36η αγ.: Διατηρήθηκε στην κορυφή η Μπαρτσελόνα, με νίκες συνέχισαν Ατλέτικο και Ρεάλ

Στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος διατηρήθηκε η Μπαρτσελόνα που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μπέτις. Αν και δυσκολεύτηκε τελικά η Ατλέτικο έκαμψε την αντίσταση της Βαγεκάνο χάρη σε τέρμα του Γκριεζμάν και πήρε τη νίκη με 1-0. Με τον Μπέιλ να πετυχαίνει το καθοριστικό γκολ, η Ρεάλ νίκησε με 1-0 εκτός έδρας την Σοθιεδάδ και έμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου.

Η Μπαρτσελόνα αν και δεν απέδωσε τρομερό ποδόσφαιρο, κατάφερε να φύγει με το διπλό ( 2-0) από την έδρα της Μπέτις και παρέμεινε στην κορυφή με δύο αγώνες να μένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος. Η στιγμή που άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 35ο λεπτό. Ο Βέστερμαν της Μπέτις δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, κάτι που έδωσε το πλεονέκτημα στους "μπλαουγκράνα".

Γκολ μπορεί να μην πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν όμως να ανοίξουν το σκορ με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου. Ο Ράκιτιτς εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας στο 50' και από κοντά έγραψε το 0-1. Η Μπέτις ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις στο ματς και μοιραία ήρθε και το δεύτερο τέρμα των Καταλανών στο 81'. Ο Σουάρες αυτή τη φορά νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και "κλείδωσε" το τρίποντο για την ομάδα του.

Μπέτις (4-2-3-1): Αδάν, Γκονθάλεθ, Πετσέλα, Βέστερμαν, Μοντόγια, Πετρός, Εντιαγέ, Θεχούδο, Χοακίν (55' Μουσοντά), Θεμπάγιος (69' Πορτίγιο), Κάστρο (79' Φαν Βόλφσβινκελ)

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο (88' Τερ Στέγκεν), Άλβες (74' Ρομπέρτο), Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ράκιτιτς (86' Τουράν), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε μία δύσκολη νίκη στο "Ανοέτα" κόντρα στη Ρεάλ Σοθιεδάδ με 1-0 και συνεχίζει στο κυνήγι του τίτλου. Ο Ζιντάν που δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Ρονάλντο και Μπενζεμά, αναγκάστηκε να κάνει... αλχημείες που σαφώς επηρέασαν το ρυθμό της ομάδας του. Η πρώτη καλή στιγμή για τους "μερένγκες" ήρθε στο 16' με τον Μπέιλ να κάνει μια κεφαλιά από καλή θέση, αλλά τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 42' ο Νάτσο μετά από μια τρομερή κούρσα, βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα της Σοθιεδάδ, αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και λίγο έλειψε να γράψουν το 1-0 στο 55' όταν ο Θουρουτούθα έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά είδε την άμυνα της Ρεάλ να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα αποτελούσε ο Μπέιλ που στο 59' είχε ακόμη μια ευκαιρία για γκολ. Τελικά ο Ουαλός δικαιώθηκε στο 80'. Μετά από "γλυκιά" σέντρα του Λούκας, σηκώθηκε μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Σοθιεδάδ δεν βρήκε απάντηση και οι "μερένγκες" πήραν ένα σπουδαίο διπλό που τους κρατάει ζωντανούς στη μάχη του πρωταθλήματος.

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-3-3): Ρούλι, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Γκονθάλεθ, Γιούρι (85' Λίτρι), Ιγιαραμέντι, Μπεργάρα (68' Ρέγες), Θουρουτούθα, Πριέτο, Οϊαρθάμπαλ, Μπρούμα (76' Μπαουτίστα)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Ράμος, Νάτσο, Μόντριτς (85' Κόβατσιτς), Καζεμίρο, Ροντρίγκες (73' Ίσκο), Μπέιλ, Μαγιοράλ (65' Χεσέ), Βάθκεθ

Δίχως τον τιμωρημένο Ντιέγκο Σιμεόνε στον πάγκο της και με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Ράγιο Βαγεκάνο για την 36η αγωνιστική της Primera Division. O ρυθμός ήταν χαμηλός από νωρίς με την Ατλέτικο να δείχνει πως θέλει να πάρει μεν τη νίκη, αλλά χωρίς να σπαταλήσει πολλές δυνάμεις, αφού το μυαλό όλων ήταν στον επαναληπτικό με την Μπάγερν Μονάχου για το Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο "έφυγε" χωρίς πολλές φάσεις προς στις δύο εστίες, όμως με το ξεκίνημα της επανάληψης πέρασαν στο ματς για τους "ροχιμπλάνκος" οι Κόκε, Τόρες και Γκριεζμάν. Ο τελευταίος μάλιστα, 30 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του, πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και έκανε το σουτ νικώντας τον τερματοφύλακα της Ράγιο Βαγεκάνο. Το γκολ του Γκριεζμάν στάθηκε αρκετό για την Ατλέτικο να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που την έφεραν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πηγαίνει πλέον με ανεβασμένη ψυχολογία στο Μόναχο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Λ. Ερναντέζ, Γκάμεθ, Πάρτεϊ, Γκάμπι (46' Κόκε), Κρανεβίτερ, Ό. Τόρες (55' Γκριεζμάν), Κορέα, Βιέτο (64' Φ. Τόρες)

Ράγιο Βαγεκάνο (4-4-2): Χουάν Κάρλος, Κίνι, Αμάγια (64' Μανούτσο), Κρέσπο, Τίτο, Εμπάρμπα, Χοθαμπέδ, Γιορέντε, Μπεμπέ (58' Πίτι, 84' Καμπαγέρο), Γκέρα, Φεντόρ