1η αγ.: Ο Ντοναρούμα έσωσε τη Μίλαν, γκέλες για Ίντερ, Νάπολι

Ο Κάρλος Μπάκα σημείωσε χατ τρικ, ωστόσο ένα χαμένο πέναλτι στο 95' έκρινε τα πάντα στη νίκη της Μίλαν επί της Τορίνο. Η νέα σελίδα της Ίντερ γύρισε με ήττα από την Κιέβο. Δύο πόντους έχασε η Νάπολι στην Πεσκάρα.

Μπάκα-Μίλαν

Απίστευτο φινάλε και μία... αυτοκτονία που αποτράπηκε την ύστατη στιγμή περιελάμβανε η πρεμιέρα της Μίλαν στη φετινή σεζόν κόντρα στην Τορίνο. Τα τρία γκολ του Κάρλος Μπάκα δεν ήταν αρκετά για τους "ροσονέρι", οι οποίοι χρειάστηκαν πέναλτι του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρουν τη νίκη 3-2 και να αποφύγουν την απώλεια τριών βαθμών, σε έναν αγώνα που είχαν διαφορά δύο γκολ στο 90'. Η εποχή Βιτσέντζο Μοντέλα και Κινέζων ιδιοκτητών άρχισε χωρίς μεταγραφές στη βασική ενδεκάδα για τους γηπεδούχους. Η μεταστροφή του Μπάκα και η απόφαση για παραμονή στην ομάδα, όμως, αποδείχθηκε... μεταγραφή, αφού ο Κολομβιανός επιθετικός ήταν εξαιρετικός και συνάμα αποτελεσματικός όπως και στην πρώτη σεζόν του στη Serie A.

Μπάκα-Μίλαν

Στο 38ο λεπτό άνοιξε λογαριασμό για φέτος, με τον Αντρέα Μπελότι να κάνει το ίδιο με την έναρξη του 2ου μέρους. Στο 50' ο Μπάκα ξαναχτύπησε με το 21ο τέρμα του σε 39 συμμετοχές, σε έναν αγώνα όπου οι άμυνες των δύο ομάδων έδιναν διαγωνισμό... ανικανότητας. Στο 62ο λεπτό, η Μίλαν κέρδισε πέναλτι, ο Μπάκα εκτέλεσε εύστοχα και το 3-1 έδειχνε να "κλειδώνει" τη νίκη. Το "αγκάθι" στα μετόπισθεν, όμως, παρέμεινε και μετά από κάποιες ευκαιρίες, η "γκρανάτα" (για την οποία ο Παναγιώτης Ταχτσίδης που επέστρεψε, έμεινε στον πάγκο) μείωσε στο 91' με τον Ντανιέλε Μπαζέλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκαμπριέλ Παλέτα ανέτρεψε τον Μπελότι, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, αλλά ο επιθετικός της Τορίνο ηττήθηκε από τον Ντοναρούμα και ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς απέτυχε να πάρει εκδίκηση για την περσινή απόλυσή του από τη Μίλαν.

Μίλαν (4-3-3): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Παλέτα, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα (73' Μπερτολάτσι, 78' Πόλι), Σούσο, Μπάκα (87' Αντριάνο), Νιάνγκ

Τορίνο (4-3-3): Παντέλι, Ντε Σιλβέστρι, Ροσετίνι, Μορέτι, Μολινάρο, Ακουά, Βίβες (58' Λόπες), Όμπι (69' Μπαζέλι), Μαρτίνες, Μπελότι, Λιάγιτς (28' Μπογέ)

Ίντερ

Ο Φρανκ ντε Μπουρ στην άκρη του πάγκου, οι Αντρέα Καντρέβα και Έβερ Μπανέγα στην ενδεκάδα και οι Κινέζοι ιδιοκτήτες στα επίσημα δεν αρκούσαν ώστε η Ίντερ να αποφύγει την ήττα 2-0 από την Κιέβο στην πρεμιέρα της σε μία νέα, μεταβατική σεζόν. Ο Βάλτερ Μπίρσα έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει εναντίον των "νερατζούρι" σε πρεμιέρα Serie A μετά από το 2011 και με ακόμα ένα γκολ, "σκότωσε" κάθε ελπίδα αισιοδοξίας για μία τελείως διαφορετική φετινή χρονιά.

