Τα απίστευτα ρεκόρ του Μπουφόν

Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν συμπλήρωσε 836 λεπτά δίχως να δεχθεί γκολ στη νίκη της Γιουβέντους επί της Αταλάντα με 2-0 και πλέον κυνηγάει τον απόλυτο ρεκόρ του παλαίμαχου τερματοφύλακα της Μίλαν, Σαμπαστιάνο Ρόσι (929 λεπτά). Διαβάστε τα κατορθώματα του τρομερού "Τζίτζι".

Foto LaPresse - Fabio Ferrari
25/11/2015 Torino ( Italia)
Sport Calcio
Juventus  - Manchester City
Champions League 2015 2016 - Group Stage , Match day five - Juventus  - Manchester City - Stadio "Juventus Stadium"
Nella foto: Buffon Gianluigi (Juventus F.C.);

Photo LaPresse - Fabio Ferrari
25 November 2015 Turin ( Italy)
Sport Soccer
In the pic:  Buffon Gianluigi (Juventus F.C.);
Foto LaPresse - Fabio Ferrari 25/11/2015 Torino ( Italia) Sport Calcio Juventus - Manchester City Champions League 2015 2016 - Group Stage , Match day five - Juventus - Manchester City - Stadio "Juventus Stadium" Nella foto: Buffon Gianluigi (Juventus F.C.); Photo LaPresse - Fabio Ferrari 25 November 2015 Turin ( Italy) Sport Soccer Juventus - Manchester City Champions League 2015 2016 - Group Stage , Match day five - Juventus - Manchester City - Stadio "Juventus Stadium" In the pic: Buffon Gianluigi (Juventus F.C.); LAPRESSE

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο και παρέμεινε στην κορυφή της Serie A. Παρόλα αυτά, η νίκη πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού όλα τα φώτα στράφηκαν γι' ακόμη μία φορά στον σπουδαίο Τζιανλουίτζι Μπουφόν, ο οποίος συμπλήρωσε 836 λεπτά δίχως να δεχθεί γκολ στο πρωτάθλημα.

Έτσι, προσπέρασε τον Νταβίντε Πινάτο, που τη σεζόν 1996-97 είχε κρατήσει το μηδέν για 757 λεπτά. Ο "Τζιτζι" είχε φθάσει μία "ανάσα" απ' το να ξεπεράσει τον παλαίμαχο άσο της Αταλάντα και τη σεζόν 2013-14, αλλά το σερί του διακόπηκε στα 741 λεπτά.

Παράλληλα, ο Μπουφόν διατήρησε ανέπαφη την εστία του για 9 σερί παιχνίδι πρωταθλήματος, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του πρώην "μπιανκονέρο " Ντίνο Τζοφ της σεζόν 1972-73.

Πλέον, μεγάλος στόχος του Μπουφόν είναι να διατηρήσει απαραβίαστη την εστία του στο παιχνίδι με τη Σασουόλο, ώστε να ξεπεράσει τους Τζοφ και Ρόσι, ενώ χρειάζεται δύο παιχνίδια για να προσπεράσει τον παλαίμαχο γκολκίπερ της Μίλαν και σε λεπτά. Ο Ρόσι, την αγωνιστική περίοδο 1993-94, δεν δέχθηκε γκολ για 929 συνεχόμενα λεπτά, το οποίο παραμένει απόλυτο ρεκόρ για τη Serie A.