34η αγ.: Ο εκπληκτικός Tότι "λύτρωσε" τη Ρόμα!

Ο Φραντσέσκο Τότι "λύτρωσε" τη Ρόμα στο ματς με την Τορίνο (3-2), μπαίνοντας ως αλλαγή στο 86' και σημειώνοντας δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά, ενώ η Γιουβέντους, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάολο Ντιμπάλα, νίκησε με 3-0 τη Λάτσιο στο "Juventus Stadium".

Μπορεί ο Φραντσέσκο Τότι να κλείνει σε λίγους μήνες τα 40 του χρόνια, όμως παραμένει ένας σπουδαίος killer! Ο αρχηγός της Ρόμα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 86ο λεπτό κι ενώ η ομάδα του ήταν πίσω στο σκορ με 2-1 και κατάφερε σε διάστημα τεσσάρων λεπτών να πετύχει δύο γκολ, χαρίζοντάς της μία υπερπολύτιμη νίκη. Οι Τορινέζοι κατάφεραν να παγώσουν το "Ολίμπικο", παίρνοντας προβάδισμα στο 35ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέα Μπελότι. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον Κώστα Μανωλά.

Παρόλα αυτά, ο Έλληνας αμυντικός κατάφερε να πάρει... ρεβάνς, αφού έφερε το ματς στα ίσα στο 65' με όμορφη κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ντιέγκο Περότι. Οι "τζιαλορόσι" πίεσαν για την ανατροπή, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μαρτίνες έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως, όλα άλλαξαν μετά την είσοδο του "Καπιτάνο". Με το... καλησπέρα ισοφάρισε σε 2-2, ύστερα από ασίστ του Μανωλά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε την ολική ανατροπή για την ομάδα του!

Δείτε το VIDEO:

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Μαϊκόν, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Έμερσον (59' Τζέκο), Κεϊτά (86' Τότι), Φλορέντσι, Ναϊνγκολάν, Σαλάχ, Ελ Σαραουί (80' Πιάνιτς), Περότι.

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μπρούνο Πέρες, Μαξίμοβιτς, Γκλικ, Μορέτι, Γκαστόν Σίλβα (63' Μολινάρο), Γκάτσι (95' Εντέρα), Μπαζέλι (72' Βίβες), Όμπι, Μπελότι, Μαρτίνες.

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του "scudetto" βρίσκεται η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με 3-0 της Λάτσιο στο "Juventus Stadium". Οι "μπιανκονέρι" έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, όμως ο Φεντερίκο Μαρκέτι αποσόβησε σ' αρκετές περιπτώσεις τον κίνδυνο για την ομάδα του. Τελικά, στο 39' ο Μάριο Μάντζουκιτς έδωσε τη λύση, ύστερα από πάσα του Πολ Πογκμπά, ανοίγοντας το σκορ για τη "Μεγάλη Κυρία".

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "λατσιάλι" έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Πατρίτσιο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα πάνω στον Πάολο Ντιμπάλα. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έφθασε στο 2-0 στο 52' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και δέκα λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0!

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα (70' Στουράρο), Πογκμπά (82' Ασαμόα), Ερνάνες, Ντιμπάλα (75' Τζάτζα), Μάντζουκιτς.

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Πατρίτσιο, Χουτ, Χεντιλέτι, Λούλιτς, Λούκας Μπίγλια (77' Κατάλντι), Ονάζι, Παρόλο (46' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Φελίπε Άντερσον (53' Μπάστα), Κεϊτά, Τζόρτζεβιτς.

Η Ίντερ έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στην τριάδα που οδηγεί στο Champions League. Οι "νερατζούρι" δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά, με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα με 1-0 από την Τζένοα. "Χρυσός" σκόρερ για τους "ροσομπλου" ο Σεμπάστιαν Ντε Μάιο, με τον "δικό" μας, Παναγιώτη Ταχτσίδη να έχει συμμετοχή στη φάση του γκολ, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχε χάσει μία καλή ευκαιρία.

Τζένοα (4-3-2-2): Λαμάνα, Μουνιόθ, Ντε Μάιο, Μαρκέζε, Γκάμπριελ Σίλβα, Λασάλτ, Ανσάλντι, Ριγκόνι (67΄Ταχτσίδης), Τζεμαΐλι (89' Φιαμότσι), Παβολέτι, Σούσο (72' Καπέλ).