Ίντερ-Κιέβο

Ο Ολλανδός τεχνικός παρέταξε την Ίντερ με σύστημα 3-4-1-2 και τον Μπανέγα σε ελεύθερο ρόλο, ωστόσο η δημιουργία αποδείχθηκε προβληματική για τους φιλοξενούμενους. Δύο καλές στιγμές δεν ήταν αρκετές για να νικήσουν τον Στέφανο Σορεντίνο και στο 49' ήρθε η πρώτη τιμωρία από τον Μπίρσα. Η είσοδος των Ιβάν Πέρισιτς και Μαρσέλο Μπρόζοβιτς μετέτρεψαν το σχήμα σε 3-4-1-2, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά. Στο 81ο λεπτό, ο πρώην μέσος της Μίλαν νίκησε ξανά τον Σαμίρ Χαντάνοβιτς με όμορφο πλασέ και το 2-0 σήμανε την... άκυρη εκκίνηση της Ίντερ.

Κιέβο (4-3-1-2): Σορεντίνο, Κατσιατόρε, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Γκόμπι, Κάστρο (62' Ριγκόνι), Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι, Μπίρσα (86' Παριτζίνι), Μετζιορίνι (77' Πελισιέρ), Ινγκλέζε

Ίντερ (3-4-1-2): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Μεδέλ, Μιράντα, Ντ' Αμπρόζιο, Κοντογκμπιά, Καντρέβα (60' Πέρισιτς), Ναγκατόμο, Μπανέγα (70' Μπρόζοβιτς), Έντερ (75' Παλάσιο), Ικάρντι

Μέρτενς-Νάπολι

Η Νάπολι είδε τον... Χάρο με τα μάτια της κόντρα στην Πεσκάρα, αλλά στη μετά Γκονσάλο Ιγκουαΐν εποχή, ο Ντρις Μέρτενς έπαιξε τον ρόλο του Αργεντινού και με δύο γκολ σε τρία λεπτά διέσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2. Οι περσινοί φιναλίστ του πρωταθλήματος αντιμετώπισαν μεγάλες δυσκολίες απέναντι στους "νεοφώτιστους" και κυρίως στις αντεπιθέσεις τους. Ο Αχμέντ Μπεναλί στο 8' άνοιξε το σκορ για την Πεσκάρα και στο 35' ο Τζιανλούκα Καπράρι από κοντά έκανε το 2-0.

Πεσκάρα

Οι "παρτενοπέι" είχαν την εδαφική υπεροχή, είχαν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά δεν είχαν τελικές με αξιώσεις προς την εστία του Αλμπέρτο Μπιτσάρι. Ο Μαουρίτζιο Σάρι αντικατέστησε τον Λορέντζο Ιντσίνιε με τον Μέρτενς και τον Μανόλο Γκαμπιαντίνι με τον Αρκάντιους Μίλικ (ντεμπούτο) στο 53' και δικαιώθηκε. Στο 60' και στο 63' ο Βέλγος εξτρέμ ισοφάρισε σε 2-2 και έδωσε άλλη πνοή στον αγώνα. Στο 77ο λεπτό, ο Ντάριο Ζούπαριτς κλότσησε τον Πιότρ Ζιελίνσκι (ντεμπούτο) στο πρόσωπο στην προσπάθειά του να διώξει, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, ωστόσο μετά από συνεννόηση με τον επόπτη γραμμής το πήρε πίσω, διότι είχε προηγηθεί φάουλ στον τερματοφύλακα της Πεσκάρα. Το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους και η Νάπολι άρχισε με... μειονέκτημα την προσπάθεια αποκαθήλωσης της Γιουβέντους.

Πεσκάρα (4-1-2-2-1): Μπιτσάρι, Τζαμπάνο, Γκιόμπερ, Κόντα (71' Ζούπαριτς), Μπιράγκι, Μπρούγκμαν (86' Κρεσέντζι), Κριστάντε, Μεμουσάι (64' Μανάι), Μπεναλί, Βέρε, Καπράρι

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλάν, Βαλντιφιόρι, Χάμσικ (71' Ζιελίνσκι), Καγεχόν, Γκαμπιαντίνι (53' Μίλικ), Ινσίνιε (53' Μέρτενς)

# Ο Μάριος Οικονόμου πέρασε ως αλλαγή στο 55', στη νίκη της Μπολόνια με 1-0 επί της Κροτόνε.

# Στις εξέδρες του "Τζιουζέπε Μεάτσα" βρέθηκε και ο τεχνικός της Ζαλγκίρις και πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.