'
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
20:36

47'

Στο δεύτερο ημίχρονο αρχίζουν οι Σιαμπάνης, Μάτος, Χατζηισαΐας, Μαλεζάς, Γιαννούλης, Τσίμιροτ, Δημητριάδης. Πέλκας, Ζάιρο, Μυστακίδης, Αθανασιάδης.

20:40
53'
Ο Μυστακίδης προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν τα κατάφερε.
20:43

56'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Πέλκας): Από πλάγια θέση, ο Πέλκας πλάσαρε στη γωνία και σκόραρε.
20:46

59'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Αθανασιάδης): Ο Ζάιρο γύρισε από δεξιά τη μπάλα και στο πέναλτι ο Αθανασιάδης πλάσαρε εύστοχα.
20:51

64'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Πέλκας): Ο Ζάιρο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Πέλκας με κοντινή κεφαλιά, σκόραρε.
20:53

66'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Αθανασιάδης): Ο Αθανασιάδης με περιστροφή στο ημικύκλιο, σούταρε και σκόραρε.
20:56
68'
Πλασέ του Μυστακίδη από το πέναλτι, η μπάλα άουτ.
21:00
72'
Ο Πέλκας δοκίμασε να κρεμάσει τον γκολκίπερ, αλλά ανεπιτυχώς.
21:01
74'
Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, η μπάλα άουτ.
21:03

75'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Δημητριάδης): Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή, πέρασε δύο αντιπάλους και πάσαρε στον Δημητριάδη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα.
21:08
81'
Κεφαλιά του Μαλεζά, η μπάλα άουτ.
21:10
82'
Δυνατό σουτ του Πέλκα, η μπάλα στο δοκάρι.
21:12
85'
Η Σιλφόλντε δεν μπόρεσε να προβάλλει την παραμικρή αντίσταση.
21:16

88'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Δημητριάδης): Ο Αθανασιάδης πάσαρε παράλληλα στον Δημητριάδη και αυτός κοντά σκόραρε.
21:17

89'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Αθανασιάδης): Ο Μάτος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Αθανασιάδης από κοντά, σκόραρε για το χατ-τρικ.
21:18
90'
Τέλος παιχνιδιού.
21:18
Στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, ο ΠΑΟΚ νικά 14-0 τη Σιλφόλντε, κάνοντας κάτι περισσότερο από μία απλή προπόνηση.