Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (VIDEOS)

H Ατλέτικο Μαδρίτης έχει πάρει για τα καλά τον αέρα της Ρεάλ Μαδρίτης, αφού μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ πριν από λίγες εβδομάδες, τη νίκησε 2-1 στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Primera Division.

Δέκα λεπτά χρειάστηκε η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League για να πάρει το προβάδισμα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", με κεφαλιά του Τιάγκο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κόκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν πτοήθηκε κι έφτασε γοργά στην ισοφάριση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 24' (το κέρδισε ο ίδιος από τον Γκιγέρμε Σικέιρα).

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κυριάρχησε και δημιούργησε ορισμένες καλές ευκαιρίες για να ανατρέψει τα δεδομένα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Ο Ρονάλντο σταδιακά έχανε δυνάμεις, ενώ ο Χαβιέρ Ερνάντες δεν βοήθησε τους πρωταθλητές Ευρώπης στο ντεμπούτο του, με συνέπεια η Ατλέτικο Μαδρίτης όχι μόνο να ισορροπήσει το ματς, αλλά να βγει ουκ ολίγες φορές με αξιώσεις στην επίθεση.

Ο Αρντά Τουράν, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 61ο λεπτό, απείλησε στο 73' και το 75', προτού "χτυπήσει" με σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 76', μετά από γύρισμα του Χουανφράν κι εντυπωσιακή προσποίηση του Ραούλ Γκαρθία.

Ως εκ τούτου για πρώτη φορά στην ιστορία της η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε για δύο συνεχόμενες σεζόν στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" (σ.σ. το στατιστικό αφορά την Primera Division).

Ρεάλ Μαδρίτης: Kασίγας, Αρμπελόα (77' Βαράν), Πέπε, Ράμος, Κοεντράο, Κροος, Μόντριτς, Κριστιάνο, Ροντρίγκες, Μπέιλ (72' Ίσκο), Μπενζεμά (73' Ερνάντες).

Ατλέτικο Μαδρίτης: Μογιά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Σικέιρα, Γκαρσία, Γκάμπι (61' Τουράν), Τιάγκο, Κόκε, Μάντζουκιτς (78' Σουάρεθ), Χιμένεθ (64' Γκριεζμάν).

Ο Τιάγκο ανοίγει το σκορ νωρίς-νωρίς

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφαρίζει με πέναλτι

Ο Αρντά Τουράν χαρίζει τη νίκη στην Ατλέτικο

3η αγ.: Ο Νεϊμάρ "απελευθέρωσε" την Μπαρτσελόνα (VIDEO)

Το live του ντέρμπι

20:54
Καλησπέρα σας. Στις 21:00 ξεκινάει το ντέρμπι της Πριμέρα Ντιβιζιόν Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης.
20:57
Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρεάλ(Αντσελότι): Kασίγας, Αρμπελόα, Πέπε, Ράμος, Κοεντράο, Κροος, Μόντριτς, Κριστιάνο, Ροντρίγκες, Μπέιλ.

Ατλέτικο(Σιμεόνε): Μόγια, Χουάνφραν, Μιράντα, Γκοντίν, Σικέιρα, Γκαρσία, Γκάμπι, Τιάγκο, Κόκε, Μάντζουκιτς, Χιμένεθ.
20:58
1' Έναρξη αγώνα.
21:01
Η Ατλέτικο μετά από δύο αγωνιστικές στην Πριμέρα έχει 4 βαθμούς ενώ η Ρεάλ έχει μία νίκη και μία ήττα.
21:04
6' Αναγνωριστικό παχνίδι στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι χωρίς φάση μπροστά από τις δύο εστίες.
21:09
10' Γκολ Ατλέτικο! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τιάγκο έπιασε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας. Οι παίκτες της Ατλέτικο απέδειξαν για ακόμα μία φορά την αποτελεσματικότητα τους στα στημένα.
21:10
14' Δυνατό σουτ του Ρονάλντο έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Μόγια.
21:12
15' Υποψία ευκαιρίας για την Ρεάλ. Ο Ρονάλντο έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά της επίθεσης της Ρεάλ η μπάλα έφθασε στον Ροντρίγκες στην μεγάλη περιοχή, ο Κολομβιανός δεν έπιασε το σουτ όπως ήθελε αφού η μπάλα έσκασε κάτω και έφυγε πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της Ατλέτικο.
21:15
18' Έξυπνο σουτ του Μπενζεμά έξω από την περιοχή και αριστερά της επίθεσης της Ρεάλ η μπάλα έφυγε άουτ.
21:17
20' Αδύναμη κεφαλιά του Πέπε μετά από εκτέλεση κόρνερ μπλοκάρει εύκολα ο Μόγια.
21:19
22' Κίτρινη κάρτα στον Γκοντίν για φάουλ έξω από την περιοχή στον Ρονάλντο. Επικίνδυνη θέση για την Ατλέτικο.
21:20
23' Ο Μπέιλ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μογιά πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση διώχνοντας την μπάλα.
21:22
24' Πέναλτι υπέρ τηςΡεάλ καθώς ο Σικέιρα ανέτρεψε τον Ρονάλντο. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Ατλέτικο.
21:23
26' Γκολ Ρεάλ! Ο Ρονάλντο εκτέλεσε σωστά το πέναλτι και ισοφάρισε για την "βασίλισσα". Ο Πορτογάλος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Ρονάλντο σε 251 ματς με την Ρεάλ έχει βάλει 256 γκολ!!!
21:27
30' Η Ρεάλ έχει την κατοχή της μπάλας 67% - 33%.
21:29
32' 'Αστοχο σουτ του Ρονάλντο έξω από την περιοχή και από διαγώνια θέση.
21:31
34' Χαμένη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Ρονάλντο στην αντεπίθεση έβγαλε μόνο του τον Μπενζεμά αλλά το κοντρόλ του Γάλλου ήταν κακό με αποτέλεσμα να προλάβει να βγει ο Μογιά και να μπλοκάρει την μπάλα.
21:33
37' Κάκιστο σουτ του Τόνι Κροος έφυγε πολύ μακριά από την εστία του Μογιά.
21:33
38' Τα σουτ είναι 8 - 1 υπέρ της Ρεάλ.
21:34
38' Νέο σουτ για την Ρεάλ αυτή την φορά από την Μπενζεμά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Μογιά.
21:36
39' Νέα ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Ρονάλντο έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά ο Μπενζεμά έπιασε την κεφαλιά αλλά δυστυχώς για τον Γάλλο ο Μογιά έκανε μία ακόμα εντυπωσιακή απόκρουση.
21:39
42' Η Ρεάλ βρίσκεται συνέχεια στην επίθεση και δημιουργεί ευκαιρίες σε αντίθεση με την Ατλέτικο που οι παίκτες της δεν μπορούν να περάσουν ούτε την σέντρα.
21:41
44' Μετά από πολύ ώρα ένα σουτ για την Ατλέτικο. Ο Κόκε δοκίμασε την τύχη του με σουτ έξω από την περιοχή αλλά δεν ανησύχησε τον Κασίγιας.
21:42
45' Τέλος ημιχρόνου 1-1.
21:56
46' Δεύτερο ημίχρονο.
22:03
50' Το πρώτο πεντάλεπτο του ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε χωρίς καλή στιγμή στο ματς.
22:05
53' Κίτρινη κάρτα στον Γκάμπι της Ατλέτικο.
22:10
57' Σουτ του Μάντζουκιτς έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε στο σώμα του Σέρχιο Ράμος.
22:11
59' Αδύναμη κεφαλιά του Μπέιλ καταλήγει στα χέρια του Μογιά.
22:11
60' Ο Αρντά Τουράν μπαίνει στην θέση του Γκάμπι για την Ατλέτικο.
22:14
62' Κίτρινη κάρτα στον Αρμπελόα για φάουλ στο Χιμένεθ.
22:15
63' Ντεμπούτο ο Τσιτσαρίτο στην θέση του Μπενζεμά.
22:15
63' Ο Γκριζμάν μπαίνει στο γήπεδο στην θέση του Χιμένεθ.
22:18
66' Κίτρινη κάρτα στον Τσιτσαρίτο για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.
22:19
67' Χωρίς σημαντική ευκαιρία για τις δύο ομάδες στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.
22:21
69' Ο Μόντριτς ζήτησε φάουλ στα πλάγια της μεγάλης περιοχής της Ατλέτικο αλλά ο διαιτητής δείχνει άουτ.
22:23
71' Εντυπωσιακό άλμα από τον Κριστιάνο η μπάλα στην κεφαλιά του έπιασε έφυγε άουτ.
22:23
72' Ο Ίσκο μπήκε στο ματς στην θέση του Μπέιλ.
22:24
73' Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο με το σουτ του Αρντά Τουράν, να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κασίγιας.
22:27
75' Νέα απειλητική στιγμή για την Ατλέτικο και πάλι με τον Τουράν έδιωξε σωτήρια πριν τον Τούρκο ο Ράμος.
22:29
76' Γκολ Ατλέτικο. Η Ατλέτικο είχε προειδοποιήσει την Ρεάλ Μαδρίτης και ο Αρντά Τουράν με σουτ από το ύψος του πέναλτι, μετά από εντυπωσιακή προσποίηση του Γκαρσία, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κασίγιας. Ξανά προβάδισμα για τους "ροχιμπλάνκος".
22:34
81' Η Ατλέτικο έχει πάρει για τα καλά τα ηνία στο παιχνίδι και προσπαθεί να "κλειδώσει" τη νίκη της.
22:34
84' Μακρινό σουτ του Κροος η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ.
22:36
84' Κίτρινη κάρτα στον Μόντριτς.
22:38
87' Κίτρινη κάρτα στον Μιράντα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.
22:41
89' Κίτρινη κάρτα στον Σουάρεθ για μαρκάρισμα στον Μόντριτς.
22:43
92' Λήξη αγώνα. Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2.