35η αγ.: Από το κακό στο χειρότερο η Μίλαν

Αν και προηγήθηκε στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Βερόνα, η Μίλαν γνώρισε τελικά την ήττα με 2-1 από την τελευταία της βαθμολογίας στην Serie A και κινδυνεύει να χάσει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Μίλαν, η οποία αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ματς με την τελευταία της βαθμολογίας της Serie A, Βερόνα, γνώρισε τελικά την ήττα με 2-1 και πλέον κινδυνεύει να χάσει και το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο που εξασφαλίζεται μέσω της 6ης θέσης.

Οι "ροσονέρι" κατάφεραν να προηγηθούν στο 21ο λεπτό με τον Μενέζ. Οι γηπεδούχοι έψαξαν την απάντηση από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο αυτή ήρθε στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο 72' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πατσίνι. Η ανατροπή της Βερόνα ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Σιλιγάρντι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα (που μέχρι τότε είχε κάνει ορισμένες πολύ καλές επεμβάσεις) για το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Βερόνα: Γκολίνι, Πιζάνο, Μόρας, Μπιανκέτι, Αλμπερτάτσι, Ιονίτσα, Μαρόνε, Βσόλεκ (61' Γκόμες Τάλεμπ), Σιλιγκάρντι, Ρέμπιτς (39' Ρόμουλο), Πατσίνι (77' Κέκιν).

Μίλαν: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο (34' Αντονέλι), Μοντολίβο, Κούτσκα, Χοσέ Μάουρι (78' Λουίζ Αντριάνο), Χόντα, Μενέζ, Μπάκα.