7η αγ.: Συνήλθε η Παρί

Έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 3-0 την Γκινγκάμπ στο "Παρκ ντε Πρενς", με συνέπεια να αποσπαστεί τέσσερις βαθμούς από Ρεν και Σεντ Ετιέν, οι οποίες έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

O Γκρεγκορί φαν ντερ Βιλ πήρε και πάλι φανέλα βασικού εξαιτίας της απουσίας του τιμωρημένου Σερζ Οριέ, ο Τιάγκο Σίλβα παρέμεινε στον πάγκο για να πάρει ανάσες, όπως και οι Εσέκιελ Λαβέτσι, Λούκας.

Ο Χαβιέρ Παστόρε έδωσε το προβάδισμα στην Παρί Σεν Ζερμέν με υπέροχο τελείωμα στο 18ο λεπτό, αλλά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν έλειψαν οι δύσκολες στιγμές στα μετόπισθεν.

Ευκαιρίες έχασαν και οι γηπεδούχοι μέχρι τη στιγμή που στο 76' ο Άνχελ ντι Μαρία σημείωσε το πρώτο του γκολ στη Ligue 1 και στο 83' Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς μετατράπηκε από δημιουργός σε σκόρερ, ανοίγοντας λογαριασμό στο εφετινό πρωτάθλημα.

O Σουηδός επιθετικός θα μπορούσε να ξαναβρεί δίχτυα στο 87ο λεπτό αν ο Γιόνας Λεσλ δεν απέκρουσε το πέναλτι που κέρδισε ο Έντινσον Καβάνι από τον Γιανίς Σαλιμπού.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Μάξγουελ, Νταβίντ Λουίζ, Φαν ντερ Βιλ (66' Τιάγκο Σίλβα), Μαρκίνιος, Ματουιντί, Μότα, Ντι Μαρία (84' Λαβέτσι), Παστόρε (75' Βεράτι), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι.

Γκινγκάμπ (4-2-3-1): Λεσλ, Γιάκομπσεν, Σορμπό, Ανγκουά, Ματίς, Ντιαλό, Σανκαρέ, Σαλιμπού (89' Ντεμπελέ), Ντος Σάντος, Κοκό (72' Μπριάν), Ντε Πάουβ (60' Μπενεζέ).

# Η Παρί Σεν Ζερμέν κατέγραψε την καλύτερη συγκομιδή της σε 7 αγωνιστικές μετά από τη σεζόν 1997-98 (εφέτος 17 βαθμοί, τότε 18)

# Ο Άνχελ ντι Μαρία σκόραρε το πρώτο του γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από 353 ημέρες και το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Έβερτον στις 5 Οκτωβρίου 2014

# Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς έχει συμμετοχή σε 18 γκολ στα τελευταία 12 παιχνίδια πρωταθλήματος (11 ως σκόρερ, επτά ως δημιουργός)