28η αγ.: Ανέκτησε τα ηνία η Γιουβέντους, στοπ σε Μίλαν

Η Γιουβέντους επιβλήθηκε της Αταλάντα και ξαναπέρασε τη Νάπολι στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A. Μηδέν στα τρία για τη Μίλαν στην έδρα της Σασουόλο, η Ίντερ διατήρησε την παράδοση με Παλέρμο.

Μπαρτζάλι-Γιουβέντους-Αταλάντα

Η Νάπολι συνεχίζει να ασκεί πίεση στη Γιουβέντους για το σκουντέτο, ωστόσο η πρωταθλήτρια Ιταλίας συνεχίζει απτόητη στην υπεράσπιση των κεκτημένων, επικρατώντας με 2-0 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο και ανακτώντας την πρωτιά στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A. Η "γηραιά κυρία" προηγήθηκε με έναν ασυνήθιστο σκόρερ, τον Αντρέα Μπαρτσάλι στο 24', σε ένα 1ο ημίχρονο όπου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο με κατοχή μπάλας 68%, αλλά ανίκανη να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε πολλά γκολ.

Ντιμπάλα-Γιουβέντους-Αταλάντα

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν κάπως την αναμέτρηση, ωστόσο ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν αισθανόταν κατά βάση ασφαλής, προσπερνώντας στην 5η θέση των μεγαλύτερων σερί απαραβίαστης εστίας τον πρώην τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Νταβίντε Πινάτο, που το 1996-1997 είχε κρατήσει το μηδέν για 757 λεπτά στο πρωτάθλημα. Ο Μαριο Λεμινά που είχε περάσει ως αλλαγή έκανε το 2-0 με πανέμορφη ατομική προσπάθεια και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αταλάντα (3-5-2): Σπορτιέλο, Τολόι, Παλέτα, Μαζιέλο, Κόντι (55' Ντ' Αλεσάντρο), Κούρτιτς, Ντε Ρουν, Τσιγκαρίνι (78' Ντιαμάντι), Ντραμέ, Μονακέλο (66' Ραϊμόντι), Μποριέλο

Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι, Εβρά, Κεντίρα (68' Λεμινά), Μαρκίζιο, Πογκμπά, Περέιρα (81' Σάντρο), Ντιμπάλα (89' Μοράτα), Μάντζουκιτς

Ίντερ

Η Ίντερ υποδεχόταν ίσως τον πιο... καλοδεχούμενο αντίπαλο στη Serie A, την Παλέρμο, η οποία δεν είχε καταφέρει να φύγει με νίκη ποτέ από το "Τζιουζέπε Μεάτσα" για το πρωτάθλημα. Αυτό συνέβη και φέτος, αφού οι "νερατζούρι" επιβλήθηκαν με 3-1 και συνεχίζουν την αντεπίθεση για να προλάβουν το τρένο του Champions League μέσω των πλέι οφ της 3ης θέσης. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Άντεμ Λιάγιτς έσπασε την... κατάρα των έντεκα σερί αγώνων δίχως γκολ και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 23', ο Μάουρο Ικάρντι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και άρχισε να διαμορφώνει συνθήκες νίκης για την Ίντερ.

Παλέρμο

Παρά την απουσία του Σαμίρ Χαντάνοβιτς λόγω γρίπης, ο Χουάν Πάμπλο Καρίσο στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων πλην της φάσης του 45ου λεπτού, όταν ο Φράνκο Βάσκες ξεχύθηκε στην κόντρα και μείωσε σε 2-1. Οι "ροζανέρι", μάλιστα, μπήκαν καλύτερα στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο ο Ιβάν Πέρισιτς με κεφαλιά "ψαράκι" τους έκοψε τη φόρα στο 53'. Ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Στέφανο Σορεντίνο να σταματάει τον Μαρσέλο Μπρόζοβιτς και τον Καρίσο τον Ούρος Τζούρτζεβιτς στη συνέχεια, διατηρώντας το 3-1.

