ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1

Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 την ΑΕΚ στην κεκλεισμένων των θυρών Τούμπα και έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στη διαδικασία των πλέι οφ. Εξαιρετικό το νικητήριο γκολ του Δικεφάλου του Βορρά από τον Μυστακίδη.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στην κεκλεισμένων των θυρών Τούμπα (παγωμένη ατμόσφαιρα) ο ΠΑΟΚ είχε δύσκολη δουλειά. Οχι τόσο στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, όσο στην ψυχολογική προσέγγιση του ματς. Δεν είναι άλλωστε πολύ εύκολο να δίνεις επίσημο παιχνίδι μετά από μεγάλη αγωνιστική αποχή.

Η κατοχή της μπάλας αποτέλεσε ζητούμενο για τον Δικέφαλο του Βορρά. Ενα ζητούμενο που κατακτήθηκε εύκολα (ακόμα και σε ποσοστά 73%) αφού η ΑΕΚ δεν έδειξε διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε προβλήματα στη δημιουργία ευκαιριών μπροστά στα καρέ του Μπαρόχα.

Η αλήθεια είναι ότι τέτοιες δεν δημιούργησε, ίσως και γιατί η ΑΕΚ μπόρεσε να απαντήσει σε όλα τα προβλήματα. Η Ενωση μάλιστα, αφού είδε τον Μάνταλο να παίρνει πίσω την απόφασή του για υπέρ της πέναλτι (δικαίως στο 15') κατάφερε να σκοράρει σε κομβική στιγμή για το ματς, στο 44' όταν ο Γιόχανσον εκμεταλλεύτηκε (και με τη βοήθεια του χεριού του) το λάθος του Γλύκου και έγραψε από πολύ κοντά το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν το έβαλε κάτι, εμπιστευόμενος το αγωνιστικό πρόσωπο του πρώτου μέρους. Σε καλύτερη κατάσταση σε ότι αφορά τις φυσικές δυνάμεις η ομάδα του Βλάνταν Ιβιτς κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο αλλά αυτή τη φορά είχε περισσότερους χώρους, άρα και ευκαιρίες.

Το γκολ του Ροντρίγκεζ στο 62' ήταν πραγματικά πολύ όμορφο (προσποίηση και σουτ έξω από την περιοχή στην κίνηση) αλλά πολύ πιο ωραίο ήταν αυτό του Μυστακίδη. Ο Ιβιτς έπαιξε το χαρτί του νεαρού παίκτη στο 81' και ο ποδοσφαιριστής του τον δικαίωσε απόλυτα στο 83' όταν με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έγραψε το 2-1 (έξοχη σέντρα του Τζαβέλλα).

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ προσπάθησε να επιτεθεί και είχε τουλάχιστον δύο τελικές σ' αυτό το διάστημα. Το ματς ολοκληρώθηκε και ακολούθως έλαβε χώρα σύρραξη στο κέντρο. Ο Τζιμπούρ χτύπησε τον Βελλίδη αλλά αυτοί που αποβλήθηκαν ήταν οι Κάτσε και Μπαρμπόσα.

Δεν χρειάστηκε να παίξει πολύ ο Μυστακίδης για να κάνει τη διαφορά. Μπήκε το παιδί στο 81' και στο 83' χάρισε τη νίκη στην ομάδα με εκείνη την πολύ όμορφη κεφαλιά που κρέμασε τον Μπαρόχα (το τι έκανε η άμυνα της ΑΕΚ βέβαια στη συγκεκριμένη φάση σηκώνει συζήτηση). Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο νεαρός άσος είχε την ευκαιρία και για το 3-1.

Αδύναμος Κρίκος

Για κλάματα η ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, λογικά θα προβλημάτισε έντονα τον Στέλιο Μανωλά. Ειδικά στη φάση του δεύτερου γκολ οι πάντες στην άμυνα της Ενωσης κοιμήθηκαν τον ύπνο του δικαίου από μία βαθιά μπαλιά του Τζαβέλλα. Ανεξήγητο.