Λάτσιο - Γιουβέντους 0-1

Με γκολ του Λιχτσάινερ στο 66', η Γιουβέντους επικράτησε της Λάτσιο με 1-0 στο "Ολίμπικο" και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Απογοητευτικό το πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού στο "Ολίμπικο", με λιγοστές ευκαιρίες και τον διαιτητή να έχει την πιο πολλή δουλειά. Η Γιουβέντους πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο η σημαντικότερη ευκαιρία ανήκε στη Λάτσιο και συγκεκριμένα στον Κεϊτά στο 13'.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού ήταν καλύτερη, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πιο... ζεστές στον αγωνιστικό χώρο. Στο 51' οι "μπιανκονέρι" έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Μοράτα πλάσαρε ωραία, ο Μπερίσα έδιωξε και στην επαναφορά ο Τζάτζα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Αλέγκρι απείλησαν ξανά με κεφαλιά του Πογκμπά, η οποία κατέληξε επίσης άουτ.

Το πολυπόθητο γκολ για τη Γιουβέντους ήρθε στο 66'. Ο Τζάτζα έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Λιχτστάινερ άνοιξε το σκορ του αγώνα. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα ο Στουράρο είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του αλλά δεν τα κατάφερε. Η Λάτσιο δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο παιχνίδι και το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τη Γιουβέντους να εξασφαλίζει την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Λάτσιο: Μπερίσα, Κονκό (73' Άντερσον), Μπίσεβατς, Μαουρίσιο (62' Χεντ), Ράντου, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μπίλια, Λούλιτς, Καντρέβα, Κλόζε (82' Μάτρι), Κεϊτά.

Γιουβέντους: Νέτο, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (80' Κουαδράδο), Στουράρο, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Αλεξ Σάντρο, Τζάτζα (90' Ντιμπάλα), Μοράτα (76' Μάντζουκιτς).

To live της αναμέτρησης

21:39
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελευταίου προημιτελικού του Coppa Italia ανάμεσα σε Λάτσιο και Γιουβέντους.
21:39
Ο νικητής της αποψινής αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Ίντερ, η οποία το βράδυ της Τρίτης νίκησε τη Νάπολι.
21:42
Ας δούμε τις συνθέσεις του αγώνα:
Λάτσιο: Μπερίσα, Κονκό, Μπίσεβατς, Μαουρίσιο, Ράντου, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μπίλια, Λούλιτς, Καντρέβα, Κλόζε, Κεϊτά.
Γιουβέντους: Νέτο, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ, Στουράρο, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Αλεξ Σάντρο, Τζάτζα, Μοράτα.

21:47
Σέντρα στο ματς!
21:51
4' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Μακρινό σουτ του Λιχτστάινερ, μπλοκάρει ο Μπερίσα.
21:59
12' Εκτέλεση φάουλ από τον Καντρέβα, η μπάλα περνά ψηλά άουτ.
22:00
13' Ο Κεϊτά μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Νέτο.
22:12
Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
22:13
27' Η Γιουβέντους βρήκε χώρο για αντεπίθεση, ο Πογκμπά πλάσαρε ωραία, απέκρουσε ο Μπερίσα.
22:32
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
22:49
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:55
51' Καλή στιγμή για τη Γιουβέντους! Ο Μοαράτα πλασάρει, ο Μπερίσα διώχνει και ο Τζάτζα δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από τα πλάγια.
23:00
55' Ο Σάντρο εκτελεί το φάουλ, ο Πογκμπά κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
23:03
60' Κίτρινη κάρτα στον Κονκό, η τρίτη σε παίκτη της Λάτσιο.
23:06
62' Αλλαγή για τη Λάτσιο: Ο Χεντ στη θέση του Μαουρίσιο.
23:11
66' ΓΚΟΟΛ για τη Γιουβέντους!
23:11
Ο Τζάτζα έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Λιχτστάινερ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
23:16
73' Αλλαγή για τη Λάτσιο: Ο Φελίπε Άντερσον στη θέση του Κονκό.
23:18
76' Αλλαγή για τη Γιουβέντους: Ο Μάντζουκιτς στη θέση του Μοράτα.
23:18
76' Ο Τζάτζα πλασάρει και είναι άστοχος και αυτή τη φορά.
23:23
80' Αλλαγή για τη Γιουβέντους: Ο Κουαδράδο στη θέση του σκόρερ Λιχτστάινερ.
23:28
82' Αλλαγή για τη Λάτσιο: Ο Μάτρι στη θέση του Κλόζε.
23:34
90' Αλλαγή για τη Γιουβέντους: Ο Ντιμπάλα στη θέση του Τζάτζα.