5η αγ.: Τρομερό ματς με νικήτρια την Μίλαν

Η Μίλαν τα χρειάστηκε στο "Φρίουλι", αφού προηγήθηκε 3-0 και η Ουντινέζε μείωσε σε 3-2 μέσα σε επτά λεπτά, ωστόσο αυτό το σκορ έμελλε να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ο Ντάβιντε Καλάμπρια αντικατέστησε τον τραυματία Ιγκνάτζιο Αμπάτε, ο Νάιχελ ντε Γιονγκ προτιμήθηκε από τον Γιουράι Κούτσκα και το σημαντικότερο: o Μάριο Μπαλοτέλι πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ως βασικός με τη φανέλα της Μίλαν , στο πλευρό του Κάρλος Μπάκα.

Ο ιδιόρρυθμος επιθετικός άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 5ο λεπτό, ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 10ο και ο ίδιος παίκτης έβγαλε την ασίστ του τρίτου γκολ με κόρνερ (σκόρερ ο Κρίστιαν Σαπάτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους).

Η είσοδος του Ντουβάν Σαπάτα τόνωσε την Ουντινέζε , αφού είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ (51' με κοντινή προσπάθεια του Εμάνουελ Αγκιέμανγκ-Μπάντου) και σημείωσε το δεύτερο στο 58ο λεπτό.

Ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς θορυβήθηκε και αποφάσισε να βγάλει τον Κεϊσούκε Χόντα (τον αντικατέστησε ο Αντρέα Πόλι), αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να τον τρομοκρατήσουν περαιτέρω με δύο ευκαιρίες στην εκπνοή.

Η Ουντινέζε ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπρούνο Φερνάντες στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη.

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ντομίτσι, Εντένιλσον, Πίρις (46' Ν. Σαπάτα), Ουαγκέ, Αντνάν (73' Πασκουάλε), Ιτούρα (84' Μαρκίνιο), Αγκιέμανγκ-Μπάντου, Φερνάντες, Ντι Νατάλε, Τερεό.

Μίλαν (4-3-1-2): Λόπεθ, Σαπάτα, Ντε Σίλιο, Ρομανιόλι, Καλάμπρια (49' Άλεξ), Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα (64' Πόλι), Μπαλοτέλι, Μπάκα (80' Λουίζ Αντριάνο).

# Ο Ορέστης Καρνέζης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο της αναμέτρησης

# Ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα είχε συμμετοχή στα πέντε από τα επτά τελευταία γκολ της Μίλαν στη Serie A (δύο φορές ως σκόρερ, τρεις ως δημιουργός)