Ο Μήτρογλου είπε ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον Σεμέδο!

Τέτοιες ευκαιρίες δεν τις σπαταλά ο Κώστας Μήτρογλου. Όλα τα λεφτά βέβαια η εντυπωσιακή ενέργεια του Νέλσον Σεμέδο.

Το εντός έδρας παιχνίδι κυπέλλου με τη Μαρίτιμο αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση για την Μπενφίκα, η οποία από το πρώτο ημίχρονο είχε σκορ πρόκρισης.

Μάλιστα το 3-0 των πρώτων 45 λεπτών, μετά τα γκολ των Σέρβι (2') και Πίτσι (38'), διαμορφώθηκε από κεφαλιά-ψαράκι του Κώστα Μήτρογλου. Ο οποίος οφείλει το πέμπτο εφετινό γκολ του στους "αετούς" στον Νέλσον Σεμέδο.

Ο 23χρονος ακραίος έκανε μια εντυπωσιακή ενέργεια από δεξιά, αφού πρώτα πρόλαβε την μπάλα και κατόπιν εξέθεσε με τρομερή ντρίμπλα τον αντίπαλο αμυντικό που έπεσε πάνω του για να τον ανακόψει. Το... κερασάκι ήταν η σέντρα ακριβείας στον Έλληνα φορ, ο οποίος καιροφυλακτούσε στο δεύτερο δοκάρι για να τελειώσει τη φάση!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μήτρογλου σκόραρε εκ νέου, για το 4-0 στο 54', όντας ξανά στην κατάλληλη θέση για να τελειώσει την αντεπίθεση!