4η αγ.: Η Νάπολι διέλυσε την Λάτσιο

Σε περίπατο μετέτρεψε η Νάπολι την αναμέτρηση του "Σαν Πάολο" με την Λάτσιο, καθώς επιβλήθηκε 5-0 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Επιτέλους νίκη η Γιουβέντους, "τέσσερα στα τέσσερα" η Ίντερ, απώλεια η Ρόμα.

Νάπολι

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος της Νάπολι δεν θα περίμενε ότι η ομάδα του, η οποία μετρούσε μόλις δύο βαθμούς σε τρία ματς πρωταθλήματος, θα συνέτριβε με 5-0 την Λάτσιο στο ματς που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Serie A (σ.σ. από τον Σεπτέμβριο του 2007 κόντρα στην Ουντινέζε είχε να νικήσει με αυτό το σκορ στο πρωτάθλημα η ομάδα του ιταλικού νότου).

Η επιστροφή του Λορέντζο Ινσίνιε στο αρχικό σχήμα λειτούργησε ευεργετικά για τους "παρτενοπέι", αφού έβαλε ένα γκολ (στο 47') και έδωσε την ασίστ για το 2-0 από τον Άλαν στο 35ο λεπτό.

Σημαντική συμβολή είχε και ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 14ο και το 59ο λεπτό (στην καριέρα του έχει βάλει 10 γκολ κατά της Λάτσιο), ενώ ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 79'.

Ο μοναδικός "πονοκέφαλος" για τον Μαουρίτζιο Σάρι ήταν οι ενοχλήσεις που αισθάνθηκε ο Μάρεκ Χάμσικ από χτύπημα του Μαουρίσιο και που είχαν ως αποτέλεσμα να αποχωρήσει στο 60ό λεπτό.

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Γκουλάμ, Χάμσικ (60' Νταβίντ Λόπεθ), Άλαν, Ζορζίνιο, Ιγκουαΐν (65' Γκαμπιαντίνι), Καγεχόν, Ινσίνιε (74' Ελ Καντουρί).

Λάτσιο (4-2-3-1): Μαρκέτι, Μπάστα, Μαουρίτσιο, Χουντ, Ράντου, Ονάζι, Πάρολο, Κεϊτά, Μάουρι (46' Άντερσον), Λούλιτς (46' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Μάτρι (74' Τζόρτζεβιτς).

Την πρώτη της νίκη στην εφετινή Serie A, έπειτα από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες, πανηγύρισε η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε 2-0 της Τζένοα στο "Λουίτζι Φεράρις". Μοναδικό μελανό σημείο για τους πρωταθλητές Ιταλίας αποτέλεσε ο τραυματισμός του Άλβαρο Μοράτα στους προσαγωγούς.

Γιουβέντους

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τους "μπιανκονέρι", αλλά μέσα σε ένα εξάλεπτο επήλθε η κατάρρευση, καθώς στο 37' ο Εγκένιο Λαμάνα έβαλε αυτογκόλ και στο 43' αποβλήθηκε ο Αρμάντο Ίτσο με δεύτερη κίτρινη επειδή "γκρέμισε" τον Χουάν Κουαδράδο.

Ο Άλβαρο Μοράτα αποχωρεί τραυματίας

Η σεμνή τελετή, ουσιαστικά, έλαβε τέλος στο 60ό λεπτό, όταν ο Ντιόγκο Φιγκέιρας ανέτρεψε εντός περιοχής τον Τζιόρτζιο Κιελίνι και ο Πολ Πογκμπά διπλασίασε με πέναλτι το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχασαν ακόμα δύο καλές ευκαιρίες για να ξανασκοράρουν, ενώ στον αντίποδα ο Παναγιώτης Ταχτσίδης απείλησε στο 76ο λεπτό.

Τζένοα (3-4-1-2): Λαμάνα, Ντε Μάιο, Μπουρντίσο, Ίτσο, Σισοκό, Ρινκόν, Τζεμαΐλι (57' Πάντεβ), Λασάλτ, Εντσάμ, Καπέλ (64' Ταχτσίδης), Περότι (46' Φιγκέιρας).

Γιουβέντους (4-3-3): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτσάλι, Κιελίνι, Εβρά, Στουράρο, Λεμινά (76' Ερνάνες), Πογκμπά, Κουαδράδο, Μάντζουκιτς (83' Τζάτζα), Μοράτα (22' Περέιρα).

Η Ίντερ διατήρησε το απόλυτο των νικών επικρατώντας 1-0 της Κιέβο στο ντέρμπι κορυφής της Serie A στη Βερόνα. Οι "νερατζούρι" προέρχονταν από τη νίκη επί της Μίλαν στο Derby della Madonnina και οι "τζιαλομπλού" από την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Γιουβέντους, αμφότερες σε top φόρμα. Οι γηπεδούχοι κοίταξαν στα μάτια ακόμα έναν πιο δυνατό αντίπαλο (μετά και από το 4-0 επί της Λάτσιο) και ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δη στο 1ο ημίχρονο.

Ικάρντι-Γιόβετιτς-Ίντερ

Ο Μάουρο Ικάρντι βρήκε δίχτυα στο 42ο λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα με το 32ο τέρμα του για τους Μιλανέζους σε 61 παιχνίδια (ο Σαμουέλ Ετό είχε 33 σε 67) και έκτοτε οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι έδειξαν να επαναπαύονται και γύρισαν αρκετά μέτρα πίσω. Η Κιέβο πίεσε, δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες όμως (αν και ο Γκάρι Μεδέλ χρειάστηκε να διώξει πάνω στη γραμμή για να κρατήσει το μηδέν) και μάλιστα κινδύνεψε στην αντεπίθεση με τον τάχιστο Ιβάν Πέρισιτς. Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και με 12 πόντους σε 4 αγώνες, οι "νερατζούρι" διεύρυναν την απόστασή τους από τη 2η θέση.