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Νταμπρόζιο, Μιράντα, Μουρίγιο, Τέλες (80' Γιόβετιτς), Μεδέλ, Φελίπε Μέλο, Παλάσιο (89' Λιάγιτς), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (73' Έντερ), Ικάρντι.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 19 Απριλίου

21:45 Νάπολι - Μπολόνια 6-0

(10', 35' πεν. Γκαμπιαντίνι, 58', 80', 88' Μέρτενς, 89' Λόπεθ)

Τετάρτη 20 Απριλίου

19:30 Σασουόλο - Σαμπντόρια 0-0

21:45 Παλέρμο - Αταλάντα 2-2

(2' πεν. Βάσκεθ, 76΄Στρούνα - 11' πεν. Μποριέλο, 55' Παλέτα)

21:45 Ουντινέζε - Φιορεντίνα 2-1

(2' Σαπάτα, 53' Τερό - 23 Σάρατε)

21:45 Κιέβο - Φροζινόνε 5-1

(36' Φλόρο Φλόρες, 47' πεν., 80' Πελισιέρ, 58' Ριγκόνι, 60' Σάρντο - 5' Ντ. Τσιοφάνι)

21:45 Έμπολι - Βερόνα 1-0

(50' Μακαρόνε)

21:45 Τζένοα - Ίντερ 1-0

(77' Ντε Μάιο)

21:45 Γιουβέντους - Λάτσιο 3-0

(39' Μάντζουκιτς, 52' πεν., 64' Ντιμπάλα)

21:45 Ρόμα - Τορίνο 3-2

(65' Μανωλάς, 86', 89' Τότι - 35' Μπελότι, 80' Μαρτίνες)

Πέμπτη 21 Απριλίου

21:45 Μίλαν - Κάρπι

TA VIDEOS ΚΑI ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βρσάλικο, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μανιανέλι, Μπιοντίνι (37' Ντάνκαν), Πελεγκρίνι (77' Φαλτσινέλι), Μπεράρντι, Σανσόνε, Ντεφρέλ (31' Τρότα).

Σαμπντόρια (3-4-2-1): Βιβιάνο, Κασάνι, Ρανόκια, Ντιακιτέ, Ντε Σιλβέστρι, Ντοντό, Μπαρέτο, Φερνάντο, Κορέα (46' Σιλβέστρε), Σοριάνο (57' Κρστιτσιτς), Μουριέλ (73' Κουαλιαρέλα).

Παλέρμο (4-3-1-2): Σορεντίνο, Στρούνα, Βιτιέλο, Γκονσάλες, Πετσέλα (73' Λαζάαρ), Γιαγιάλο, Χίλιεμαρκ, Τσότσεφ (58' Κουάισον), Βάσκεθ, Τραϊκόφσκι, Τζούρτζεβιτς (46' Τζιλαρντίνο).

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Μπελίνι (74' Κόντι) Τολόι, Παλέτα, Ντραμέ, Τσιγκαρίνι (64' Μιγκλιάτσιο), Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Ραϊμόντι (59' Ντιαμάντι), Γκόμες, Μποριέλο.

Κιέβο Βερόνα (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Σάρντο (83' Νίνκοβιτς), Σπόλι, Σέζαρ, Γκόμπι, Ριγκόνι, Κάστρο (15' Πίντσι), Χετεμάι (77' Κόστα), Πέπε, Πελισιέρ, Φλόρο Φλόρες.

Φροζινόνε (4-3-3): Λεάλι, Μ. Τσιοφάνι, Ρούσο, Αϊέτι, Πάβλοβιτς, Γκούτσερ, Τσιμπσά, Φράρα (21' Μπλάνκαρντ), Σόντιμο, Παγκανίνι (78' Παγκανίνι), Ντ. Τσιοφάνι (64' Τόνεφ).

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ερτό, Ντανίλο, Βαγκέ, Κουζμάνοβιτς (92' Ντομίτσι), Μπαντού, Μπρούνο Φερνάντες (78' Χάλφρενσον), Βίντμερ, Αντνάν, Σαπάτα, Τερό (83' Μάτος).

Φιορεντίνα (4-2-3-1): Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς, Ροντρίγκες, Ρονκάλια, Μάρκος Αλόνσο, Βετσίνο (61' Μπόρχα Βαλέρο), Μπάντελι, Μπλαστσικόφσκι, Τέγιο (72' Ίλιτσιτς), Μπερναρντέσκι (61' Κάλινιτς), Σάρατε.

Έμπολι (4-3-1-2): Πελαγκότι, Μπιτάντε (52' Τζαμπέλι), Τσόσιτς, Κόστα, Μάριο Ρούι, Παρέδες, Κρόκε, Ζιελίνσκι, Σαπονάρα (60' Μπίχελ), Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (82' Μτσεντλίτζε).

Βερόνα (4-2-3-1): Γκολίνι, Πιζάνο, Μπιανκέτι, Σαμίρ, Σουπραγέν, Βιβιάνι, Γκρέκο (54' Τόνι, 74' Ρέμπιτς), Βτσόλεκ, Σιλιγκάρντι (74' Γκόμες Τάλεμπ), Ιονίτα, Πατσίνι.