Ίντερ (4-2-3-1): Καρίσο, Ναγκατόμο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ντ' Αμπρόζιο, Μεδέλ (88' Μέλο), Κοντογκμπιά, Λιάγιτς (66' Μπρόζοβιτς), Παλάσιο (79' Μπιαμπιανί), Πέρισιτς, Ικάρντι

Παλέρμο (3-5-2): Σορεντίνο, Βιτιέλο, Γκονσάλες, Αντζέλκοβιτς, Ρισπόλι (84' Μπάλογκ), Χίλιεμαρκ, Μαρέσκα, Τσότσεβ (68' Κουαΐσον), Πετσέλα, Βάσκες, Τζιλαρντίνο (71' Τζούρτζεβιτς)

Sassuolo's Alfred Duncan jubilates after scoring a goal during the Italian Serie A soccer match US Sassuolo vs AC Milan at Mapei Stadium in Reggio Emilia,Italy, 6 March 2016. ANSA/SERENA CAMPANINI
Ντάνκαν-Σασουόλο-Μίλαν ANSA

Η Μίλαν ήταν αήττητη από τον Νοέμβριο του 2015 εκτός έδρας. Τότε, μάλιστα, υποτάχθηκε δύσκολα στη Γιουβέντους. Περίπου 3,5 μήνες μετά ηττήθηκε ξανά, πολύ πιο εύκολα, στο "Τσιτα ντελ Τρικολόρε" της Σασουόλο με 2-0 και έμεινε πίσω στη μάχη της 3ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League. Σε μία έδρα όπου έχει καταγράψει δύο ήττες και στις δύο προηγούμενες επισκέψεις, η αρχή ήταν άσχημη για τους "ροσονέρι", αφού ο Άλφρεντ Ντάνκαν άνοιξε το σκορ με... οβίδα από τα όρια της μεγάλης περιοχής στο 27ο λεπτό.

Foto LaPresse - Alessandro Fiocchi
06/03/2016 Reggio Emilia ( Italia)
Sport Calcio
Sassuolo - Milan
Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - Stadio "Mapei Stadium"
Nella foto: Balotelli
Photo LaPresse - Alessandro Fiocchi
06/03/2016 Reggio Emilia ( Italy)
Sport Soccer
Italian Football Championship League A TIM 2015 2016 - "Mapei Stadium"
In the pic: Balotelli
Μπαλοτέλι-Μπεράρντι-Μίλαν-Σασουόλο LAPRESSE

Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς είχε παρατάξει στην επίθεση το δίδυμο Κάρλος Μπάλα - Μάριο Μπαλοτέλι, μετά από τον τραυματισμό του Εμπάιγ Νιάνγκ σε τροχαίο, ωστόσο δεν πήρε τίποτα από τον Super Mario και τον αντικατέστησε στο 55' με τον σαφώς πιο δραστήριο Ζερεμί Μενέζ. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες καλές στιγμές και στο 71' έφτασαν σε δεύτερο γκολ με τον Νίκολα Σανσόνε. Η αποβολή του Γκρεγκουάρ Ντεφρέλ πέντε λεπτά αργότερα αναπτέρωσαν το ηθικό των φιλοξενουμένων, ωστόσο η φλύαρη υπεροχή δεν εξελίχθηκε σε ευκαιρίες και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βερσάλικο, Καναβάρο (54' Αντέι), Ατσέρμπι, Πελούζο, Μισιρόλι (63' Μπιοντίνι), Μανιανέλι, Ντάνκαν, Μπεράρντι (86' Φαλτσινέλι), Ντεφρέλ, Σανσόνε

Μίλαν (4-4-2): Ντοναρούμα, Ντε Σίλιο, Άλεξ, Σαπάτα (69' Ρομανιόλι), Αντονέλι, Χόντα (82' Μπόατενγκ), Κούτσκα, Μπερτολάτσι, Μποναβεντούρα, Μπάκα, Μπαλοτέλι (55' Μενέζ)

# Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν έφτασε τα 836 λεπτά δίχως να δεχθεί γκολ στο πρωτάθλημα, περνώντας στην 3η θέση της σχετικής λίστας στη Serie A: Σεμπαστιάνο Ρόσι (Μίλαν) 929 λεπτά, Ντίνο Τζοφ (Γιουβέντους) 903 λεπτά, Τζιανλουίτζι Μπουφόν (Γιουβέντους) 836 λεπτά, Μάριο ντα Πότσο (Τζένοα) 791 λεπτά, Ιβάν Πελιτσόλι (Ρόμα) 774 λεπτά.

