30ή αγ.: Η Ρόμα κράτησε την απόσταση από την Ίντερ

Η Ρόμα διατήρησε το αήττητο σερί χάρη σε γκολ στο 84' απέναντι στην Ίντερ, με την "ψαλίδα" μεταξύ των δύο ομάδων να μένει στους πέντε βαθμούς.

Ναϊνγκολάν-Ρόμα-Ίντερ

Ένα γκολ του Ρατζά Ναϊνγκολάν στα τελευταία λεπτά απέτρεψε την εντός έδρας ήττα της Ρόμα από την Ίντερ και διατήρησε αναλλοίωτη την απόσταση των δύο ομάδων στη μάχη για τις θέσεις του Champions League. Το τελικό 1-1 βρήκε και τις δύο ομάδες με ένα... παράπονο, αφού οι "νερατζούρι" είχαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το 84ο λεπτό, ενώ οι "τζιαλορόσι" διαμαρτύρονται δικαίως για ένα πέναλτι στο 2ο ημίχρονο. Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση, αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και γρήγορο ρυθμό, ωστόσο στο 1ο μέρος ελάχιστες πολύ καλές στιγμές, με εξαίρεση μία ευκαιρία του Στεφάν ελ Σαραουί από κοντά που έσωσε ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς.

Ίντερ-Ρόμα

Η άμυνα του Κώστα Μανωλά (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, στον πάγκο ο Βασίλης Τοροσίδης) άνοιξε στο 53ο λεπτό και ο Ιβάν Πέρισιτς άνοιξε το σκορ για τους "νερατζούρι" που πήραν το μομέντουμ και άρχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και τα γεγονότα. Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι έβλεπε το σερί οκτώ νικών στο πρωτάθλημα να κινδυνεύει και έριξε στον αγώνα τον Έντιν Τζέκο. Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι, από την πλευρά του καθυστέρησε πολύ να κάνει τη δική του κίνηση και όταν το έπραξε με τον Ρέι Μανάι στο 82', δεν είχε αποτέλεσμα. Μετά από κάποιες εκατέρωθεν καλές στιγμές, η δράση μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Ίντερ στα τελευταία λεπτά και ο Ναϊνγκολάν με μία προβολή κατόρθωσε να διασώσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Φλορέντζι, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν (81' Έμερσον), Πιάνιτς, Κεϊτά (57' Τζέκο), Ναϊνγκολάν, Σαλάχ, Περότι, Ελ Σαραουί (90+3' Ντε Ρόσι)

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ναγκατόμο, Μπρόζοβιτς, Μεδέλ, Μπιαμπιανί (82' Μανάι), Λιάγιτς (86' Μέλο), Πέρισιτς, Έντερ

# Σάββας Γκέντσογλου και Αντώνης Πετρόπουλος έμειναν εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη 2-1 της Μπάρι επί της Νοβάρα για τη μάχη ανόδου από τη Serie B.

# Ο Γιώργος Μακρής παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Πίζα με την Λ' Ακουίλα για τη Lega Pro.

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί (43' Μπιτάντε), Τονέλι, Κόστα, Ρούι, Ζιελίνσκι (63' Μπίχελ), Παρέδες, Κρότσε, Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (86' Μεχεντλίτζε)

Παλέρμο (4-1-4-1): Σορεντίνο, Στρούνα, Γκονσάλες, Αντζέλκοβιτς, Πετσέλα (46' Λαζάαρ), Γιάγιαλο, Κουαΐσον (80' Μπεντιβένια), Χίλιεμαρκ, Μπρούγκμαν (86' Μαρέσκα), Τραϊκόβσκι, Βάσκες