Για δύο εβδομάδες, οι οπαδοί της Λάτσιο φώναζαν ρατσιστικά συνθήματα για τον Τιεμουέ Μπακαγιοκό, για κάτι που ο Γάλλος της Μίλαν είχε απολογηθεί. Άπλωσαν μέχρι και πανό για τον Μουσολίνι. Τελικά, νίκησαν και προκρίθηκαν στον τελικό κυπέλλου.

Η Λάτσιο έμεινε στο μηδέν για ακόμα ένα παιχνίδι, έστω κι αν επί Σιμόνε Ιντζάγκι έχει μάθει να παίζει μόνο φουλ επίθεση. Η Μίλαν μπορεί να πανηγυρίζει έστω και με εις βάρος της αποτέλεσμα.

Λάτσιο - Γιουβέντους 0-1

Τελ. ανανέωση : 20/01/16 22:41

Με γκολ του Λιχτσάινερ στο 66', η Γιουβέντους επικράτησε της Λάτσιο με 1-0 στο "Ολίμπικο" και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Γιουβέντους - Λάτσιο 2-1 (VIDEO)

Τελ. ανανέωση : 19/05/15 23:17

Με "χρυσό" σκόρερ της παράτασης τον Αλεσάντρο Μάτρι, η Γιουβέντους έκανε την ολική ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο στο "Ολίμπικο" της Ρώμης, κατακτώντας το Coppa Italia ύστερα από 20 χρόνια. Ο Ράντου είχε δώσει προβάδισμα στους "λατσιάρι", ενώ ο Κιελίνι ισοφάρισε για τους "μπιανκονέρι".

Νάπολι - Λάτσιο 0-1

Τελ. ανανέωση : 08/04/15 22:43

Η Λάτσιο επιστρέφει στον τελικό του Coppa Italia μετά από δύο χρόνια και για όγδοη φορά στην ιστορία της. Νίκησε 1-0 τη Νάπολι στο Σαν Πάολο, με γκολ του Λούλιτς, και στη μάχη της κούπας θ' αντιμετωπίσει στις 7 Ιουνίου στο Ολίμπικο την έτερη φιναλίστ Γιουβέντους.

Η Λάτσιο αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ιταλίας έπειτα από τη νίκη της στον τελικό κόντρα στην Ρόμα την Κυριακή (26/5), με τον κόσμο, τους παίκτες καθώς και τα μέλη του προπονητικού τιμ να το διασκεδάζουν δεόντως.

Στην αποκάλυψη πως κοιμήθηκε μόλις δύο ώρες μετά τον τελικό του Κυπέλλου με τη Ρόμα προχώρησε ο προπονητής της Λάτσιο, Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, σε συνέντευξή του στο κανάλι της ομάδας.

Ο αγώνας Μίλαν-Λάτσιο για τα προημιτελικά του Coppa Italia βάδιζε προς το τέλος του, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων ο Αντρέ Ντίας γρονθοκόπησε τον Μαρκ φαν Μπόμελ.

Για πολλοστή φορά ένα ντέρμπι ανάμεσα σε Λάτσιο και Ρόμα συνοδεύτηκε από επεισόδια. Αποτέλεσμα αυτών ήταν δεχθεί πέτρες το πούλμαν των “αετών” και να καταλήξει στο νοσοκομείο ένας οπαδός.

Χρειάστηκε να περάσουν πέντε χρόνια μέχρι να ξαναφτάσει στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας η Λάτσιο. Και από τη στιγμή που έφτασε, ακολούθησε το παράδειγμα του 2004 και κατέκτησε το τρόπαιο. Η ομάδα του Ντέλιο Ρόσι επικράτησε με 6-5 στα πέναλτι της Σαμπντόρια μετά το 1-1 του κανονικού αγώνα και της παράτασης και έσωσε τη χρονιά με ένα τρόπαιο και ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο".

Λάτσιο – Ιντερ 0-2

Τελ. ανανέωση : 07/05/08 23:48

Η Ιντερ αντιμετώπισε προβλήματα από τη Λάτσιο στο πρώτο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες αλλά επικράτησε 2-0 στο Ολίμπικο και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία του αγώνα στο Μιλάνο εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας...