Ντεμπούτο Λοντίγκιν με Ζενίτ

O Γιούρι Λοντίγκιν αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα της νέας του ομάδας, στο φιλικό παιχνίδι της Ζενίτ με την Σαχτάρ. Ο διεθνής τερματοφύλακας αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο με τη ρώσικη ομάδα να γνωρίζει την ήττα από τους Ουκρανούς με σκορ 1-0.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ντούγκλας Κόστα (69’), με τον Λοντίγκιν ωστόσο να πραγματοποιεί σε γενικές γραμμές πολύ καλή εμφάνιση. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η ομάδα του πρώην τερματοφύλακα της Ξάνθης δέχτηκε πολλή πίεση από την αντίπαλό της με τον Έλληνα γκολκίπερ να πραγματοποιεί ουκ ολίγες αποκρούσεις. Οι Ρώσοι αγωνίστηκαν για περισσότερο από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρόντιτς.