Γιουβέντους - Ίντερ 2-0

Η Γιουβέντους υπέταξε και την Ίντερ και ξεφεύγει στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A.

Μπονούτσι-Γιουβέντους-Ίντερ

Η πορεία πρωταθλητισμού της Γιουβέντους συνεχίζεται, με τους "μπιανκονέρι" να επικρατούν με 2-0 της Ίντερ στο Derby d' Italia και να παραμένουν επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα της Serie A και μετά από το πέρας της 27η αγωνιστικής.

Μετά από το 3-0 του Coppa Italia, η "γηραιά κυρία" έμοιαζε να έχει πάρει τον "αέρα" των "νερατζούρι", όπως απέδειξε και στα πρώτα 20 λεπτά. Η άμυνα των τριών που παρέταξε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν λειτούργησε και οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δημιούργησαν πέντε σπουδαίες ευκαιρίες.

Πογκμπά-Μουρίγιο-Ίντερ-Γιουβέντους

Ο Ερνάνες έκανε την αρχή στο 5' με μακρινό σουτ που απέκρουσε και ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Πάουλο Ντιμπάλα και Μάριο Μάντζουκιτς βρέθηκαν κι αυτοί κοντά στο γκολ, ωστόσο απέτυχαν να μετουσιώσουν την ανωτερότητα της ομάδας τους σε γκολ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο ρυθμός έπεφτε και τα μαρκαρίσματα γίνονταν ολοένα και πιο σκληρά. Ο Τζιόρτζιο Κιελίνι που άρχισε στη βασική ενδεκάδα ήταν ανέτοιμος και δεν κατάφερε να συνεχίσει μετά από το 36', ενώ το 1ο μέρος ολοκληρώθηκε με ακόμα δύο καλές στιγμές των γηπεδούχων.

Η καλύτερη όλων, όμως, ήρθε με την έναρξη του 2ου μέρους και ήταν... χορηγία του Ντανίλο ντ' Αμπρόζιο, ο οποίος έβγαλε ασίστ στον Λεονάρντο Μπονούτσι για να γράψει το 1-0.

Μιράντα-Ντιμπάλα-Γιουβέντους-Ίντερ

Η Ίντερ προσπάθησε να αυξήσει την πίεση, ωστόσο προκάλεσε ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα, χωρίς συνοδεία... ευκαιριών. Η είσοδος του Άντεμ Λιάγιτς ήταν αναγκαστική, λόγω του τραυματισμού του Γκάρι Μεδέλ. Λίγο αργότερα, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι έριξε στη μάχη και τον Ιβάν Πέρισιτς, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-2-3-1 κι η απάντηση του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν ο Στέφανο Στουράρο αντί του Σάμι Κεντίρα.

Στο 81ο λεπτό, ο Αλέγκρι έβγαλε και τον Ντιμπάλα, στη θέση του έριξε τον Άλβαρο Μοράτα και ο Ισπανός δύο λεπτά αργότερα κέρδισε (ανύπαρκτο) πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μιράντα, γράφοντας ο ίδιος το 2-0.

Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η Γιουβέντους είχε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν στην εστία της να λέει "όχι" στους "νερατζούρι" σε δύο περιπτώσεις.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι (36' Ρουγκάνι), Λίχτσταϊνερ, Κεντίρα (78' Στουράρο), Ερνάνες, Πογκμπά, Σάντρο, Ντιμπάλα (81' Μοράτα), Μάντζουκιτς

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Μουρίγιο, Μιράντα, Ζεζούς, Ντ' Αμπρόζιο, Μέλο, Μεδέλ (56' Λιάγιτς), Κοντογκμπιά, Τέλες (73' Πέρισιτς), Ικάρντι (85' Έντερ), Παλάσιο

# Ο Μάριος Οικονόμου παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Μπολόνια με την Παλέρμο.

# Ο Ορέστης Καρνέζης κράτησε το μηδέν στη νίκη της Ουντινέζε με 2-0 επί της Βερόνα, για την οποία έμεινε εκτός αποστολής ο Βαγγέλης Μόρας.

# Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πέρασε αλλαγή στο 84' στην εντός έδρας νίκη της Σαμπντόρια με 2-0 επί της Φροζινόνε.

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης αγωνίστηκε ένα ημίωρο στην εκτός έδρας ήττα της Τζένοα από την Κιέβο με 1-0.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

19:00 Έμπολι - Ρόμα 1-3

(22' αυτ. Ζουκάνοβιτς - 5', 74' Ελ Σαραουί, 27' Πιάνιτς)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Παλέρμο (3-5-2): Πόσαβετς, Βιτιέλο, Γκονσάλες, Ατζέλκοβιτς, Μοργκανέλα, Χίλιεμαρκ, Μαρέσκα, Τσότσεβ (65' Κουαΐσον), Πετσέλα, Βάσκες (74' Τραϊκόβσκι), Τζιλαρντίνο (84' Τζούρτζεβιτς)

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Εμπάιγ, Γκασταλντέλο, Μαϊέτα, Μαζίνα (55' Κονστάντ), Ντονσάχ, Ντιαβαρά, Ταϊντέρ (84' Μπρίγκι), Τζιακερίνι, Ντέστρο, Φλόκαρι (66' Μπριέντζα)

Κάρπι (4-4-2): Μπέλετς, Λετίτζια, Ρομανιόλι, Γκαλιόλο, Πόλι, Μαρτίνιο (43' Πασιούτι), Λόλο, Μπιάνκο, Ντι Γκαούντιο (63' Βέρντι), Μπακογκού, Λαζάνια (69' Μανκόζου)

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Μπελίνι, Μαζιέλο, Παλέτα, Ντραμέ, Τσιγκαρίνι (72' Μιλιάτσιο), Ντε Ρουν, Κούρτιτς, Ντιαμάντι (87' Γκακπέ), Πινίγια (67' Μποριέλο), Ντ' Αλεσάντρο

Σαμπντόρια (3-4-2-1): Βιβιάνο, Κασάνι, Ρανόκια, Μοϊσάντερ, Ντε Σιλβέστρι (68' Σιλβέστρε), Σοριάνο, Φερνάντο, Ντοντό, Άλβαρες (84' Χριστοδουλόπουλος), Κορέα (77' Κέρστιτσιτς), Κουαλιαρέλα

Φροζινόνε (4-3-3): Λεάλι, Ρόζι, Αϊέτι, Μπλανκάρντ (84' Λόνγκο), Πάβλοβιτς, Σαμάρκο, Γκόρι, Φράρα (68' Κραγκλ), Τόνεβ (79' Παγκανίνι), Ντ. Τσιοφάνι, Ντιονίζι

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Κατσιατόρε, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Γκόμπι, Κάστρο (82' Φρε), Ραντοβάνοβιτς, Ριγκόνι (68' Χετεμάι), Μπίρσα (72' Μετζιορίνι), Πελισιέρ, Εμποκού

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Ντε Μαϊό, Μπουρδίσο, Ανσάλντι, Ρινκόν, Ριγκόνι, Τζεμαϊλί (60' Ταχτσίδης), Λασάλτ, Τσέρτσι (63' Λάζοβιτς), Μάταβζ, Σούσο (57' Καπέλ)

Ουντινέζε (4-3-3): Καρνέζης, Πίρις, Ντανίλο, Φελίπε, Αντνάν, Μπαντού, Γκιλιέρμε, Κουζμάνοβιτς, Φερνάντες (80' Εντενίλσον), Ντι Νατάλε (72' Σαπάτα), Τερό (88' Γουιντμέρ)

Βερόνα (4-4-2): Γκολίνι, Πιζάνο, Μπιανκέτι, Χελάντερ, Φαρς, Βσόλεκ (62' Γκόμες), Ιονίτσα, Μαρόνε, Σιλιγκάρντι (46' Ρόμουλο), Τόνι, Πατσίνι (55' Ρέμπιτς)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Serie A 2015-2016

Το LIVE του αγώνα

21:34
Βραδιά Derby d' Italia στη γειτονική χώρα και η Γιουβέντους με την Ίντερ διασταυρώνουν τα "ξίφη" τους στο Τορίνο
21:35

21:35
Η ενδεκάδα της Γιουβέντους
21:35
Η ενδεκάδα της Ίντερ
21:47
Σαφείς αναφορές στο calciopoli και στον τρόπο με τον οποίο απονεμήθηκε ένα πρωτάθλημα στην Ίντερ από τη χορογραφία στις εξέδρες του "Γιουβέντους Στέιντιουμ"
21:47
Σέντρα στον αγώνα
21:53

5'

Φοβερό μακρινό σουτ του Ερνάνες με το αριστερό, η μπάλα (μετά και από ισχνή παρέμβαση του Χαντάνοβιτς) τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της πρώην ομάδας του
21:55

7'

Ο Μάντζουκιτς από αριστερά και μέσα στην περιοχή, "κόβει" στο ύψος του πέναλτι για τον Ντιμπάλα, σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Μιράντα
21:57

9'

Νέα μεγάλη ευκαιρία της Γιουβέντους, Ο Μουρίνιο χάνει την μπάλα, ο Μάντζουκιτς κοντά στο τέρμα, αλλά πολύ πλάγια, πιάνει κακό σουτ
22:02

14'

Νέο μακρινό σουτ του Ερνάνες, αυτήν τη φορά μπλοκάρει εύκολα ο Χαντάνοβιτς
22:06

19'

Ο Λιχτστάινερ τη σέντρα από δεξιά, κεφαλιά ο Μάντζουκιτς, πέφτει και μπλοκάρει ο Χαντάνοβιτς
22:18
Η Ίντερ κατάφερε να ισορροπήσει κάπως τον αγώνα, απείλησε με σέντρες που δεν είχαν κάποιο στόχο όμως και βγήκε από την περιοχή της μετά από το "εφιαλτικό" πρώτο 20λεπτο
22:23

36'

Ο Κιελίνι δεν καταφέρνει να βγάλει το ημίχρονο και τη θέση του παίρνει ο Ρουγκάνι
22:28
Στον αγώνα και ο πρώην φορ της Γιουβέντους, Νταβίντ Τρεζεγκέ
22:30

39'

Κίτρινη κάρτα στον Λίχτσταϊνερ για διαμαρτυρία
22:31

42'

Φάουλ με γέμισμα στην περιοχή της Γιουβέντους, ο... Μάντζουκιτς πιάνει δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Μπουφόν μπλοκάρει
22:32

44'

Κομπίνα σε φάουλ της Γιουβέντους, ο Ντιμπάλα "σκάβει" στον Πογκμπά, αυτός γεμίζει στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Λίχσταϊνερ δεν προλαβαίνει
22:33

45'

Αντεπίθεση για τη Γιουβέντους, σέντρα από αριστερά, ο Μάντζουκιτς περιμένει αρκετά την μπάλα και ο Χαντάνοβιτς βγαίνει και διώχνει
22:33

45+1'

22:53

47'

Φάουλ με γέμισμα στην περιοχή της Ίντερ, ο Ντ' Αμπρόζιο προσπάθησε να διώξει, αλλά έστρωσε στον Μπονούτσι που με βολέ έκανε το 1-0
22:58

52'

Σέντρα από αριστερά, ο Ντιμπάλα πιάνει το σουτ χωρίς η μπάλα να πέσει κάτω, λίγο άουτ
23:01

55'

Χτύπησε ο Μεδέλ και ίσως να μην συνεχίσει
23:02

56'

Έξω ο Χιλιανός μέσος, μέσα ο Λιάγιτς
23:04

57'

Δυνατό φάουλ του Ζεζούς στον Ντιμπάλα, κίτρινη κάρτα
23:05

59'

Ο Κεντίρα δέχεται κίτρινη κάρτα κόβοντας αντεπίθεση της Ίντερ
23:17
Ο ρυθμός έχει πέσει, η Γιουβέντους "αρνείται" να παραχωρήσει μέτρα στο γήπεδο και οι δύο ομάδες τα βάζουν με τις διαιτητικές αποφάσεις (ή μη) συνήθως δικαιολογημένα
23:19

73'

Δεύτερη αλλαγή της Ίντερ, με τον Πέρισιτς στη θέση του Τέλες
23:24

78'

Αλλαγή για τη Γιουβέντους, ο Στουράρο στη θέση του Κεντίρα
23:27

81'

Έξω ο Ντιμπάλα, μέσα ο Μοράτα για τους γηπεδούχους που κλείνουν τις αλλαγές τους
23:30

83'

Πέναλτι για τη Γιουβέντους, ο Μιράντα διώχνει την μπάλα από τα πόδια του Μοράτα, εν συνεχεία τον ρίχνει, αλλά ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι
23:30

84'

Ο Μοράτα ευστοχεί και γράφει το 2-0
23:31

85'

Ο Έντερ παίρνει τη θέση του Ικάρντι για την τελευταία αλλαγή του αγώνα
23:35

88'

Πολύ δυνατή εκτέλεση μακρινού φάουλ από τον Λιάγιτς, ο Μπουφόν διώχνει, ο Μιράντα στο ριμπάουντ δεν μπορεί να απειλήσει