Ίντερ - Μίλαν 1-0

Με γκολ του Φρέντι Γκουαρίν στο 58ο λεπτό, η Ίντερ επικράτησε 1-0 της Μίλαν στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" και έγινε η μοναδική ομάδα της Serie A που πέτυχε το "τρία στα τρία". Δοκάρι στο... δεύτερο ντεμπούτο του με τη φανέλα των "ροσονέρι" ο Μάριο Μπαλοτέλι.

Ίντερ

Οι Φελίπε Μέλο και Ιβάν Πέρισιτς πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με τη φανέλα της Ίντερ , ο Μάουρο Ικάρντι επέστρεψε, ενώ στον αντίποδα, η Μίλαν παρατάχθηκε με πέντε νέα πρόσωπα συγκριτικά με το αρχικό σχήμα της αναμέτρησης κόντρα στην Έμπολι.

Οι "ροσονέρι" ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι στο ξεκίνημα, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα του Λουίζ Αντριάνο και την τεχνική του Κάρλος Μπάκα, ωστόσο οι δύο αξιόλογες τελικές του Βραζιλιάνου (στο 3' και το 7') δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Όσο περνούσε η ώρα, η Ίντερ ισορροπούσε την κατάσταση και κατέγραφε τελικές, ωστόσο με εξαίρεση ένα σουτ του Γιόβετιτς στο 5' και ένα χαμένο τετ α τετ του Ικάρντι στις καθυστερήσεις (απέκρουσε ο Ντιέγκο Λόπεθ), δεν απείλησε.

Οι "νερατζούρι" έστειλαν την προειδοποιητική βολή στο 55' με την κεφαλιά του Χέισον Μουρίγιο και στο 58' ο Φρέντι Γκουαρίν σημείωσε το 15ο γκολ του στην 100ή του συμμετοχή σε ματς για τη Serie A.

Μίλαν Ίντερ

O Σίνισα Μιχαΐλοβιτς έριξε στη μάχη τον Μάριο Μπαλοτέλι αντί του Μπάκα, ενώ έξι λεπτά αργότερα (68') ο Άλεξ Τέλες αντικατέστησε τον τραυματία Ζουάν Ζεζούς και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ίντερ. Επιπλέον, στο 72' ο Μιχαΐλοβιτς φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή βάζοντας τον Αντρέα Πόλι στη θέση του Γιουράι Κούτσκα και ο Ρομπέρτο Μαντσίνι την επιθετική με την είσοδο του Ροντρίγκο Παλάσιο αντί του Γιόβετιτς.

Η Μίλαν πίεσε στο τελευταίο τέταρτο και έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Μπαλοτέλι (δοκάρι στο 78', απευθείας φάουλ στο 82' που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς), ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και οι "νερατζούρι" έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Serie A.

Ίντερ (4-3-3): Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μεδέλ, Μουρίγιο, Ζουάν (68' Τέλες), Γκουαρίν, Μέλο, Κοντογκμπιά, Πέρισιτς (85' Ρανόκια), Ικάρντι, Γιόβετιτς (72' Παλάσιο).

Μίλαν (4-3-1-2): Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα (72' Πόλι), Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα (81' Τσέρτσι), Λουίζ Αντριάνο, Μπάκα (62' Μπαλοτέλι).

13:30 Βερόνα - Τορίνο 2-2

(49' πέν. Τόνι, 71' Γκόμες - 66' Μπάσελι, 73' Άκουα)

16:00 Παλέρμο - Κάρπι 2-2

(6' Χίλιεμαρκ, 88' Τζούρτζεβιτς - 24' αυτ. Βιτιέλο, 64' Μποριέλο)

16:00 Σασουόλο - Αταλάντα 2-2

(22' Μαγκνανέλι, 40' Φλόρο Φλόρες - 13', 33' Πινίγια)

16:00 Έμπολι - Νάπολι 2-2

(3' Σαπονάρα, 18' Πουτσιαρέλι - 7' Ινσίνιε, 50' Άλαν)

19:00 Λάτσιο - Ουντινέζε 2-0

(64', 73' Μάτρι)

21:45 Ίντερ - Μίλαν 1-0

(58' Γκουαρίν)

Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2015

21:45 Σαμπντόρια - Μπολόνια

Καλωσήρθατε στο live του Derby della Madonnina μεταξύ της Ίντερ και της Μίλαν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Serie A.
21:24

Ίντερ
: Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μεδέλ, Μουρίγιο, Ζουάν, Γκουαρίν, Μέλο, Κοντογκμπιά, Πέρισιτς, Ικάρντι, Γιόβετιτς.

