36η αγ.: "Λύγισε" στην Καταλονία η Σεβίλλη

Με το μυαλό στο Europa League ταξίδεψε στην Καταλονία η Σεβίλλη για το ματς με την Εσπανιόλ και γνώρισε την ήττα με 1-0.

Με αρκετές αλλαγές αγωνίστηκε η Σεβίλλη στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Εσπανιόλ και ήταν λογικό από τη στιγμή που οι Ανδαλουσιανοί έχουν μπροστά τους τον επαναληπτικό για τα ημιτελικά του Europa League κόντρα στη Σαχτάρ. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς πολλές φάσεις, με τους γηπεδούχους πάντως να είναι ελαφρώς καλύτεροι.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, η Εσπανιόλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ασένσιο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, όμως ο Καϊσέδο πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έγραψε το 1-0. Ο τεχνικός της Σεβίλλης, Ουνάι Έμερι, προχώρησε σε αλλαγές προκειμένου η ομάδα του να βρει το γκολ της ισοφάρισης, κάτι όμως που δεν κατέστη εφικτό και έτσι αποχώρησε με άδειες τις αποσκευές της από την Καταλονία.

Εσπανιόλ (4-3-3): Πάου, Κορέα (69' Κάνας), Γκονσάλες, Ρόκο, Ντουάρτε Ο., Ντιόπ, Σάντσες, Ντουάρτε Ρ., Ασένσιο, Καϊσέδο (63' Μορένο), Πέρες

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Φιγκέιρας, Φάτσιο, Κολοτζέτζακ (47' Παρέχα), Γκαρσία, Κοτάν, Κριστόφορο, Κόκε (62' Κονοπλιάνκα), Ιμπόρα, Σάντσες, Γιορέντε (69' Ενζοζί)

# Η Λεβάντε ηττήθηκε 3-1 από τη Μάλαγα και αποχαιρέτησε την Primera Division μετά από έξι σεζόν.