27η αγ.: Έχασε έδαφος η Νάπολι

Φιορεντίνα και Νάπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο ματς που έριξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Serie Α. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε χαμόγελα στη Γιουβέντους που πλέον βρίσκεται στο +3 από τους δεύτερους Ναπολιτάνους.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς για τη Φιορεντίνα. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Βαλέρο εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο Αλόνσο πήδηξε ψηλότερα απ' όλους μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Ρέινα για το 1-0. Η απάντηση της Νάπολι όμως ήταν άμεση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ιγκουαΐν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος διώξιμο της άμυνας των γηπεδούχων και με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτα του Ταταρουσάνου και ισοφάρισε σε 1-1.

Μετά τον ξέφρενο ρυθμό του πρώτου δεκαλέπτου το ματς ισορρόπησε. Οι δύο ομάδες πρόσεξαν αρχικά να μην δεχθούν και δεύτερο γκολ και στη συνέχεια να πετύχουν κάποιο. Στην επανάληψη η Νάπολι παρουσιάστηκε καλύτερη και έψαξε το τέρμα που θα της χάριζε τη νίκη και θα την κράταγε ζωντανή στο κυνήγι της Γιουβέντους.

Στο 58' οι Ναπολιτάνοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ταταρουσάνου να αρνείται το γκολ στον Καγεχόν σε τετ-α-τετ και στη συνέχεια να κάνει νέα επέμβαση σε σουτ του Ιγκουαΐν. Το παιχνίδι "άνοιξε" στα τελευταία λεπτά με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Ο Αργεντινός επιθετικός της Νάπολι κατέφερε να πετύχει γκολ στο 86', το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ και τελικά το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους. Αποτέλεσμα που ασφαλώς έφερε χαμόγελα στο στρατόπεδο της Γιουβέντους που πλέον βρίσκεται στο +3 από τη δεύτερη Νάπολι.

Φιορεντίνα (4-2-3-1): Ταταρουσάνου, Ρονκάλια, Ροντρίγκες, Αστόρι, Αλόνσο, Μπαντέλι (90' Ίλισιτς), Βεσίνο, Τέγιο, Φερνάντες (70' Μπερναντέσκι), Βαλέρο, Κάλινιτς

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Χάμσικ, Ζορζίνιο, Άλαν (67' Λόπες), Καγιεχόν (77' Μέρτεςν), Ιγκουαΐν (90' Γκαμπιαντίνι), Ινσίνιε

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Λάτσιο (4-3-3): Μπερίσα, Μαουρίσιο, Μπίσεβατς, Κόνκο, Λούλιτς, Μπίλια, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Παρόλο (63' Κεϊτά), Άντερσον (76' Μάουρι), Κλόζε (76' Ντόρντεβιτς), Καντρέβα

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βρσάλικο, Καναβάρο, Ασέρμπι, Πελούζο, Μπιοντίνι (86' Πελεγκρίνι), Μανιανέλι, Ντάνκαν, Μπεράρντι, Ντεφρέλ (82' Τρότα), Σανσόνε (76' Πολιτάνο)