Κυπελλούχος Ολλανδίας η Φέγενορντ

Η Φέγενορντ νίκησε την Ουτρέχτη στον τελικό και επέστρεψε στους τίτλους μετά από οκτώ χρόνια.

Φέγενορντ

Η Φέγενορντ κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας για δωδέκατη φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά από οκτώ χρόνια, επικρατώντας 2-1 της Ουτρέχτης στον τελικό του "Ντε Κάιπ".

Ο Μίχιλ Κράμερ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ρότερνταμ στο 42ο λεπτό με κεφαλιά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ραμόν Λέουβιν στο 51ο λεπτό. Τη λύση έδωσε ο Φίλιπ Μπεντνάρεκ, ο οποίος σημείωσε αυτογκόλ στο 75ο και ουσιαστικά έδωσε το τρόπαιο στη Φέγενορντ, η οποία κλείνει με επιτυχία τη σεζόν.

Ο Τζιοβάνι φαν Μπρόνκχορστ, σε ηλικία 41 ετών, πανηγύρισε τον "παρθενικό" τίτλο ως πρώτος προπονητής, έχοντας αναλάβει την τεχνική ηγεσία του συλλόγου από τον Φρεντ Ρούτεν το καλοκαίρι του 2015.