# Ταυτόχρονα, ισοφάρισε τον Ντίνο Τζοφ σε αριθμό απαραβίαστων εστιών στη Serie A, ενώ με 775 λεπτά δίχως γκολ στο πρωτάθλημα, κατέρριψε το ρεκόρ από την εποχή που οι νίκες δίνουν 3 βαθμούς.

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εντός έδρας νίκη της Τζένοα επί της Έμπολι με 1-0.

# Ο Ορέστης Καρνέζης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και δέχθηκε δύο γκολ στην εκτός έδρας ήττα 2-0 της Ουντινέζε από τη Φροζινόνε.

# Ο Μάριος Οικονόμου βρέθηκε ξανά στον πάγκο της Μπολόνια, στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία με την Κάρπι.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή 4 Μαρτίου 2015

21:45 Ρόμα - Φιορεντίνα 4-1

(22' Ελ Σαραουί, 25', 58' Σαλάχ, 38' Περότι - 45'+3' πεν. Ίλιτσιτς)

Σάββατο 5 Μαρτίου 2015

19:00 Βερόνα - Σαμπντόρια 0-3

(6' Σοριάνο, 11' Κασάνο, 30' Χριστοδουλόπουλος)

21:45 Νάπολι - Κιέβο 3-1

(6' Ιγκουαΐν, 38' Κίρικες, 70' Καγεχόν - 2' Ριγκόνι)

21:45 Ίντερ - Παλέρμο 3-1

(11' Λιάγιτς, 23' Ικάρντι, 54' Πέρισιτς - 45' Βάσκες)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μακσίμοβιτς, Γκλικ, Μορέτι, Πέρες (80' Τζαπακόστα), Ακουά, Βίβες (86' Όμπι), Μπενάσι (79' Μπαζέλι), Μολινάρο, Μπελότι, Ιμόμπιλε

Λάτσιο (4-3-1-2): Μαρκέτι, Κονκό, Μπίσεβατς, Χουντ, Λούλιτς (40' Μπράαφαϊντ), Κατάλντι (40' Μιλίνκοβιτς Σάβιτς), Μπίγλια, Πάρόλο, Άντερσον, Τζόρτζεβιτς, Κλόζε (73' Κεϊτά)

Τζένοα (3-5-2): Περίν, Ίτσο, Μπουρδίσο, Ντε Μαϊό, Ανσάλντι, Ρινκόν, Ταχτσίδης (82' Σίλβα), Ριγκόνι, Λασάλτ, Σούσο (46' Τσέρτσι), Πάντεβ (88' Καπέλ)

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Τσόσιτς, Αριάουντο, Τζαμπέλι (75' Μπιτάντε), Ζιελίνσκι, Παρέδες, Μπίχελ (52' Σαπονάρα), Κρότσε, Μεχεντλίτζε, Μακαρόνε (52' Πουτσιαρέλι)

Φροζινόνε (4-3-3): Λεάλι, Ρόζι, Αϊετί, Μπλανκάρντ, Πάβλοβιτς, Φράρα (82' Τσιμπσάχ), Γκόρι (90+'1 Γκούχερ), Κραγκλ, Παγκανίνι, Ντ. Τσιοφάνι, Ντιονίζι (90' Καρλίνι)

Ουντινέζε (4-3-3): Καρνέζης, Πίρις, Ντανίλο, Φελίπε (15' Ερτό), Αντνάν, Μπαντού (59' Μάτος), Γκιλιέρμε, Κουζμάνοβιτς, Φερνάντες, Ντι Νατάλε, Τερό (71' Πέριτσα)

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Εμπάιγ, Γκασταλντέλο, Μαϊέτα, Κονστάντ (65' Μαζίνα), Ντονσάχ (77' Μπριέντζα), Ντιαβαρά, Ταϊντέρ, Μουνιέ (46' Φλόκαρι), Ντέστρο, Τζιακερίνι

Κάρπι (3-5-2): Μπέλες, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Γκαλιόλο, Λετίτζια, Κρίμι, Μπιάνκο (65' Λόλο), Κοφί, Πόλι, Βέρντι (22' Λαζάνια), Μανκόζου (74' Μπακογκού)