5η αγ.: Ιστορική γκέλα για Γιουβέντους, μοιραίος ο Μανωλάς

Σοκ στο 92' για Γιουβέντους με αντίπαλο την ουραγό Φροζινόνε, το αυτογκόλ του Κώστα Μανωλά οδήγησε τη Ρόμα σε ήττα, πάντα πρώτη με απόλυτο η Ίντερ στη Serie A.

Η πιο "φτωχή" ομάδα της Serie A και μία από τις πιο αδύναμες στην ιστορία της κατηγορίας, η Φροζινόνε, έγραψε ιστορία αφού απέσπασε ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο τη Γιουβέντους μέσα στο Τορίνο και πήρε τους πρώτους βαθμούς για φέτος. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι υποτίμησε τον αντίπαλο και γι' αυτό επέλεξε τον Νέτο στο τέρμα και τον Σιμόνε Τζάτζα στην κορυφή, αμφότεροι κάνοντας ντεμπούτο στη σεζόν. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, με τους "μπιανκονέρι" να έχουν την κατοχή, αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 1ο μέρος.

Σοντίμο-Μπαρτζάλι-Γιουβέντους-Φροζινόνε

Το 2ο άρχισε ιδανικά, με τον Τζάτζα να σκοράρει (μετά από κόντρα) στην πρώτη εμφάνισή του στην ενδεκάδα της "γηραιάς κυρίας" και να δείχνει τον δρόμο για τη νίκη. Οι Πάουλο Ντιμπάλα και Τζιόρτζιο Κιελίνι που είχαν περάσει στον αγώνα, ενίσχυσαν την ποιότητα των γηπεδούχων στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο οι παίκτες του Ρομπέρτο Στελόνε δεν λύγισαν. Ο Νικόλα Λεάλι δεν δέχθηκε άλλο τέρμα και ο Λεονάρντο Μπλάνκαρντ ισοφάρισε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας τον πρώτο εκτός έδρας πόντο στη Φροζινόνε.

Γιουβέντους (4-3-3): Νέτο, Λίχτσταϊνερ (46' Κιελίνι), Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Σάντρο, Στουράρο (46' Ντιμπάλα), Λεμινά, Πογμπά, Κουαδράδο, Τζάτζα (77' Ερνάνες), Περέιρα

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Μ. Τσιοφάνι (83' Ρόζι), Ντιακιτέ, Μπλάνκαρντ, Κριβέλο, Φράρα, Γκόρι, Τσιμπσάχ (71' Τόνεβ), Σοντίμο, Ντ. Τσιοφάνι, Καστίγιο (85' Ντιονίζι)

Σαμπντόρια-Ρόμα

Το αήττητο της Ρόμα τη φετινή σεζόν έλαβε τέλος, αφού οι "τζιαλορόσι" έχασαν με 2-1 στο Μαράσι από τη Σαμπντόρια και έμειναν πίσω στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα, έχασε ευκαιρίες, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο "πλήρωσε" την αναποτελεσματικότητά της. Στο 50ό λεπτό ο Έντερ άνοιξε το σκορ για τη "Σαμπ", με συνέπεια ο Ζερβίνιο να περάσει στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να διαταράξει την άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Εμιλιάνο Βιβιάνο δεν πτοήθηκε, έσωσε τα περισσότερα σουτ που ήρθαν κατά πάνω του και δεν τα κατάφερε μόνο σε δύο περιπτώσεις. Στην πρώτη, ο Μοχάμεντ Σαλάχ ισοφάρισε σε 1-1 και στη δεύτερη, σε σουτ του Μιραλέμ Πιάνιτς, τον έσωσε το δοκάρι. Στο 85ο λεπτό της συνάντησης, ο Έντερ έκανε ξανά άνω κάτω την άμυνα των φιλοξενουμένων, έβγαλε τη σέντρα στη μικρή περιοχή και ο Κώστας Μανωλάς (βασικός, με τον Βασίλη Τοροσίδη στον πάγκο, όπως και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στον αντίποδα) που προσπάθησε να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Σαμπντόρια (4-3-1-2): Βιβιάνο, Περέιρα, Σιλβέστρε (29' Μόισαντερ), Ζουκάνοβιτς, Μεσμπάχ, Μπαρέτο, Φερνάντο, Σοριάνο, Κορέα (50' Ιβάν), Μουριέλ (78' Κασάνο), Έντερ

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Φλορέντζι, Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Ντιν, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν (87' Ιτούρμπε), Σαλάχ (87' Ουτσάν), Τζέκο, Φαλκέ (60' Ζερβίνιο)

Ημέρες... Ελένιο Ερέρα ζει η Ίντερ, η οποία έκανε το χρέος της και απέναντι στη Βερόνα, νίκησε με 1-0 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" και πραγματοποιεί την καλύτερη εκκίνηση από το 1966-1967 με πέντε στα πέντε. Οι "νερατζούρι" είχαν έναν ανέλπιστο πρωταγωνιστή στην ενδεκάδα (και στη σεζόν), τον Φελίπε Μέλο, ο οποίος ήταν απροσπέλαστος αμυντικά, ωστόσο αποδείχθηκε το ίδιο χρήσιμος και επιθετικά.

Ο Βραζιλιάνος μέσος σημείωσε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης στο 56ο λεπτό και στη συνέχεια φρόντισε να μην χαθούν οι τρεις βαθμοί της νίκης. Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα (βασικός) προσπάθησε, είχε κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, με την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι να φτάνει στο +10 από τη Γιουβέντους.

Ίντερ (4-1-2-2-1): Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μεδέλ, Μιράντα, Τέλες (89' Ρανόκια), Μέλο, Γκουαρίν, Κοντογκμπιά (63' Μπιαμπιανί), Πέρισιτς, Λιάγιτς (57' Γιόβετιτς), Ικάρντι

Βερόνα (3-5-2): Ραφαέλ, Μπιανκέτι, Μόρας, Χελάντερ, Πιζάνο, Σάλα (75' Τζακάνι), Βιβιάνι, Γκρέκο, Αλμπερτάτσι (71' Σουπραγέν), Γκόμες, Πατσίνι (21' Σιλιγκάρντι)

Μετά από δύο σερί πεντάρες, η Νάπολι επανήλθε στη... σκληρή πραγματικότητα της σεζόν και μετά από 45 παιχνίδια αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0, με την Κάρπι εκτός έδρας. Η αναμέτρηση του "Αλμπέρτο Μπράλια" δεν είχε πολύ δράση, παρότι ο Μαουρίτζιο Σάρι δεν έκανε πολλές αλλαγές από την ομάδα που διέλυσε με 5-0 τη Λάτσιο πριν από τρεις ημέρες. Οι γηπεδούχοι κράτησαν σε χαμηλό ρυθμό το παιχνίδι και από τη στιγμή που ο Γκονσάλο Ιγκουαίν και ο Λορέντζο Ινσίνιε δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, το έργο τους έγινε πιο εύκολο.

Το man-to-man των γηπεδούχων δυσκόλεψε αρκετά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι, πάντως, έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο 2ο ημίχρονο. Ο Σάρι άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1, έριξε στη μάχη τον Μανόλο Γκαμπιαντίνι, ο οποίος επίσης είχε μία μεγάλη στιγμή, ωστόσο δεν αποτράπηκε η πρώτη "λευκή" ισοπαλία της σεζόν στη Serie A.

Κάρπι (3-5-1-1): Μπενούσι (29' Μπέρκιτς), Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Μπούμπνιτς, Λετίτζια, Λόλο, Κόφι, Φεντέλε, Σίλβα, Μάτος (89' Λαζάνια), Μπακογκού (68' Μποριέλο)

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλάν, Βαλντιφιόρι (61' Ζορζίνιο), Χάμσικ (84' Καγεχόν), Μέρτενς (68' Γκαμπιαντίνι), Ιγκουαΐν, Ινσίνιε

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης αγωνίστηκε στο 1ο ημίχρονο της ήττας της Τζένοα από τη Λάτσιο στο "Ολίμπικο" με 2-0.

# Ο Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα της Μπολόνια από τη Φιορεντίνα με 2-0.