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Φρε, Γκαμπερίνι, Σέζαρ, Γκόμπι, Κάστρο, Ριγκόνι (81' Πέπε), Χετεμάι, Μπίρσα (74' Εμποκού), Παλόσκι (68' Ινγκλέζε), Μετζιορίνι

Ίντερ (4-3-1-2): Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μεδέλ, Μουρίγιο (70' Ρανόκια), Τέλες, Γκουαρίν, Μέλο, Κοντογκμπιά (85' Μπρόζοβιτς), Πέρισιτς, Ικάρντι, Γιόβετιτς (75' Παλάσιο)

Το 300ό γκολ του Φραντσέσκο Τότι δεν έφτανε για την Ρόμα , αφού η εκπληκτική Σασουόλο απέσπασε εύκολα σκορ 2-2 και διεύρυνε στους οκτώ αγώνες το αήττητο σερί της στη Serie A.

O Γκρεγκουάρ Ντεφρέλ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κώστα Μανωλά κι άνοιξε το σκορ με συρτό πλασέ στο 22ο λεπτό, ο Τότι ισοφάρισε από θέση οφσάιντ στο 36ο, ενώ ο Ματέο Πολιτάνο ξανάδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, το μεγαλύτερο μέρος του οποίου είχε φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, το δεύτερο άρχισε με ένα υπέροχο γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ, αλλά στη συνέχεια επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, με συνέπεια το 2-2 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον (64' Φλορέντζι), Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Τοροσίδης, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Σαλάχ, Τότι (72' Τζέκο), Ιτούρμπε (50' Φαλκέ).

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Καναβάρο, Γκατσόλα, Πελούζο, Ατσέρμπι, Μισιρόλι, Μαγκνανέλι, Ντάνκαν (59' Μπιοντίνι), Πολιτάνο (81' Μπεράρντι), Φλόρο Φλόρες (64' Σανσόνε), Ντεφρέλ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2015

19:00 Ουντινέζε - Έμπολι 1-2

(19' Σαπάτα - 73' Παρέδες, 90+2' Μακαρόνε)

21:45 Μίλαν - Παλέρμο 3-2

(21', 75' Μπάκα, 40' Μποναβεντούρα - 32', 72' Χίλιεμαρκ)

16:00 Ρόμα - Σασουόλο 2-2

(36' Τότι, 49' Σαλάχ - 22' Ντεφρέλ, 45' Πολιτάνο)

16:00 Τορίνο - Σαμπντόρια 2-0

(18', 24' Κουαλιαρέλα)

19:00 Κάρπι - Φιορεντίνα 0-1

(35' Μπαμπακάρ)

21:45 Νάπολι - Λάτσιο 5-0

(14', 59' Ιγκουαΐν, 35' Άλαν, 47' Ινσίνιε, 79' Γκαμπιαντίνι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Μασιέλο (82' Ραϊμόντι), Στεντάρντο, Παλέτα, Μπελίνι, Γκράσι (77' Τσιγκαρίνι), Ντε Ρουν, Κούρτιτς, Μοράλες, Ντένις (62' Μονατσέλο), Γκόμες.

Βερόνα (4-3-3): Γκολίνι, Πιζάνο, Μάρκες (70' Μπιανκέτι), Μόρας, Σουπραγέ, Σάλα (91' Σιλιγκάρντι), Βιβιάνι, Γκρέκο, Γιάνκοβιτς, Τόνι (25' Πατσίνι), Γκόμες.

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Φεράρι, Οικονόμου, Ροσετίνι, Μασινά, Ταϊντέρ, Ντιαβαρά (55' Κρίσετιγκ), Πούλγκαρ, Μπριέντσα (79' Φάλκο), Ντέστρο (74' Μανκόσου), Μουνιέ.

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόσι, Ντιακιτέ, Πάβλοβιτς, Μπλάντσαρντ, Σαμάρκο, Τόνεβ (61' Σοντίμο), Τσίμπσα, Ντιονίσι, Παγκανίνι (80' Βέρντε), Λόνγκο (54' Τσιοφάνι).

Τορίνο (3-5-2): Πάντελι, Μορέτι, Μπόβο, Μολινάρο, Γκλικ, Μπρούνο Πέρες (76' Τζαπακόστα), Βίβες, Άκουα (84' Μπενάσι), Μπάσελι, Κουαλιαρέλα, Μπελότι (56' Λόπες).

Σαμπντόρια (4-3-3): Βιβάνο, Σιλβέστρε, Μόισαντερ, Ρετζίνι (46' Χριστοδουλόπουλος), Περέιρα, Μπαρέτο, Σοριάνο (82' Ροντρίγκες), Φερνάντο, Ιβάν (62' Κορέα), Έντερ, Μουριέλ.

Κάρπι (3-5-1-1): Μπενούσι, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Λετίτζια (76' Λατσάρι), Μπούμπνιτς, Γκάμπριελ Σίλβα, Κόφι (57' Ντι Γκαούντιο), Λόλο,Φέντελε, Μποριέλο, Μάτος (71' Μπακόγκου).

Φιορεντίνα (3-4-3): Ταταρουσάνου, Ροντρίγκες, Πασκουάλ (46' Μάρκος Αλόνσο), Ρονκάγλια, Τόμοβιτς, Ζιλμπέρτο Ζούνιορ, Σουάρεθ, Βαλέρο, Ρόσι (58' Κάλινιτς), Μπαμπακάρ, Μπερναρντέσκι (76' Βερδού).