Μίλαν: Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα, Λουίζ Αντριάνο, Μπάκα.
21:31
Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι φιλοδοξεί να σημειώσει την τρίτη της νίκη και να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της Serie A, ενώ εκείνη του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς να τις διπλασιάσει.
21:35
Πιθανές διατάξεις: 4-3-3 η Ίντερ, 4-3-1-2 η Μίλαν.
21:39
Οι Ρομπέρτο Μαντσίνι και Μάριο Μπαλοτέλι φαίνεται ότι έχουν ξεχάσει τους καβγάδες στην Μάντσεστερ Σίτι
21:44
Στατιστικό: Αυτό είναι το 163ο Derby della Madonnina και η Ίντερ μετρά δέκα νίκες παραπάνω από την Μίλαν (60-50).
21:45
Ως είθισται σε τέτοιους αγώνες, οι οπαδοί των δύο ομάδων ετοίμασαν τρομερά coreos.
21:48
"Εμπρός Μίλαν για την εκδίκηση", αναφέρει το coreo των οπαδών της Μίλαν.
21:49
Το coreo των οπαδών της Ίντερ
21:50
3ο λεπτό: Λάθος του Μουρίγιο και κάθετη του Μπάκα, ο Λουίζ Αντριάνο δεν μπορεί να νικήσει τον Χαντάνοβιτς στο μεταξύ τους τετ α τετ. Κλασική ευκαιρία για την Μίλαν.
21:51
5ο λεπτό: Συρτό σουτ του Γιόβετιτς, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντιέγκο Λόπεθ.
21:53
7ο λεπτό: O Λουίζ Αντριάνο σουτάρει πάνω από τα δοκάρια υπό την πίεση του Ζουάν.
21:55
Τα coreos στα δύο "πέταλα"
22:00
14ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Κούτσκα, η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυνόμενους.
22:02
Ο Μπαλοτέλι παρακολουθεί το ντέρμπι από τον πάγκο
22:04
17ο λεπτό: Kάθετη του Μποναβεντούρα, ο Λουίζ Αντριάνο επιχειρεί το σουτ, αλλά ο Ζουάν τον σταματά με σπουδαίο τάκλιν.
22:04
Εμφανώς ανώτερη η Μίλαν στο ξεκίνημα, η ταχύτητα του Λουίζ Αντριάνο έχει δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα της Ίντερ.
22:08
22o λεπτό: Κίτρινη στον Αμπάτε.
22:10
Στατιστικό: Η Μίλαν μετρά μόλις μία νίκη στις τελευταίες οκτώ αναμετρήσεις με την Ίντερ (την τελευταία αγωνιστική της σεζόν 2013-14).
22:11
Αντριάνο Γκαλιάνι και Αντρέι Σεβτσένκο στις εξέδρες του "Τζιουζέπε Μεάτσα"
22:12
26o λεπτό: Σουτ του Γκουαρίν εντός περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
22:17
31ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Χόντα, ο Χαντάνοβιτς μπλοκάρει.
22:19
Στο έδαφος ο Μπάκα, έχει τραυματιστεί.
22:19
Σηκώνεται ο Κολομβιανός, το χτύπημα δεν ήταν σοβαρό.
22:20
Η Ίντερ έχει κερδίσει κάποια μέτρα στα τελευταία λεπτά.
22:25
37ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζουάν.
22:26
39ο λεπτό: Ωραίο σουτ του Γιόβετιτς, λίγο έξω από την εστία του Ντιέγκο Λόπεθ.
22:28
42ο λεπτό: Kίτρινη στον Χόντα.
22:29
43ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Γιόβετιτς, ο Γκουαρίν μπαίνει στην πορεία της μπάλας, η οποία καταλήγει αδύναμα στην αγκαλιά του Ντιέγκο Λόπεθ.
22:31
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
22:33
45+1ο λεπτό: Ο Γιόβετιτς προωθεί στον καλυπτόμενο Ικάρντι, ο οποίος δεν μπορεί να νικήσει τον Ντιέγκο Λόπεθ στο μεταξύ τους τετ α τετ.
22:57
53ο λεπτό: Kαλή προσπάθεια του Μπάκα, ο Μποναβεντούρα σουτάρει και η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.
22:59
55ο λεπτό: Kαλή σέντρα του Πέρισιτς, ο Μουρίγιο παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα σκάει στο έδαφος και ο Λόπεθ αποκρούει σε κόρνερ.
23:01
ΓΚΟΛ! Ίντερ - Μίλαν 1-0 (58ο λεπτό): O Γκουαρίν νικά τον Λόπεθ με αριστερό πλασέ εκτός περιοχής και ανοίγει το σκορ.
23:07
62ο λεπτό: O Μπαλοτέλι στη θέση του Μπάκα.
23:07
63ο λεπτό: Κίτρινη στον Μέλο.
23:10
66o λεπτό: Kίτρινη στον Κούτσκα.
23:11
68ο λεπτό: O Tέλες στη θέση του τραυματία Ζουάν.
23:12
Ντεμπούτο και για τον Τέλες.
23:13
Στατιστικό: Ο Φρέντι Γκουαρίν σκόραρε το 15ο γκολ στην 100ή του συμμετοχή στη Serie A.
23:14
Η στιγμή της κάρτας του Μέλο, ο οποίος θα έπρεπε να την είχε αντικρίσει νωρίτερα
23:15
72ο λεπτό: Kεφαλιά του Ικάρντι, η μπάλα πανω από τα δοκάρια.
23:16
72ο λεπτό: O Πόλι στη θέση του Κούτσκα και ο Παλάσιο σ' εκείνη του Γιόβετιτς.
23:16
Στην προηγούμενη φάση, ο Μέλο ενδεχομένως να βρήκε την μπάλα με το χέρι.
23:18
Aνεβαίνει η Μίλαν.
23:20
Ενδεχομένως να υπάρξει και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Ίντερ.
23:22
78ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μπαλοτέλι, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χαντάνοβιτς!
23:22
Ο Μέλο δεν θα αποχωρήσει τελικά.
23:25
81ο λεπτό: Ο Τσέρτσι στη θέση του Χόντα.
23:26
82ο λεπτό: Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλοτέλι, η μπάλα σκάει, αλλά ο Χαντάνοβιτς καταγράφει μία εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ!