1η αγ.: Ονειρική επιστροφή η Λα Κορούνια

Με νίκη επί της Οσασούνα (2-0) συνδύασε την επιστροφή της στην Primera Division η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Η ομάδα της Γαλικίας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν το πέναλτι που κέρδισε ο Γκάμα και εκτέλεσε ο Ρίκι τράνταξε το δοκάρι του Φερνάντες.

Από πλευράς φιλοξενούμενων η σημαντικότερη ευκαιρία χάθηκε λίγο νωρίτερα. Ο πολύπειρος Μαρτσένα απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Αρίμπας, διατηρώντας το "μηδέν".

Η Ντεπορτίβο άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με σουτ του Ρίκι στην κλειστή γωνία του Φερνάντες, ο οποίος φέρει μεγάλη ευθύνη και εξασφάλισε τη νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με σκαφτό πλασέ του Ολιβέιρα.

Ως εκ τούτου η ομάδα της Γαλικίας έφτασε τις 189 νίκες στην Primera από το 2000 και έμεινε μόνη στην πέμπτη θέση της σχετικής κατάταξης (188 έχει η Βιγιαρεάλ).

Στο "Βαγέκας" το 0-0 δεν άλλαζε έως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Όταν δηλαδή ο Τρασόρας πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε στη Ράγιο Βαγεκάνο μια αναπάντεχη νίκη απέναντι στη Γρανάδα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Θέλτα - Μάλαγα 0-1

(84' Φαμπρίσε)

Σεβίλλη - Χετάφε 2-1

(34' Φάτσιο, 38' πεν. Νεγρέδο / 50' Αλέξις)

Μαγιόρκα - Εσπανιόλ 2-1

(2', 85' Χεμέντ / 6' Βακάσο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Μπέτις 3-5

47' Ντε Μάρκος, 67', 76' Σαν Χοσέ / 7' Κάστρο, 26', 86' Μολίνα, 31' Ετσεμπερία, 80' Ποθουέλο)

Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 1-1