27η αγ.: Χατ-τρικ ο Μέσι, "πεντάρα" η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς τον τίτλο με τελευταίο... θύμα της τη Ράγιο Βαγεκάνο, την οποία νίκησε εκτός έδρας με 5-1. Τρία γκολ ο Μέσι.

Με... σημαιοφόρο τον Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα έκανε μία ακόμη παρέλαση στο ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Ράγιο Βαγεκάνο εκτός έδρας με 5-1. Οι "μπλαουγκράνα" ξεκίνησαν κάπως νωθρά την αναμέτρηση, ωστόσο κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να σημειώσουν δύο γκολ, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 22' ο Ράκιτις εκμεταλλεύτηκε το... δώρο του Χουάν Κάρλος και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Νεϊμάρ έδωσε την 10η ασίστ στον Μέσι, ο οποίος έκανε το 0-2.

Λίλα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ράγιο έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Γιορέντε και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους. Οι "μπλαουγκράνα" εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή τους και στο 53' ο συνήθης ύποπτος Μέσι "έγραψε" το 0-3.

Η Ράγιο κατάφερε να μειώσει σε 1-3 στο 57' αλλά 10 λεπτά αργότερα η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο Σουάρες δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον Χουάν Κάρλος από την άσπρη βούλα. Αυτό που δεν κατάφερε ο Ουρουγουανός στο 67' το έκανε στο 72' ο Μέσι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, κάνοντας το 1-4. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αρντά Τουράν, ο οποίος στο 86' διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Ράγιο Βαγεκάνο: Χουάν Κάρλος, Κίνι, Γιορέντε, Κρέσπο, Τίτο, Ιτούρα, Τρασόρας, Εμπάρμπα, Πίτι (56' Καμπαγιέρο), Μπεμπέ (71' Αμάγια), Μανούτσο (80' Γκέρα).

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Σ. Ρομπέρτο (73' Αλέις Βιδάλ), Πικέ, Μαστσεράνο, Ματιέ, Ράκιτιτς (66' Αρντά Τουράν), Μπουσκέτς (77' Βερμάλεν), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες.