Κρύφτηκε η μπάλα στα γκολ της Γιουβέντους

Ιγκουαΐν και Κεντίρα ήταν οι σκόρερ των δύο γκολ που πέτυχε η Γιουβέντους στο πρώτο 25λεπτο του εκτός έδρας αγώνα με τη Σασουόλο. Τι όμως είχε συμβεί προηγουμένως;

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου η Γιουβέντους είχε ήδη σκοράρει δις και βάλει τις βάσεις για το διπλό στην έδρα της Σασουόλο. Στο 9’ ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν με 16εφετινό γκολ του και στο 25’ ο Σάμι Κεντίρα έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του γκολκίπερ Κονσίλι επισπεύδοντας τις διαδικασίες για την εκτός έδρας νίκης της«βέκια σινιόρα».

Σε αμφότερες τις περιπτώσεις πάντως η δουλειά ήταν συνολική, δείγμα αντίληψης και ομαδικής λειτουργίας .

Διότι πριν από τη σέντρα του Άλεξ Σάντρο για το 1-0 ο Μάντζουκιτς έχει ελευθερώσει την μπάλα με απίθανη πάσα-τακουνάκι, ενώ στη φάση του 2-0 ο Παουλο Ντιμπάλα αφήνει με μαεστρία την μπάλα για τον επερχόμενο Γερμανό χαφ που τελειώνει εύστοχα τη συνεργασία.